Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone nakładają na Rosję sankcje za aneksję części Ukrainy

Stany Zjednoczone nakładają na Rosję sankcje za aneksję części Ukrainy

WASZYNGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone w piątek nałożyły na Rosję rozległe sankcje w związku z deklaracją aneksji Ukrainy, wymierzone w setki ludzi i firm, w tym te z rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i prawodawców.

Waszyngton ruszył po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek największą aneksję Europy od II wojny światowej, deklarując rządy Rosji nad 15% Ukrainy.

„Zmobilizujemy społeczność międzynarodową do potępienia tych posunięć i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności. Będziemy nadal dostarczać Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do samoobrony, nie zniechęcając się bezczelnymi wysiłkami Rosji, by na nowo narysować sąsiada” – powiedział prezydent USA Joe. Biden powiedział w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie nie odpowiedziała od razu na prośbę Reutera o komentarz.

Wytyczne Ministerstwa Skarbu USA i Departamentu Handlu USA ostrzegały, że każdy spoza Rosji, w tym firmy, które zapewniają Moskwie wsparcie polityczne, gospodarcze lub materialne, jest narażony na zwiększone ryzyko sankcji.

Sankcje skarbowe generalnie zamrażają wszelkie aktywa zidentyfikowane w USA i uniemożliwiają Amerykanom prowadzenie z nimi interesów.

Handel dodał 57 podmiotów w Rosji i na Krymie do amerykańskiej czarnej listy eksportowej.

Ministerstwo Skarbu poinformowało, że nałożyło sankcje na 14 osób w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym, dwóch przywódców banku centralnego kraju, członków rodzin wyższych urzędników i 278 członków rosyjskiego ustawodawcy „za umożliwienie Rosji przeprowadzenia udawanych referendów i próby aneksji suwerennej Ukrainy terytorium.”

Wśród mianowanych znaleźli się wicepremier Aleksander Nowak; 109 członków Dumy Państwowej; Rada Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji i 169 jej członków; oraz gubernator Centralnego Banku Rosji Elwira Nabiullina.

Wśród celów związanych z rosyjskimi zamówieniami obronnymi jest chiński dostawca, oskarżany przez Ministerstwo Skarbu o wspieranie Radioavtomatiki, rosyjskiej firmy zajmującej się zaopatrzeniem w obronę.

Waszyngton powiedział, że Sinno Electronics Co Ltd, która wcześniej znajdowała się na liście podmiotów Departamentu Handlu, utrzymywała relacje z rosyjską firmą nawet po inwazji na Ukrainę.

READ  Ron DeAntis bierze udział w wyścigu o fotel kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych i zmierzy się z Donaldem Trumpem | Wiadomości z USA

Snow nie odpowiedział od razu na prośbę Reutera o komentarz.

Taco LLC w Armenii; rosyjska firma Novastream Limited; Wśród innych firm w rankingu rosyjskich zamówień obronnych znalazł się państwowy dostawca na Białorusi, rosyjskie firmy technologiczne i obronne.

członkowie rodziny

Departament Skarbu zidentyfikował również członków rodziny Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji, takich jak żonę rosyjskiego premiera Michaiła Miszustina i dwoje dorosłych dzieci, żonę i dorosłe dzieci ministra obrony Siergieja Szojgu oraz żonę i dorosłe dzieci szefa Gwardii Narodowej Wiktora Zołotowa.

Ponadto sankcjom zostali poddani najbliżsi członkowie rodziny wiceprzewodniczącego Federacji Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa, przewodniczącej Rady Federacji Walentyny Matwienko oraz gubernatora Sankt Petersburga Aleksandra Biegłowa.

W osobnym oświadczeniu Departament Stanu USA stwierdził, że nałożył ograniczenia wizowe na ponad 900 osób, w tym członków rosyjskiego i białoruskiego wojska oraz „pełnomocników Rosji za naruszenie suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy” i zakazał im wstępu podróżuje do Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone wyznaczyły obywatela Rosji, Oshura Soga Mongosha, za udział w tym, co sekretarz stanu USA Anthony Blinken nazwał „rażącym naruszeniem praw człowieka popełnionym wobec ukraińskiego jeńca wojennego”. Stany Zjednoczone.

Kanada ogłosiła również w piątek środki przeciwko kilkudziesięciu oligarchom, elitom finansowym i członkom ich rodzin, a także 35 wysokim rangą urzędnikom wspieranym przez Rosję w regionach, w których odbyły się referenda.

Brian O’Toole, były urzędnik skarbu, który obecnie pracuje dla Atlantic Council, powiedział, że cele Waszyngtonu dobrze pasują do aneksji Rosji.

Powiedział, że akcja przeciwko Sinno Electronics służy jako ostrzeżenie dla innych chińskich firm i tych, które mogą robić interesy z Rosją.

„Byłem pod wrażeniem tego, jak potężne było to, biorąc pod uwagę, że był to stosunkowo krótki zwrot” – powiedział O’Toole.

Rosja ogłosiła aneksję w piątek po przeprowadzeniu tak zwanych referendów na okupowanych obszarach Ukrainy. Zachodnie rządy i Kijów stwierdziły, że głosowanie naruszało prawo międzynarodowe i było przymusowe i niereprezentatywne.

READ  „Umrę tutaj, nie mogę wrócić do Afryki”: odpowiedź migrantów na deportację Rwandy | imigracja

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w piątek z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o ich „wspólnym zaniepokojeniu” rosyjską aneksją i potrzebą ochrony krytycznej infrastruktury po pozornym sabotażu gazociągu Nord Stream 2.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Daphne Psalidakis, Steve’a Hollanda, Karen Freifeld, Doiny Chiaco, Heather Timmons w Waszyngtonie i Steve’a Shearera w Ottawie; pisanie przez Daphne Psalidakis; Montaż przez Tima Ahmanna i Howarda Gollera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.