Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Storm pomaga Polsce ustanowić rekord w energetyce wiatrowej: 30% energii |  Biznes

Storm pomaga Polsce ustanowić rekord w energetyce wiatrowej: 30% energii | Biznes

WARSZAWA, Polska (AP) – Śmiertelnie silne wiatry, które w zeszłym tygodniu nawiedziły północną Europę, wyprodukowały rekordowy poziom energii wiatrowej dla Polski, pokrywając około 30% zapotrzebowania w kraju, w którym większość energii elektrycznej pochodzi z węgla, donosi polski operator dystrybucji energii . Poniedziałek.

„Ustanowiliśmy rekordowy poziom produkcji energii z farm wiatrowych na około 6700 megawatów” – powiedział agencji The Associated Press Maciej Wabiński z polskiego PSE Energy System, gdy w środę wieczorem nawiedziły silne wiatry.

Popyt w tym czasie w Polsce, kraju Unii Europejskiej z 38 milionami mieszkańców, wynosił około 24 000 megawatów, powiedział Wabiński w e-mailu, co oznacza, że ​​„farmy wiatrowe pokryły prawie 30% zapotrzebowania”.

PSE gwarantują dystrybucję energii elektrycznej na terenie całej Polski.

Przeciętnie Janusz Jagowitzky, prezes Polskiej Unii Energetyki Wiatrowej, mówi, że farmy wiatrowe dostarczają około 10% rocznego zapotrzebowania Polski na energię i zaznaczył, że potencjał może być znacznie wyższy.

W miarę jak burza nasilała się w ciągu weekendu, niszcząc linie energetyczne i powodując automatyczne wyłączenie niektórych turbin ze względów bezpieczeństwa, poziom energii z farm wiatrowych spadł do około połowy rekordowego poziomu, powiedział Wabinsky.

Energia odnawialna stanowi 25% miksu energetycznego Polski i rośnie, szczególnie w sektorach energii wiatrowej i słonecznej. W rezultacie rola węgla kamiennego i brunatnego nieco się zmniejszyła, ale nadal stanowi on 65% polskiej energetyki. Kolejne 6% pochodzi z gazu, głównie z Rosji.

Farmy wiatrowe wytwarzają 42% energii odnawialnej w Polsce, a kolejne 45% pochodzi z paneli słonecznych.

W sektorze gazowym Polska podejmuje działania mające na celu zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego importu. Rozbudowywany jest port LNG na Bałtyku, dostawy pochodzą z Kataru i Stanów Zjednoczonych, a budowany jest rurociąg, którym będzie sprowadzany gaz z Norwegii.

Podczas ostatnich burz w Polsce zginęły cztery osoby, a co najmniej dziewięć zostało rannych, gdy wichury ścinały drzewa i zrywały dachy.

READ  Grapevine 9 czerwca 2023: wspólna data

Śledź wszystkie historie AP na temat zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.