Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłaszają nowe partnerstwo w celu osłabienia rosyjskiej energii

Bruksela –


Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły w piątek nowe partnerstwo w celu zmniejszenia zależności kontynentu od rosyjskiej energii, w posunięciu, które wyżsi urzędnicy określili jako początek wieloletniej inicjatywy dalszego izolowania Moskwy po jej inwazji na Ukrainę.


Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że prezydent Rosji Władimir Putin używa energii do „przymuszania i manipulowania sąsiadami”, a zyski ze sprzedaży wykorzystuje do „kierowania swoją machiną wojenną”.


Biden powiedział, że partnerstwo, które zapowiedział wspólnie z wysokim rangą urzędnikiem UE, wywróci tę dynamikę do góry nogami, zmniejszając zależność Europy od rosyjskich źródeł energii, a także zmniejszając ogólnie zapotrzebowanie kontynentu na gaz.


Prezydent powiedział, że takie posunięcie byłoby nie tylko „właściwe z etycznego punktu widzenia”, ale „ustawiłoby nas na silniejszych podstawach strategicznych”.


Zgodnie z planem Stany Zjednoczone i inne kraje zwiększą w tym roku eksport skroplonego gazu ziemnego do Europy o 15 miliardów metrów sześciennych, chociaż urzędnicy amerykańscy nie byli w stanie powiedzieć, które kraje zapewnią w tym roku dodatkowe moce. Większe przesyłki będą dostarczane w przyszłości.


Jednocześnie będą starali się utrzymać swoje cele klimatyczne na właściwym torze, dostarczając czystą energię do infrastruktury gazowej i ograniczając wycieki metanu, które mogą pogorszyć globalne ocieplenie.


Chociaż inicjatywa prawdopodobnie będzie wymagać nowych obiektów do importu LNG, według Białego Domu partnerstwo ma również na celu zmniejszenie zależności od paliw kopalnych w perspektywie długoterminowej poprzez efektywność energetyczną i alternatywne źródła energii.


Ursula von der Leyen, dyrektor naczelny Unii Europejskiej, powiedziała, że ​​dla Europy ważne jest odejście od Rosji w kierunku wiarygodnych, przyjaznych i wiarygodnych dostawców energii.


„Dążymy do zmniejszenia i wyeliminowania tej zależności od rosyjskich paliw kopalnych” – powiedziała.


Rosyjska energia jest dla Moskwy głównym źródłem dochodów i presji politycznej. Prawie 40% gazu ziemnego w UE pochodzi z Rosji do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i energetyki.

READ  Aberdeen Polsko-Szkocki Mini Festiwal z wydarzeniami wielokulturowymi


Biden po ogłoszeniu opuszczał Brukselę i kierował się do Rzeszowa w Polsce, gdzie około godziny jazdy od granicy z Ukrainą stacjonują siły amerykańskie.


Zostanie poinformowany o pomocy humanitarnej wobec uchodźców z Ukrainy i tych, którzy nadal cierpią w kraju. Spotka się również z członkami służby USA z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, którzy służą u boku polskich sił.


Oczekuje się, że Biden poleci do Warszawy w sobotę na rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i przemówi do Polaków przed wyjazdem do Waszyngtonu.


Podczas pobytu w Brukseli Biden wziął udział w trzech szczytach organizowanych przez NATO, Grupę Siedmiu i Unię Europejską, wszystkie w czwartek. Niezwykła seria spotkań odzwierciedla rosnące obawy związane z wojną na Ukrainie, która wkracza w swój drugi miesiąc.


Chociaż Ukraina oparła się rosyjskiej inwazji ze znacznie większym sukcesem niż początkowo przewidywano, konflikt stał się żmudny i krwawy, z tysiącami ofiar po każdej stronie i milionami uchodźców uciekających z kraju.


Przywódcy zachodni obawiają się również, że rosyjski prezydent Władimir Putin może użyć broni chemicznej, a nawet nuklearnej, aby przywrócić rozmach wojny.


Dostarczenie większej ilości LNG do Europy może być trudne, mimo że Stany Zjednoczone znacznie zwiększyły swój eksport w ostatnich latach. Kilka obiektów eksportowych już pracuje na pełnych obrotach, a większość nowych terminali jest dopiero na etapie planowania.


Według Centrum LNG, branżowej grupy lobbingowej, większość przesyłek z USA trafia już do Europy. Chociaż znaczna część dostaw została już zakontraktowana z nabywcami, wciąż istnieją możliwości zmiany miejsca przeznaczenia.


„Stany Zjednoczone mają wyjątkową pozycję, jeśli chodzi o elastyczne LNG, które można przekierować do Europy lub Azji, w zależności od tego, kto jest skłonny zapłacić tę cenę” – powiedziała Emily MacLean, analityk rynków gazu w Rystad.

READ  Arcadian Cortex jest używany do produkcji treści przesyłanych strumieniowo w rozdzielczości 4K — w dół linii


Nawet gdyby Stany Zjednoczone mogły wysyłać więcej gazu do Europy, kontynent mógłby mieć problemy z jego zdobyciem. Terminale importowe znajdują się na obszarach przybrzeżnych, gdzie jest mniej rurociągów do dystrybucji.


A jeśli wszystkie instalacje w Europie działają na pełnych obrotach, to ilość gazu prawdopodobnie będzie wynosić około dwóch trzecich tego, co Rosja dostarcza rurociągami.


——


Bussewitz meldował się z Nowego Jorku. Pisarka Darlene Superville dla Associated Press w Waszyngtonie przyczyniła się do powstania tego raportu


pozostajemy w kontakcie


Czy masz ukraińskich i rosyjskich członków rodziny? Jak radzisz sobie z kryzysem? e-mail [email protected]


  • Podaj swoje imię i nazwisko, lokalizację i dane kontaktowe, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem z CTV News.

  • Twoje komentarze mogą zostać wykorzystane w historii CTVNews.ca.