Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone tworzą w Polsce pierwsze stałe siły zbrojne

Stany Zjednoczone tworzą w Polsce pierwsze stałe siły zbrojne

USA otworzyły w Polsce swoją pierwszą bazę wojskową. Jest to następstwem zeszłorocznej obietnicy prezydenta Joe Bidena dotyczącej utworzenia pierwszej – stałej bazy USA na wschodniej flance NATO w Polsce po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę.

– O to zabiegaliśmy od lat – o to słowo „na stałe” – a teraz stało się to rzeczywistością – powiedział podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Chociaż Polska od dawna gościła wojska amerykańskie na zasadzie rotacji, nalegała na Waszyngton, aby stała się tam obecna.

„To historyczny moment, znak, że Ameryka jest oddana Polsce i NATO, że jesteśmy zjednoczeni w obliczu rosyjskiej agresji” – powiedział Błaszczak.

Garnizon Obozu Kościuszki w Poznaniu, nazwany na cześć XVIII-wiecznego bohatera, który walczył o niepodległość Polski i Ameryki, będzie służył jako kwatera główna V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Jest to ósmy garnizon armii amerykańskiej w Europie, pozostałe znajdują się w Niemczech, Belgii i we Włoszech.

„Ten garnizon jest wyrazem zaangażowania Ameryki w obronę Europy i Polaków” – powiedział dowódca V Korpusu gen. broni John Kolaszeski, cytowany przez RMF24. „To świadectwo silnych powiązań z NATO” i „niezbędne dla utrzymania gotowości bojowej… od Przesmyku Czuaskiego do Poznania i dalej na zachód”.

Błasczak, zwracając się do tamtejszych żołnierzy amerykańskich, powiedział: „Jestem dumny, że polscy żołnierze mogą zwiększać swoje możliwości współpracy z wami”.

READ  Ponad 800 zabytków odkrytych przez Lidar w polskim lesie!

„W sytuacji, w jakiej znajduje się Europa, kiedy Rosja napada na Ukrainę, kiedy Rosja próbuje odbudować imperium, bardzo ważne jest, aby świat zachodni był zjednoczony i czuł się bezpiecznie” – dodał. „Czujemy się bezpieczniej, gdy nasze siły zbrojne współpracują ze sobą”.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński uznał otwarcie garnizonu za znak „przywiązania Ameryki do Polski i sojuszu NATO oraz tego, że jesteśmy zjednoczeni przeciwko rosyjskiej agresji”.

W ostatnich latach zacieśniła się już bliska współpraca wojskowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a Waszyngton wysłał do Polski więcej żołnierzy i sprzętu w odpowiedzi na rosyjską agresję. Obecnie w Polsce stacjonuje około 10 000 żołnierzy amerykańskich.

Artur Kakbric, analityk PISM, powiedział PAP, że znaczenie nowego garnizonu jest „przede wszystkim symboliczne, ale ma też wymiar praktyczny”.

„Ten [intended] – Żeby pokazać, że militarne zaangażowanie USA w Polsce będzie trwałe – dodał. „Praktyka… pozwala na dłuższą obecność [US] Wojskowi i cywile powinni lepiej rozumieć specyfikę Polski i regionu… i ściślej współpracować z Siłami Zbrojnymi RP.

Źródło głównego obrazu: Poniedziałek (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)