Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Starliner odlatuje… wraca do fabryki, a nie kosmosu • Rekord

Zaniepokojona kapsuła Boeing CST-100 Starliner, która miała przenosić astronautów w kosmos i poza nią, wraca do warsztatu po awarii mechanicznej.

Drugi bezzałogowy lot testowy sondy miał odbyć się w tym miesiącu, mimo że ten start był opóźnieniea teraz złomowany, po tym, jak 13 zaworów sterujących układem napędowym używanym do manewru nie przeszło kontroli przed lotem. Chociaż podjęto próby rozwiązania problemu na stronie, Boeing powiedział na konferencji prasowej w piątek, że oddzieli kapsułę od wzmacniacza Atlas V i wróci do sklepu, aby przemyśleć.

„Sukces misji w ludzkim lotach kosmicznych zależy od kombinacji tysięcy czynników w czasie” Powiedziała John Vollmer, wiceprezes i dyrektor programu załogi komercyjnej Boeinga. „Będziemy nadal rozwiązywać ten problem z fabryki Starliner i postanowiliśmy pominąć to okno startowe, aby zrobić miejsce dla innych krajowych misji priorytetowych”.

Boeing CST-100 Starliner w Cape Canaveral Air Force One na Florydzie w 2019 roku… Źródło: NASA/Cory Huston. Kliknij, aby powiększyć, lub tutaj dla większego

To bardzo krępujące dla kosmicznego giganta, który współpracował z NASA od powstania agencji w 1958 roku. Starliner miał odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną w grudniu 2019 roku na swój pierwszy lot testowy, ale Problem z programem 31 minut po starcie jego silniki spowodowały przerwę w zapłonie, pozostawiając kapsułę z ładunkiem bez załogi bez wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

Statek kosmiczny spędził następnie dwa dni na orbicie naszej planety, po czym ponownie wszedł w atmosferę i wylądował w jednym kawałku. Starliner miał dostarczyć załodze stacji kosmicznej prezenty świąteczne od ich rodzin. Dobra robota Boeinga.

Dzisiejsze ogłoszenie wywrze większą presję na Boeinga, aby ukształtował i dostarczył niektóre z maszyn, które już działają. Po niepowodzeniu poprzedniego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną Kathy Lueders, zastępca dyrektora Human Exploration Missions and Operations Directorate NASA, Powiedziała Amerykańska agencja zaufała Boeingowi, że wszystko będzie dobrze, i skupiła się na nowicjuszu SpaceX, błędnie zakładając, że Boeing był na szczycie projektu Starliner.

READ  COVID-19: właściciel klubu nocnego unika rządowego paszportu Covid przed ponownym otwarciem | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Boeing i SpaceX miały rywalizować o kontrakty na dostarczenie załogi i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Super geek Elona Muska bezpiecznie przetransportował teraz dziesięciu astronautów do orbitującego laboratorium naukowego, podczas gdy Boeing kontynuuje… cóż, Boeing. ®