Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stosunki Tajwan-Polska stoją przed wyzwaniami

Stosunki Tajwan-Polska stoją przed wyzwaniami

  • Marcin Jerzewski

Wzrastają stosunki między Tajwanem a Polską. Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaobserwowaliśmy ścisłą współpracę między Ministerstwem Spraw Zagranicznych (MOFA) a polskimi agencjami mającą na celu ułatwienie akcji humanitarnej dla rozdartych wojną Ukraińców.

Ponadto niedawne uruchomienie Stowarzyszenia Stosunków Parlamentarnych Tajwan-Polska, kierowanego przez ustawodawcę Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Lin Singh-yi (林靜儀), jest ważnym krokiem w kierunku dalszej instytucjonalizacji stosunków między Tajpej a Warszawą.

W rezultacie te ostatnie pozytywne wydarzenia są okazją do zidentyfikowania dalszych przeszkód w stosunkach dwustronnych i zbadania nowych dróg współpracy Tajwan-Polska.

Biorąc pod uwagę niebezpieczną sytuację geopolityczną Tajwanu, dyplomacja legislacyjna odgrywa kluczową rolę w umożliwieniu krajowi dywersyfikacji stosunków zagranicznych i nawiązywania silniejszych sojuszy z globalnymi partnerami. W porównaniu z dyplomacją wykonawczą dyplomacja legislacyjna charakteryzuje się większą elastycznością w kontaktach z różnymi interesariuszami, a także mniejszą liczbą ograniczeń i ważniejszymi kwestiami.

Bliska współpraca Tajwanu z Polską, wspierana przez stowarzyszenia parlamentarne, przyniosła konkretne rezultaty.

Szczególnie godnym uwagi przykładem jest fakt, że w 2017 r. Biuro Gospodarczo-Kulturalne Tajpej w Warszawie, na prośbę ówczesnego Przewodniczącego Polsko-Tajwańskiej Komisji Parlamentarnej, przekazało sprzęt medyczny Centralnemu Szpitalowi Medycznemu w Łodzi.

Trzy miesiące po rozpoczęciu obecnej kadencji w polskim parlamencie, w lutym 2020 r. polsko-tajwańska komisja parlamentarna w obecnym kształcie została utworzona. Dziesiątej kadencji, Juanowi Warsaw, brakuje ustalonych ram wymiany z jej odpowiednikami.

Wraz z rozszerzeniem stosunków między Tajwanem a krajami europejskimi szczególnie widoczny stał się brak parlamentarnej komisji przyjaznej ds. stosunków z Polską, gdyż obecna legislatura zawarła kilka takich sojuszy z Yuanem, państwami bałtyckimi Czechosłowacją, Węgrami i Słowenią.

Lin, który zasiada w Radzie ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa Narodowego Juana, legislaturze i były szef Departamentu Spraw Międzynarodowych DPP, może wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę, aby produktywnie angażować polskich parlamentarzystów w czasie, gdy Tajwan oraz polska gospodarka i bezpieczeństwo nadal zwiększać. Zainteresowania.

READ  Polskie sądy muszą ignorować „nielegalne” zawieszenie sędziego krytykującego reformy rządu, orzeczenie sądów UE

Jednocześnie, w przeciwieństwie do wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polska realizuje strategię podwójnego zaangażowania, dążąc jednocześnie do pogłębienia relacji z Tajwanem i Chinami.

Na początku epidemii COVID-19 Tajwan przekazał Polsce bardzo potrzebne maski medyczne, a Polska przekazała ponad 400 000 dawek szczepionki COVID-19, trzeciego co do wielkości dawcy Tajwanowi po Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Poza dyplomacją medyczną na Tajwanie nastąpiła dalsza instytucjonalizacja stosunków z Polską, która jako pierwsza w Europie zawarła w lutym zeszłego roku dwustronną umowę o współpracy prawnej w sprawach karnych.

Ponadto w grudniu pełniącym obowiązki ambasadora Polski na Tajwanie został dyplomata przemysłowy Cyryl Kozakowski. Doświadczony dyplomata Kozakowski był wcześniej ambasadorem Polski w Tokio i reprezentował NATO jako oficjalne centrum łącznikowe w Japonii. Jego staż i doświadczenie w studiach obronnych były bezprecedensowe; Dotychczasowi polscy ambasadorowie na Tajwanie wywodzili się na ogół ze środowisk kulturowych i ekonomicznych.

Kiedy Taipei próbowało wesprzeć ofiary rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ostatnio Polacy byli uwikłani w władze Tajwanu. Ponieważ kraj europejski wypędził z wojny ponad 2,5 miliona Ukraińców, MOFA przekazała Polsce ponad 10 milionów dolarów ze specjalnego konta fundraisingowego wspieranej przez MOFA Fundacji Katastrof.

Jednocześnie Warszawa jest na drodze do dobrych relacji z Pekinem. Sytuację tę można dostrzec w braku spójnej chińskiej strategii w ramach prawa i sprawiedliwości rządzącej prawicowej partii populistycznej.

