Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Starszy dyplomata mówi, że UE jest zjednoczona wobec rosyjskich sankcji

  • Spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli
  • Rosja wzmocniła swoje siły na granicy z Ukrainą
  • Unia Europejska, NATO i Grupa Siedmiu ostrzegły Rosję przed inwazją

BRUKSELA (Reuters) – Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek, że każda rosyjska agresja na Ukrainę nałoży sankcje gospodarcze na Moskwę, aby utrzymać presję po podobnych oświadczeniach NATO i Grupy Siedmiu narodów.

„Unia Europejska jest zjednoczona we wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział na konferencji prasowej Josep Borrell, szef polityki zagranicznej UE.

„Wszyscy ministrowie byli dziś bardzo pewni, że jakakolwiek agresja na Ukrainę będzie miała konsekwencje polityczne i ogromne koszty gospodarcze dla Rosji” – dodał.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję w lipcu 2014 roku sankcje gospodarcze wymierzone w sektor energetyczny, bankowy i obronny i rozważają dalsze działania w przypadku próby inwazji Rosji na Ukrainę po zmobilizować siły na jej granicach.

Borrell, który przewodniczył spotkaniu, powiedział wcześniej: „Badamy z USA i Wielką Brytanią, jakie (sankcje) mogą być, kiedy i jak, w skoordynowany sposób”.

Zachodni przywódcy obawiają się ataku na Ukrainę przez Rosję, która w 2014 roku zaanektowała Krym i wspiera separatystów kontrolujących część wschodniej Ukrainy i walczących z ukraińskimi siłami rządowymi.

Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell Fontel uczestniczy w szczycie ministrów spraw zagranicznych i rozwoju Grupy Siedmiu w Liverpoolu, Wielka Brytania, 11 grudnia 2021 r. Christopher Furlong/Paul via Reuters

Rosja twierdzi, że nie ma planów inwazji na Ukrainę i oskarża Kijów o wysłanie połowy swojej armii do walki z separatystami.

„Jesteśmy przekonani, że Rosja już przygotowuje się do wojny totalnej przeciwko Ukrainie. Jest to wydarzenie bez precedensu, być może od czasów II wojny światowej” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

READ  Eric Trump kłóci się z prawnikiem w sprawie o oszustwo prowadzonej przez prokuratora generalnego Nowego Jorku

„Jeśli był to atak bez precedensu, oznacza to, że reakcja musi być bezprecedensowa również ze strony krajów zachodnich” – dodał.

Dyplomaci unijni powiedzieli agencji Reuters, że dyskusje koncentrowały się na możliwym stopniowym zwiększaniu wszelkich sankcji, od potencjalnych zakazów podróży i zamrożenia aktywów nałożonych na rosyjskich polityków po zakaz powiązań finansowych i bankowych z Rosją.

Możliwe było również usankcjonowanie rurociągu Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami, aby uniemożliwić jego eksploatację, a także zaatakowanie większej liczby rosyjskich państwowych firm obronnych i energetycznych lub anulowanie kontraktów na gaz ziemny.

Wysłannicy powiedzieli, że takie kroki prawdopodobnie zostaną rozważone tylko wtedy, gdy rosyjskie wojsko podejmie próbę pełnej inwazji na Ukrainę.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł Rosję, że zachodni sojusz wojskowy jest po stronie Ukrainy. Czytaj więcej ministrowie spraw zagranicznych krajów grupa siedmiu osób Bogate demokracje ostrzegły Rosję przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli zaatakuje Ukrainę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

(Sprawozdawczość Robina Emmotta i Sabine Siebold; Edytowanie przez Garetha Jonesa, Timothy Heritage i Alison Williams)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.