Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Katarem w sprawie dostaw gazu do Europy w przypadku inwazji ukraińskiej

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Katarem i innymi dużymi eksporterami gazu, aby zaplanować środki awaryjne na wypadek, gdyby rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóciła dostawy do Europy.

Rozmowy z Katarem i państwami członkowskimi Unii Europejskiej, które koncentrują się na zabezpieczeniu dodatkowych transportów LNG drogą morską, nabrały naglącej wagi po negocjacjach na wysokim szczeblu w sprawie bezpieczeństwa między Waszyngtonem a Moskwą, które w tym tygodniu przyniosły niewielki postęp.

To zwiększyło obawy, że konflikt Dostawy gazu mogą ucierpieć w czasie, gdy Europa boryka się z rekordowymi cenami. Ale urzędnicy ostrzegają, że nie ma „magicznej różdżki” do rozwiązania potencjalnego niedoboru na kontynencie, który już teraz cierpi z powodu kryzysu energetycznego.

„Zastanawiamy się, co można zrobić w ramach przygotowań do imprezy, zwłaszcza w środku zimy z bardzo niskim [European natural gas] „Zapasy są na stanie” – powiedział wysoki rangą urzędnik administracji.

„Rozmawialiśmy o tym, co można by przenieść na rynek i co mogłoby pomóc (…) rzeczy, które możemy teraz przygotować do publikacji w przypadku eskalacji kryzysu”.

Inna osoba poinformowana o rozmowach z Doha powiedziała, że ​​„istnieje potencjał do zbadania długoterminowej gwarancji bezpieczeństwa LNG, zwłaszcza że Katar znacznie zwiększy produkcję LNG w ciągu najbliższych kilku lat”.

„W perspektywie krótkoterminowej będzie to zależeć od chęci innych krajów-klientów do zmiany trasy i dostępności nieprzydzielonego LNG” – powiedziała osoba. „Jednak Katar przekierował swoje dostawy w 2011 roku do Japonii po tsunami, więc istnieje precedens, ale tylko w przypadku kryzysu”.

Źródło dodało, że rozpoczęły się wstępne dyskusje między Katarem, największym światowym eksporterem skroplonego gazu ziemnego, Wielką Brytanią i krajami europejskimi na temat „rozwiązań” w zakresie długoterminowego zaopatrzenia w gaz.

Większość katarskiego LNG jest wysyłana do Azji, gdzie klienci z państwa Zatoki zgadzają się na stałe, długoterminowe kontrakty.

READ  Jak Australia napisała podręcznik „Stop the Boats”.

Osoba zaznajomiona z dyskusjami powiedziała, że ​​prezydent USA Joe Biden ma w tym miesiącu odbyć w Waszyngtonie rozmowy z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamad Al Thani.

Napięcia między Zachodem a Rosją wzrosły, gdy Moskwa rozmieściła około 100 000 żołnierzy do granicy z Ukrainą. Stany Zjednoczone zagroziły surowymi sankcjami wobec Rosji w przypadku inwazji, a niektórzy urzędnicy ds. energetyki oskarżają Kreml o czerpanie zysków z eksportu gazu.

Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii, powiedział w zeszłym tygodniu, że Rosja dławiła dostawy gazu do Europy W czasie „rosnących napięć geopolitycznych”.

Istnieją obawy, że konflikt może jeszcze bardziej ograniczyć dostawy gazu do Europy, która zmaga się z rosnącymi kosztami życia w związku z rosnącymi cenami gazu.

Z zapasami gazu na rekordowo niskim poziomie o tej porze roku, urzędnicy obawiają się, że w przypadku gwałtownego spadku rosyjskiego eksportu Europa może stanąć w obliczu zakłóceń przemysłowych, przerw w dostawach prądu, a nawet utraty dostaw ciepła.

Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena przyznał, że kontrakty między eksporterami LNG a azjatyckimi nabywcami mogą skomplikować wysiłki zmierzające do przekierowania dostaw do Europy.

– Nie ma magicznej różdżki – powiedział urzędnik. „To wszystko jest naprawdę trudne, naprawdę skomplikowane. Chcemy to zrobić w ramach konstrukcji tego, jak działają rynki, jak działają warunki handlowe, jak działają przesyłki”.

Urzędnik dodał, że stało się jasne, że w ostatnich miesiącach Rosja naciskała na dostawy gazu, aby zdobyć wpływy w europejskich stolicach.

„To nie jest sytuacja rynkowa, z którą mamy do czynienia. To nie są siły rynkowe. To są rynki zmanipulowane” – powiedział urzędnik.

Zależność Europy od rosyjskiego gazu komplikuje wysiłki na rzecz przedstawienia jednolitego frontu wobec gróźb Moskwy.

Podczas gdy większość obserwatorów spodziewa się, że Rosja całkowicie uniknie ograniczenia eksportu, istnieją obawy, że Moskwa będzie nadal ograniczać dostawy lub że konflikt może uszkodzić ukraińską infrastrukturę eksportową gazu.

READ  Skala limitów zadłużenia USA zbliża się do Izby Reprezentantów, gdy wybuchają napięcia partyzanckie | Wiadomości z USA

Kierownictwo energetyczne ostrzegło przed potencjalnym wpływem amerykańskich sankcji po tym, jak Biden powiedział w tym tygodniu, że środki karne mogą obejmować zakaz prowadzenia przez rosyjskie banki działalności w dolar amerykański – Główna waluta światowego handlu towarami.

Jeden z dyrektorów branży energetycznej powiedział, że Europa z pewnością stanie w obliczu niebotycznie wysokich cen w przypadku zakłóceń, które wymagałyby skoordynowanych działań rządu w celu dostarczenia ładunków LNG drogą morską.

„Będą musieli skutecznie konkurować o całą podaż na rynku, wycofywać dostawy z Azji, a prawdopodobnym efektem końcowym jest to, że podatnik zapłaci” – powiedział dyrektor sektora energetycznego.

„To byłoby jak kupowanie środków ochrony indywidualnej na początku pandemii, z koniecznością wkroczenia rządów”.

Doha jest w sporze z Unią Europejską w sprawie dochodzenia Komisji Europejskiej w 2018 r. w sprawie długoterminowych umów stałych Qatar Energy. Dochodzenie sfrustrowało Doha i zablokowało inwestycje Kataru i dostawy LNG do Europy, co skłoniło państwo Zatoki Perskiej do wstrzymania projektów we Francji i Belgii.

Jednak osoba poinformowana o rozmowach powiedziała, że ​​wznowiono również rozmowy między Katarem a urzędnikami UE w sprawie zakończenia śledztwa Komisji Europejskiej w sprawie długoterminowych kontraktów Kataru na kontynencie.

Osoba dodała, że ​​Europa musi zapewnić długoterminowe porozumienie z Katarem lub innymi, aby zapewnić stabilność i zmniejszyć zależność od Rosji.

„Ludzie coraz bardziej skupiają się na bezpieczeństwie gazowym” – powiedział.