Z jednej strony niektórzy z czołowych członków partii, wśród których niektórzy byli radykalnymi Demokratami w czasach dyktatury, prowadzą rozmowę o rozszerzeniu zaangażowania w Tajwan.

Wśród nich jest posłanka do Parlamentu Europejskiego (MEP) Anna Fotica, była minister spraw zagranicznych RP. Po kierowaniu delegacją eurodeputowanych na Tajwan w 2017 r. Fotica, która przewodniczyła Podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. Obrony i Obrony, od dawna opowiadała się za rozwojem bliższych więzi między Europą a Tajwanem. W ubiegłym roku chętnie przyjął pierwsze odrębne sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie stosunków z Tajwanem.

READ  🇵🇱 Polska: TVB publikuje klip z występu Mai Krzyszczuk Junior Eurowizja

„UE czerpie korzyści z lepszych stosunków w wielu obszarach z żywą demokracją na Tajwanie” – powiedział.

Z drugiej strony w prawie i sprawiedliwości są politycy wysokiego szczebla, którzy nadal angażują się i otwarcie chwalą politykę Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Podczas przyjęcia zorganizowanego przez Ambasadę Chin w Warszawie z okazji 100-lecia KPCh, poseł na Sejm i przewodniczący Polsko-Chińskiej Komisji Parlamentarnej Marek Suski oraz wiceprzewodniczący tej grupy senator RP Grzegorz Czelej , wezwał do ściślejszej współpracy między Polską. A Chiny w ramach inicjatywy 16+1 i równolegle z Polską Porozumieniem, głównym planem gospodarczym dla prawa i sprawiedliwości, oraz 14-tym planem pięcioletnim Chin.

Prezydent Polski Andrzej Duda jest jednym z najbardziej przyjaznych polityków Chin. (Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 2015 roku Duda formalnie zrezygnował z członkostwa w prawie i sądownictwie i choć był prawnie niezależny, pozostawał blisko partyjnego establishmentu.)

Jako jedyny wśród innych przywódców UE, Duda udał się do Pekinu podczas tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podczas gdy wielu światowych przywódców zbojkotowało to wydarzenie, powołując się na łamanie praw człowieka przez rząd chiński, polski prezydent spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem (習近平) i przekonywał do pogłębienia więzi gospodarczych między Warszawą a Pekinem.

W Pałacu Prezydenckim prezydenta Andrzeja Dery minister spraw zagranicznych RP powiedział: „Każdy, kto handluje z Chinami, może czuć się bezpiecznie w nadchodzących latach. Przemawiał w interesie Prezydenta [the Polish] Ekonomia ”.

Pomimo pozytywnego rozmachu w stosunkach między Tajwanem a Polską, brak jasno określonej polityki zaangażowania Chin i Tajwanu w polską partię rządzącą utrudnia Warszawie i Tajpej pełne wykorzystanie potencjału ich relacji.

Interesy rozwojowe Tajwanu i Polski łączą się w kilku kluczowych obszarach, w tym inteligentnych miastach i pojazdach autonomicznych. Obie strony nadal borykają się z podobnymi wyzwaniami wynikającymi z niekonwencjonalnych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak cyberprzestępczość.

W rezultacie, w celu dalszego pogłębienia praktycznej współpracy, dobrze byłoby, gdyby Polska dołączyła do szeregów innych krajów europejskich, takich jak Słowacja i Sekia, zaangażowała się w budowanie wzajemnego potencjału w ramach Globalnych Ram Współpracy i Szkoleń oraz zaangażowała się w inne kanały, które objąć uczestnictwo. Tajwanu.

READ  bne IntelliNews - Spadek PKB w Polsce skorygowany o ponad -2,7% r / rw IV kwartale

Pogłębia zrozumienie wśród interesariuszy w Warszawie, dlaczego Tajwan działa jako ważny środek wzmacniający wymianę ukierunkowaną na osiągnięcie konkretnych wyników. Sprzyja temu powołanie Międzyparlamentarnego Stowarzyszenia Przyjaźni Tajwańsko-Polska.

Bardziej konsekwentne i regularne kontakty między parlamentarzystami z Tajwanu i Polski mają potencjał do złagodzenia potencjalnych konsekwencji braku informacji, które mogłyby jeszcze bardziej zaciemnić politykę Warszawy wobec Tajwanu.

Marcin Zerzewski jest badaczem w Taipei Office, Centre for European Values ​​for Security Policy oraz współpracownikiem badawczym w Taiwan NextGen Foundation.

Komentarze będą sprawdzane. Zachowaj odpowiednie komentarze do artykułu. Komentarze zawierające obraźliwy i nieprzyzwoity język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste lub promocje zostaną usunięte, a użytkownik zostanie zablokowany. Ostateczny wynik będzie w gestii Taipei Times.