Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statek kosmiczny Orion NASA wraca na Ziemię po udanej misji księżycowej |  Wiadomości z nauki i technologii

Statek kosmiczny Orion NASA wraca na Ziemię po udanej misji księżycowej | Wiadomości z nauki i technologii

Sonda kosmiczna NASA Orion pomyślnie wylądowała na Oceanie Spokojnym po 25-dniowej misji wokół Księżyca.

Kapsuła bez załogi – zaprojektowana do przewożenia astronautów podczas przyszłych lotów – wylądowała w pobliżu wyspy Guadalupe, na południowy wschód od Kuby, krótko po 17:40 czasu brytyjskiego.

Statek kosmiczny pędził w kierunku Ziemi z prędkością 25 000 mil na godzinę, zwalniając do około 325 mil na godzinę po wejściu w atmosferę, zanim rozłożył 11 spadochronów i spadł poniżej 20 mil na godzinę.

16 lutego na rakiecie NASA Space Launch System (SLS) w ramach misji Artemis-1 (następca programu Apollo), zapoczątkowując nową erę eksploracji Księżyca, w której ludzie mogą wrócić w kosmos. Księżyc.

Dziewięć dni później przeszedł do historii Podróżując 270 000 mil poza Ziemią Najdalej przebyty przez jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do transportu ludzi.

Przejechałem już ponad 1,4 miliona mil.

W niedzielę mija 50 lat od ostatniego lądowania astronautów na Księżycu. Po wylądowaniu 11 grudnia 1972 roku Eugene Cernan z Apollo 17 i Harrison Schmidt spędzili trzy dni badając dolinę Toros-Littrow.

Orion był pierwszą od tego czasu kapsułą, która odwiedziła Księżyc.

obrazek:
Kapsuła Oriona zbliża się do Ziemi
Ta informacja z telewizji NASA pokazuje statek kosmiczny NASA Orion zbliżający się do Księżyca.Zdjęcie: NASA/AP
obrazek:
Fot. NASA/AP

Kosmiczny lot owcy Shauna

Być może w tej misji nie było ludzi, ale z dalekiej podróży wracają mistyczni astronauci Snoopy i Shaun the Sheep wraz z trzema astronautami – dowódcą Monekenem Camposem, Helgą i Zoharem, którzy są wyposażeni w czujniki wibracji i monitory promieniowania .

Zespoły ratownicze wyciągną kapsułę z oceanu.

Administrator NASA, Bill Nelson, powiedział, że jest „przytłoczony”, dodając: „To niezwykły dzień. Historyczny, ponieważ teraz wracamy w kosmos – głęboki kosmos – z nową generacją”.

Czytaj więcej:
Misja kosmiczna kosztuje 93 miliardy dolarów
Dlaczego jeszcze nie spotkaliśmy inteligentnego życia – według NASA

Asteroida „zabójca planet” została znaleziona ukrywająca się w blasku słońca

READ  Artemida wraca, by strzelać

Podczas gdy misja Artemis-1 dotyczyła testowania systemów, test w locie Artemis II, zaplanowany na 2024 r., będzie pierwszą misją NASA z astronautami, którzy będą latać wokół Księżyca.

Jeśli się powiedzie, Artemida II utoruje drogę pierwszej kobiecie i następnemu mężczyźnie do wylądowania na Księżycu w ramach Artemidy III, prawdopodobnie już w 2025 roku.

Misje Artemis są częścią długoterminowych planów NASA budowy stacji kosmicznej – zwanej Gateway to the Moon – gdzie Astronauci będą mogli żyć i pracować.