Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Starożytne pokrywy lodowe zrzucają wodę, aby zapobiec zawaleniu się

Według British Antarctic Survey (BAS), nowe badanie topnienia ogromnych pokryw lodowych, które objęło Irlandię ponad 20 000 lat temu, może mieć znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób lodowce i pokrywy lodowe reagują na ocieplający się klimat dzisiaj.

Badanie, opublikowane w Quaternary Science Reviews, wykazało, że topniejący lód tysiące lat temu wyżłobił głębokie doliny, teraz zagrzebane pod dnem Morza Północnego.

Pokazuje, jak starożytne pokrywy lodowe, które pokrywały znaczną część Irlandii, Wielkiej Brytanii i północnej Europy, wypychały wodę pod powierzchnię, aby zapobiec zapadaniu się.

Tradycyjnie uważano, że odprowadzanie wody spod pokryw lodowych stabilizuje przepływ lodu, proces, który może chronić współczesne lądolody przed zapadaniem się w ciepłym klimacie.

James Kirkham, główny autor badania, który pochodzi z BAS i Uniwersytetu Cambridge, wyjaśnia.

„Ponieważ zmiany klimatyczne w coraz szybszym tempie napędzają cofanie się współczesnych pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie, nasze wyniki wymagają ponownego zbadania, w jaki sposób doliny tuneli mogą pomóc ustabilizować współczesne straty lodu”.

Powiedział, że badania mogą mieć wpływ na wzrost poziomu morza, jeśli podobne ogromne tunele będą w przyszłości przebiegać pod pokrywą lodową Ziemi.

Jednak naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania nad ogromnymi dolinami tunelowymi, z których niektóre mają do 500 m głębokości, 150 km długości i 6 km szerokości – każda kilka razy większa niż Loch Ness w Szkocji.

Widok z lotu ptaka na jeziora roztopowe utworzone na przedzie Lodowca Russella, będącego częścią lądolodu Grenlandii

Do badań wykorzystano szczegółowe obrazy sejsmiczne, zapewniające trójwymiarowy przegląd zakopanych warstw Ziemi.

Badania sugerują, że gigantyczne tunele powstawały przez setki lat, co jest stosunkowo szybkie pod względem geologicznych skal czasowych.

Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu na science.org sugerowało, że świat jest bliżej niż wcześniej sądzono przekroczenia kilku „punktów zwrotnych”, które mogą sprawić, że globalne ocieplenie stanie się samowystarczalne, potencjalnie prowadząc do zapadnięcia się pokrywy lodowej Grenlandii i podniesienia się poziomu mórz.

READ  „Dziwne jasne światła” unosiły się na niebie nad Merseyside

Badanie BAS nie lekceważy możliwości takiego zdarzenia, ale pokazuje, że pod istniejącymi pokrywami lodowymi i lodowcami może wystąpić więcej zdarzeń, niż jest to obecnie rozumiane.

„W przeszłości monitorowaliśmy te ogromne kanały wody roztopowej z obszarów pokrytych pokrywami lodowymi od ponad wieku, ale tak naprawdę nie rozumieliśmy, jak powstały” – powiedział dr Kelly Hogan, współautor i geofizyk z BAS. .

Dr Hogan powiedział: „Topnienie powierzchni jest już bardzo ważne dla pokrywy lodowej Grenlandii, a transport wody przez system (lodowy) będzie się zwiększał tylko w miarę ocieplania się naszego klimatu”.

„Kluczowym pytaniem jest teraz, czy ten „dodatkowy” przepływ wody z roztopów do kanałów spowoduje szybszy, czy wolniejszy przepływ lodowców do morza?”