Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie w Arktyce na Grenlandii, pozostawiając setki pasażerów bez opieki

Statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie w Arktyce na Grenlandii, pozostawiając setki pasażerów bez opieki

Ponad 200 pasażerów utknęło na luksusowym statku wycieczkowym w Arktyce po tym, jak ich statek osiadł na mieliźnie.

Należący do Aurora Expeditions statek Ocean Explorer o długości 104 metrów utknął w odległej części Grenlandii w poniedziałkowe popołudnie (11 września) i nie udało się go uratować w piątek (15 września).

„W poniedziałkowe popołudnie czasu zachodnio-grenlandzkiego Dowództwo Arktyczne otrzymało wiadomość, że statek wycieczkowy Ocean Explorer został zakotwiczony w Albfjord w północno-wschodniej Grenlandii i że przy jego pomocy nie można natychmiast uwolnić statku” – Wspólne Dowództwo Arktyczne w Danii. (JAC) powiedział w oświadczenie.

Obecnie na pokładzie jest 206 pasażerów. Aurora Expeditions oferuje rejsy polarne – według Aurora Expeditions bilety kosztują od 14 000 do 33 000 dolarów. strona internetowa.

206 pasażerów na pokładzie Ocean Explorer utknęło na mieliźnie

(Wspólne Dowództwo Polarne/Facebook)

„Najbliższa pomoc jest daleko” – powiedział Brian Jensen, szef operacyjny JAC, opisując sytuację jako „alarmującą”.

Dodał: „Nasze jednostki są daleko, a pogoda może być zupełnie nieodpowiednia”. „Jednak w tej konkretnej sytuacji nie widzimy bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzkiego ani środowiska, co pociesza”.

Dodał: „Oczywiście uważnie monitorujemy sytuację i poważnie podchodzimy do tego incydentu”.

Według JAC najbliższy statek zdolny do przeprowadzenia akcji ratunkowej, statek inspekcyjny Knud Rasmussen, znajduje się w odległości około 1200 mil morskich, a najwcześniej może dotrzeć do Ocean Explorer w piątek rano.

„Aktywnie angażujemy się w wysiłki mające na celu uwolnienie MV Ocean Explorer z Ziemi” – powiedział rzecznik Aurora Expeditions. „Naszym najważniejszym zobowiązaniem jest zapewnienie odzyskania statku bez narażania bezpieczeństwa”.

Logo Amazona Prime

Dzięki Amazon Prime Video możesz uzyskać dostęp do nieograniczonej transmisji strumieniowej filmów i programów telewizyjnych

Zarejestruj się już teraz i skorzystaj z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego

Subskrypcja

Potwierdzili, że wszyscy pasażerowie są obecnie bezpieczni i cieszą się dobrym zdrowiem.

Bloomberg poinformował, że lot wojskowy nad statkiem wykazał, że kadłub statku jest nienaruszony.

JAC poprosił inny pobliski statek wycieczkowy, aby pozostał w pobliżu, na wypadek zmiany sytuacji.

Jensen dokonał przeglądu scenariuszy akcji ratowniczych: „Mogą albo spróbować samodzielnie wydostać się na brzeg, gdy przypływ się podnosi, albo skorzystać z pomocy pobliskiego statku wycieczkowego, albo mogą uzyskać pomoc od Knuda Rasmussena, albo mogą uzyskać pomoc od kogoś innego. ” Od naszych współpracowników.”

Jednakże w A Późniejsze oświadczenie„Dowództwo Arctic było w kontakcie ze statkiem wycieczkowym Ocean Explorer, który stwierdził, że jest on nadal zakotwiczony w parku narodowym. Oznacza to, że przypływ, który nastał w ciągu dnia czasu lokalnego, nie zapewnił pomocy wymaganej do żeglowania” – JAC powiedział.

Według doniesień kapitan statku zaczekał, aż o północy podniesie się przypływ, aby pomóc statkowi unosić się na wodzie, ale mieszanina osadów, piasku i mułu pozostawiona przez pobliski lodowiec utrudnia jego rozbicie.

Statek czekał na kolejny przypływ, ale we wtorek próba nie powiodła się.

„Nadal nie ma doniesień o poważnym niebezpieczeństwie życia ludzkiego lub środowiska” – dodał JAC.

Statek Ocean Explorer, ukończony w 2021 r., może pomieścić do 134 pasażerów i oferuje rejsy do „jednych z najdzikszych i najbardziej odległych miejsc na świecie” – podaje na swojej stronie internetowej Aurora Expeditions.

Co gorsza, wśród pasażerów rozprzestrzeniają się obecnie przypadki zakażenia koronawirusem. Pomimo ciągłych problemów niektórzy na pokładzie pozostają optymistami.

READ  Amerykańskie myśliwce „schwytane” przez siły rosyjskie na Ukrainie

Dotyczy to między innymi Stephena Frasera, pasażera z Australii podróżującego z żoną, który na pokładzie uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa. I powiedział Herold poranka w Sydney: „Wszyscy są w dobrych humorach. Trochę przygnębiająco, ale jesteśmy w pięknej części świata. Otwieramy okno, siedzimy niedaleko lodowca.

„Mamy dwa przypadki Covida, ale w samolocie jest lekarz… Wiele osób w samolocie to osoby starsze” – dodał Fraser. „To rejs, na który wybiera się wielu zamożnych starszych ludzi, ponieważ mogą dotrzeć do dzikich obszarów”.

Żona Frasera, Gina Hill, powiedziała, że ​​ona i jej współpasażerowie lubią opowieści załogi o wyprawach. „Wygląda na to, że nikt się nie boi i regularnie przekazują nam aktualne informacje” – stwierdziła Hill. Stróż.