Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania na Ukrainę około 100 wozów bojowych Stryker

Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania prawie 100 wozów bojowych Stryker do Kijowa, a ogłoszenie spodziewane jest na spotkaniu sojuszników Ukrainy w Niemczech w piątek, według urzędników.

Oprócz wystawienia Strykerów po raz pierwszy Waszyngton ma również ogłosić, że wyśle ​​co najmniej 50 bojowych wozów piechoty Bradley. Urzędnicy ostrzegają, że plany nie są ostateczne.

Podczas gdy trwają rozmowy w sprawie większego wsparcia dla Ukrainy, sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotkał się ze swoim nowym niemieckim odpowiednikiem, Borisem Pistoriusem, przed rozmowami ministrów obrony NATO w bazie sił powietrznych USA Ramstein w zachodnich Niemczech w piątek.

Nowy pakiet pomocy USA pochodzi z Waszyngtonu i jego partnerów Uświadom sobie, że Ukraina może po prostu być Wąskie okno na pomyślny kontratak, zanim Rosja przezbroi się i wzmocni swoje uszczuplone siły. Stany Zjednoczone rozpoczęły w tym tygodniu zaawansowane ćwiczenia bojowe dla sił ukraińskich w Niemczech.

Amerykańscy oficjele uważają, że opancerzenie, w tym nowoczesne czołgi podstawowe, ma kluczowe znaczenie dla zdolności Kijowa do rozpoczęcia udanych zaawansowanych operacji bojowych w nadchodzących miesiącach.

Nowy niemiecki minister obrony Boris Pistorius (z prawej) wita się w czwartek w Berlinie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. © John MacDougall/AFP/Getty Images

„Aby umożliwić Ukraińcom penetrację rosyjskiej obrony, skupiono się na umożliwieniu im łączenia ognia i manewrowania w sposób, który okaże się najbardziej skuteczny” – powiedział Colin Kahl, główny oficer ds. polityki Pentagonu. W miniony weekend odwiedził Ukrainę.

Wielka Brytania do tej pory zobowiązała się do wysłania czołgów podstawowych Challenger 2, a inne kraje, w tym Polska, wyraziły zainteresowanie pójściem w jej ślady.

Stanowisko Niemiec jest decydujące. Kanclerz Olaf Scholz ma nie tylko możliwość zaopatrzenia Ukrainy w czołgi Leopard 2 z zapasów swojego kraju, ale musi także zdecydować, czy zezwolić 12 innym krajom w Europie na używanie tych samych nowoczesnych pojazdów bojowych wyprodukowanych w Niemczech do wystawiania ich.

Berlin dał jasno do zrozumienia, że ​​nie zobowiąże się do wysłania Leoparda 2, chyba że Stany Zjednoczone pójdą w ich ślady z własnymi czołgami Abrams, czego amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie chcą tego zrobić.

READ  Lewis Hamilton wspierany przez „niezwykle zdenerwowany” F1 waży podział FIA | F1 | Sporty

– Chyba jeszcze tam nie dotarliśmy – powiedział Cale. „Czołg Abrams to bardzo skomplikowany element wyposażenia. Drogi. Trudno się na nim trenuje. Ma silnik turboodrzutowy.”

Członek SPD Dietmar Nitan zasugerował w czwartek, że Berlin zbliża się do ogłoszenia czołgów i powiedział podczas debaty w Bundestagu, że w Ramstein zostaną podjęte „fundamentalne decyzje”.

Nitan, członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, powiedział, że Ukraina „musi wygrać tę wojnę, która została jej narzucona, o swoją i naszą wolność”, dodając: „Będzie do tego potrzebować dodatkowych czołgów bojowych”.

Kontynuował: „Koordynacja z naszymi partnerami w koalicji nie jest łatwa i wymaga czasu. Ale jest konieczna”.

Pistoriusktóry został mianowany we wtorek po rezygnacji swojej poprzedniczki Christine Lambrecht, obiecał Austinowi, że Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę, stojąc „ramię w ramię” ze Stanami Zjednoczonymi – ale nie wspomniał o czołgach bojowych.

Zamiast tego powołał się na bojowe wozy piechoty i systemy obrony powietrznej Patriot, które Stany Zjednoczone i Niemcy zobowiązały się wysłać do Kijowa. wcześniej w tym miesiącu. Obrona powietrzna pozostaje krytyczna, ponieważ Rosja nadal atakuje ukraińską infrastrukturę za pomocą rakiet i dronów.

Austin powiedział, że Niemcy pozostają jednym z „najważniejszych sojuszników” Stanów Zjednoczonych w Europie i podziękował im za wsparcie Ukrainy.