Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone powinny być bardziej zaangażowane w Trójmorza – mówi polski premier – The First News

Premier Polski stwierdził, że inicjatywa Trójmorza ma „wzmocnić naszą tożsamość i zwiększyć siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin”.
Marcin Opara / PAP

Zdaniem polskiego premiera Stany Zjednoczone powinny bardziej zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza, która obejmuje kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

„Inicjatywa Trójmorza jest nadal niedoceniana przez administrację Stanów Zjednoczonych” – powiedział Matthews Murawiecki podczas internetowej konferencji światowych przywódców zorganizowanej w czwartek przez Atlantic Council.

Morawiecki powiedział, że Europa Wschodnia powinna być bardziej interesująca dla inwestorów amerykańskich, a dla nich powinna stać się „bramą do Unii Europejskiej”, zwłaszcza w okresie ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19.

Premier Polski stwierdził, że inicjatywa Trójmorza ma „wzmocnić naszą tożsamość i zwiększyć siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin”.

Odnosząc się do rywalizacji między Moskwą a Pekinem Murawiecki powiedział, że współpraca Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest konieczna. Stwierdził, że obaj mają „ten sam system wartości i wspólnych interesów” w odniesieniu do Rosji, możliwej czwartej fali pandemii koronawirusa czy wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i nierównościami.

Inicjatywa Trójmorza to wspólny projekt Prezydentów Polski i Chorwacji. Obejmuje Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Chorwację, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Bułgarię, Rumunię i Słowenię i koncentruje się na współpracy transgranicznej w dziedzinie infrastruktury.

READ  Uwielbia sklep z mega ciastami Stockport - i fajną historię, która się za nim kryje