Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie w Arktyce na Grenlandii, pozostawiając setki pasażerów bez opieki

Statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie w Arktyce na Grenlandii, pozostawiając setki pasażerów bez opieki

Ponad 200 pasażerów utknęło na luksusowym statku wycieczkowym w Arktyce po tym, jak ich statek osiadł na mieliźnie.

Należący do Aurora Expeditions statek Ocean Explorer o długości 104 metrów utknął w odległej części Grenlandii w poniedziałkowe popołudnie (11 września) i nie udało się go uratować w piątek (15 września).

„W poniedziałkowe popołudnie czasu zachodnio-grenlandzkiego Dowództwo Arktyczne otrzymało wiadomość, że statek wycieczkowy Ocean Explorer został zakotwiczony w Albfjord w północno-wschodniej Grenlandii i że przy jego pomocy nie można natychmiast uwolnić statku” – Wspólne Dowództwo Arktyczne w Danii. (JAC) powiedział w oświadczenie.

Obecnie na pokładzie jest 206 pasażerów. Aurora Expeditions oferuje rejsy polarne – według Aurora Expeditions bilety kosztują od 14 000 do 33 000 dolarów. strona internetowa.

206 pasażerów na pokładzie Ocean Explorer utknęło na mieliźnie

(Wspólne Dowództwo Polarne/Facebook)

„Najbliższa pomoc jest daleko” – powiedział Brian Jensen, szef operacyjny JAC, opisując sytuację jako „alarmującą”.

Dodał: „Nasze jednostki są daleko, a pogoda może być zupełnie nieodpowiednia”. „Jednak w tej konkretnej sytuacji nie widzimy bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzkiego ani środowiska, co pociesza”.

Dodał: „Oczywiście uważnie monitorujemy sytuację i poważnie podchodzimy do tego incydentu”.

Według JAC najbliższy statek zdolny do przeprowadzenia akcji ratunkowej, statek inspekcyjny Knud Rasmussen, znajduje się w odległości około 1200 mil morskich, a najwcześniej może dotrzeć do Ocean Explorer w piątek rano.

„Aktywnie angażujemy się w wysiłki mające na celu uwolnienie MV Ocean Explorer z Ziemi” – powiedział rzecznik Aurora Expeditions. „Naszym najważniejszym zobowiązaniem jest zapewnienie odzyskania statku bez narażania bezpieczeństwa”.

Logo Amazona Prime

Dzięki Amazon Prime Video możesz uzyskać dostęp do nieograniczonej transmisji strumieniowej filmów i programów telewizyjnych

Zarejestruj się już teraz i skorzystaj z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego

Subskrypcja

Potwierdzili, że wszyscy pasażerowie są obecnie bezpieczni i cieszą się dobrym zdrowiem.

Bloomberg poinformował, że lot wojskowy nad statkiem wykazał, że kadłub statku jest nienaruszony.

JAC poprosił inny pobliski statek wycieczkowy, aby pozostał w pobliżu, na wypadek zmiany sytuacji.

Jensen dokonał przeglądu scenariuszy akcji ratowniczych: „Mogą albo spróbować samodzielnie wydostać się na brzeg, gdy przypływ się podnosi, albo skorzystać z pomocy pobliskiego statku wycieczkowego, albo mogą uzyskać pomoc od Knuda Rasmussena, albo mogą uzyskać pomoc od kogoś innego. ” Od naszych współpracowników.”

Jednakże w A Późniejsze oświadczenie„Dowództwo Arctic było w kontakcie ze statkiem wycieczkowym Ocean Explorer, który stwierdził, że jest on nadal zakotwiczony w parku narodowym. Oznacza to, że przypływ, który nastał w ciągu dnia czasu lokalnego, nie zapewnił pomocy wymaganej do żeglowania” – JAC powiedział.

Według doniesień kapitan statku zaczekał, aż o północy podniesie się przypływ, aby pomóc statkowi unosić się na wodzie, ale mieszanina osadów, piasku i mułu pozostawiona przez pobliski lodowiec utrudnia jego rozbicie.

Statek czekał na kolejny przypływ, ale we wtorek próba nie powiodła się.

„Nadal nie ma doniesień o poważnym niebezpieczeństwie życia ludzkiego lub środowiska” – dodał JAC.

Statek Ocean Explorer, ukończony w 2021 r., może pomieścić do 134 pasażerów i oferuje rejsy do „jednych z najdzikszych i najbardziej odległych miejsc na świecie” – podaje na swojej stronie internetowej Aurora Expeditions.

Co gorsza, wśród pasażerów rozprzestrzeniają się obecnie przypadki zakażenia koronawirusem. Pomimo ciągłych problemów niektórzy na pokładzie pozostają optymistami.

READ  W Turcji rośnie gniew z powodu rządowego postępowania z pożarami lasów | indyk

Dotyczy to między innymi Stephena Frasera, pasażera z Australii podróżującego z żoną, który na pokładzie uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa. I powiedział Herold poranka w Sydney: „Wszyscy są w dobrych humorach. Trochę przygnębiająco, ale jesteśmy w pięknej części świata. Otwieramy okno, siedzimy niedaleko lodowca.

„Mamy dwa przypadki Covida, ale w samolocie jest lekarz… Wiele osób w samolocie to osoby starsze” – dodał Fraser. „To rejs, na który wybiera się wielu zamożnych starszych ludzi, ponieważ mogą dotrzeć do dzikich obszarów”.

Żona Frasera, Gina Hill, powiedziała, że ​​ona i jej współpasażerowie lubią opowieści załogi o wyprawach. „Wygląda na to, że nikt się nie boi i regularnie przekazują nam aktualne informacje” – stwierdziła Hill. Stróż.