-
Wizyta Starszego Wiceprezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce -
Spotyka się z przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego, największych banków i inwestorów private equity -
Omawia rynki kapitałowe i zmiany cen odniesienia
Starszy wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Jürgen Rigterink, odwiedził w zeszłym tygodniu Polskę i Ukrainę, aby spotkać się z klientami prywatnymi i władzami. Po rekordowej inwestycji w wysokości 1 miliarda euro w zeszłym roku, z czego 80 procent wspierało zieloną gospodarkę, wizyta w Polsce podkreśla ciągłe zaangażowanie Banku w ten kraj i region Europy Środkowej.
Przeczytaj o wizycie EBOR we Lwowie tutaj.
W Warszawie Jürgen Rigterink spotkał się z przedstawicielami sektora finansowego, w tym Narodowego Banku Polskiego, największych banków sektora prywatnego oraz inwestorów private equity.
W piątek 3 marca Jürgen Rigterink i Dyrektor Regionalny EBOiR na Polskę i kraje bałtyckie Elisabetta Falsetti spotkali się z Martą Käetli, starszą wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. Dyskutowali o skutkach wojny na Ukrainie, trwającej trudnej sytuacji geopolitycznej oraz innych wyzwaniach stojących przed polskim sektorem bankowym, w tym o kredytach hipotecznych we frankach szwajcarskich i wakacyjnych.
Przedstawiciele EBOR skorzystali z okazji, aby z zadowoleniem powitać plan wdrożenia przejścia na wolną od ryzyka stopę procentową (RFR) WIRON z WIBOR zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi praktykami.
„Skarb EBOiR był obserwatorem prac grup roboczych ds. przejścia z WIBOR na WIRON i zarekomendowaliśmy zorganizowanie konsultacji społecznych w sprawie ustalenia spreadu przeliczeniowego (między WIBOR a WIRON), podobnie jak miało to miejsce przy przejściu WIBOR”.
W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie nastąpiło przejście od przyszłościowych stóp referencyjnych (opartych na rynkach pożyczek międzybankowych o krótszych terminach) do wolnych od ryzyka stóp referencyjnych typu „overnight” (opartych na transakcjach referencyjnych opartych na głębszych rynkach bazowych typu „overnight”).
EBOR wspiera polskie rynki kapitałowe poprzez pomoc inwestycyjną i techniczną, w tym w zakresie strategii rozwoju krajowych rynków kapitałowych z Unią Europejską. W listopadzie 2022 r. w centrali Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie odbyła się prezentacja dotycząca przejścia z WIBOR na WIRON. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Departament Skarbu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, odpowiedzialny za GWP Benchmark.
Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce blisko 12,5 mld euro, z rekordową inwestycją w wysokości 1 mld euro w 2022 r., w tym instrumentami zrównoważonego finansowania na rynkach kapitałowych.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Włochy przekazują dyrektorowi naczelnemu Monte dei Paschi, Lovaglio, nowe zadanie – sourcing
Przywódcy UE pozostają w impasie w sprawie klasyfikacji energii jądrowej
STS: Polski wzrost napędza 29% wzrost zysków – Strategia