Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone i Chiny zobowiązują się do wspólnych działań w sprawie zmian klimatycznych pomimo napiętych stosunków

Stany Zjednoczone i Chiny zobowiązały się do współpracy w celu pilnego zajęcia się zmianami klimatycznymi pomimo rosnących napięć związanych z asertywną polityką Pekinu wobec Tajwanu i Morza Południowochińskiego oraz prawami człowieka w Hongkongu i Xinjiangu.

John Kerry i Xie Zenhua, wysłannicy klimatyczni do dwóch największych gospodarek świata, zobowiązali się do współpracy „w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego” i do podjęcia „konkretnych działań w latach dwudziestych XX wieku” w celu zmniejszenia emisji zgodnie z celami z 2015 r. Porozumienie klimatyczne z Paryża .

„Oba kraje przypominają swój historyczny wkład w opracowanie, przyjęcie, podpisanie i wejście w życie porozumienia paryskiego poprzez swoje przywództwo i współpracę” – oświadczyli we wspólnym oświadczeniu.

Obietnica, złożona po dwóch dniach ważnych spotkań w Szanghaju, wskazuje, że zmiany klimatyczne mogą być rzadkim obszarem współpracy Napięty związek.

Rzeczywiście polityka klimatyczna prezydenta USA Joe Bidena Wyszedłem ostro Od administracji swojego poprzednika, Donalda Trumpa, powrót Stanów Zjednoczonych do porozumienia paryskiego przed wyznaczeniem nowego celu klimatycznego na 2030 r.

Jednak w drodze na spotkania Kerry i Xie w Szanghaju ekolodzy stwierdzili, że porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sprawie zmian klimatycznych nigdy nie jest niezawodne.

Li Shuo, urzędnik ds. Polityki energetycznej w Greenpeace w Pekinie, powiedział, że oświadczenie USA-Chiny pojawiło się po „trudnych rozmowach” i „pośród poważnych wyzwań geopolitycznych”. Powinien jednak gwałtownie zwiększyć tempo działań w dziedzinie klimatu na całym świecie.

„Jest bardzo ważne, aby reszta świata zrozumiała, że ​​przynajmniej w kwestii zmian klimatycznych G8 jest ponownie zjednoczona” – powiedział Lee.

Dodał: „Wszyscy wiemy, co może się stać, gdy te kraje staną po jednej stronie w tej konkretnej sprawie, ponieważ wszyscy widzieliśmy to w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego w Paryżu”.

Podróż Kerry’ego do Chin poprzedzała w tym tygodniu szczyt w USA, który został zapowiedziany jako przykład nowej polityki klimatycznej Bidena i Pekinu. Rywalizacja o bycie liderem W globalnych negocjacjach klimatycznych.

READ  Unia Europejska zatwierdza przełomowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji

W oświadczeniu państwa zobowiązały się do współpracy w procesach wielostronnych. Obejmuje to Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, porozumienie paryskie, a także konferencję klimatyczną COP26, która odbędzie się w Glasgow w listopadzie.

„W drodze do COP 26 i później, Stany Zjednoczone i Chiny będą kontynuować dyskusję na temat konkretnych środków w latach dwudziestych XX wieku w celu ograniczenia emisji w celu utrzymania limitu temperatury zgodnie z Porozumieniem paryskim w zasięgu ręki” – powiedzieli Kerry i Xie.

Edgar Kirkwijk, członek zarządu Asian Wind Energy Association, powiedział, że chociaż oświadczenie Stanów Zjednoczonych i Chin „zapewnia jedynie wysoki poziom zaangażowania” i nie zawiera szczegółów, wspólne obietnice przyspieszą przejście świata z paliw kopalnych.

„Prawdopodobieństwo, że na zbliżającej się konferencji klimatycznej w Glasgow osiągniemy bardziej kompleksowe porozumienie klimatyczne, dramatycznie wzrosło” – powiedział Kirkwijk, dodając: „Mniejszym gospodarkom będzie trudniej nie przyłączyć się do transformacji energetycznej”.

Spotkania odbywały się na tle nasilających się starć między Waszyngtonem a Pekinem, ponieważ administracja Bidena utrzymuje twarde stanowisko wobec Chin.

Stany Zjednoczone sprzeciwiają się działaniom Pekinu Ograniczenie niezależności Hongkongu I Łamanie praw człowieka Przeciw Ujgurom i innym mniejszościom muzułmańskim w Xinjiangu.

Utrzymywał też presję Firmy technologiczne Z rzekomymi powiązaniami z chińskim wojskiem.

w ostatnie Pożar się zapalił, chińska ambasada w amerykańskiej stolicy w sobotę skrytykowała wypowiedzi japońskiego premiera Yoshihide Suga i sprzeciwiających się Bidenowi Eskalacja aktywności wojskowej w okolicach Tajwanu I na Morzu Południowochińskim.