Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania na Ukrainę około 100 wozów bojowych Stryker

Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania na Ukrainę około 100 wozów bojowych Stryker

Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania prawie 100 wozów bojowych Stryker do Kijowa, a ogłoszenie spodziewane jest na spotkaniu sojuszników Ukrainy w Niemczech w piątek, według urzędników.

Oprócz wystawienia Strykerów po raz pierwszy Waszyngton ma również ogłosić, że wyśle ​​co najmniej 50 bojowych wozów piechoty Bradley. Urzędnicy ostrzegają, że plany nie są ostateczne.

Podczas gdy trwają rozmowy w sprawie większego wsparcia dla Ukrainy, sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotkał się ze swoim nowym niemieckim odpowiednikiem, Borisem Pistoriusem, przed rozmowami ministrów obrony NATO w bazie sił powietrznych USA Ramstein w zachodnich Niemczech w piątek.

Nowy pakiet pomocy USA pochodzi z Waszyngtonu i jego partnerów Uświadom sobie, że Ukraina może po prostu być Wąskie okno na pomyślny kontratak, zanim Rosja przezbroi się i wzmocni swoje uszczuplone siły. Stany Zjednoczone rozpoczęły w tym tygodniu zaawansowane ćwiczenia bojowe dla sił ukraińskich w Niemczech.

Amerykańscy oficjele uważają, że opancerzenie, w tym nowoczesne czołgi podstawowe, ma kluczowe znaczenie dla zdolności Kijowa do rozpoczęcia udanych zaawansowanych operacji bojowych w nadchodzących miesiącach.

Nowy niemiecki minister obrony Boris Pistorius (z prawej) wita się w czwartek w Berlinie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. © John MacDougall/AFP/Getty Images

„Aby umożliwić Ukraińcom penetrację rosyjskiej obrony, skupiono się na umożliwieniu im łączenia ognia i manewrowania w sposób, który okaże się najbardziej skuteczny” – powiedział Colin Kahl, główny oficer ds. polityki Pentagonu. W miniony weekend odwiedził Ukrainę.

Wielka Brytania do tej pory zobowiązała się do wysłania czołgów podstawowych Challenger 2, a inne kraje, w tym Polska, wyraziły zainteresowanie pójściem w jej ślady.

Stanowisko Niemiec jest decydujące. Kanclerz Olaf Scholz ma nie tylko możliwość zaopatrzenia Ukrainy w czołgi Leopard 2 z zapasów swojego kraju, ale musi także zdecydować, czy zezwolić 12 innym krajom w Europie na używanie tych samych nowoczesnych pojazdów bojowych wyprodukowanych w Niemczech do wystawiania ich.

Berlin dał jasno do zrozumienia, że ​​nie zobowiąże się do wysłania Leoparda 2, chyba że Stany Zjednoczone pójdą w ich ślady z własnymi czołgami Abrams, czego amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie chcą tego zrobić.

READ  Wojna Rosji – najnowsze: brytyjskie sankcje wobec rosyjskich przywódców i irańskich biznesmenów

– Chyba jeszcze tam nie dotarliśmy – powiedział Cale. „Czołg Abrams to bardzo skomplikowany element wyposażenia. Drogi. Trudno się na nim trenuje. Ma silnik turboodrzutowy.”

Członek SPD Dietmar Nitan zasugerował w czwartek, że Berlin zbliża się do ogłoszenia czołgów i powiedział podczas debaty w Bundestagu, że w Ramstein zostaną podjęte „fundamentalne decyzje”.

Nitan, członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, powiedział, że Ukraina „musi wygrać tę wojnę, która została jej narzucona, o swoją i naszą wolność”, dodając: „Będzie do tego potrzebować dodatkowych czołgów bojowych”.

Kontynuował: „Koordynacja z naszymi partnerami w koalicji nie jest łatwa i wymaga czasu. Ale jest konieczna”.

Pistoriusktóry został mianowany we wtorek po rezygnacji swojej poprzedniczki Christine Lambrecht, obiecał Austinowi, że Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę, stojąc „ramię w ramię” ze Stanami Zjednoczonymi – ale nie wspomniał o czołgach bojowych.

Zamiast tego powołał się na bojowe wozy piechoty i systemy obrony powietrznej Patriot, które Stany Zjednoczone i Niemcy zobowiązały się wysłać do Kijowa. wcześniej w tym miesiącu. Obrona powietrzna pozostaje krytyczna, ponieważ Rosja nadal atakuje ukraińską infrastrukturę za pomocą rakiet i dronów.

Austin powiedział, że Niemcy pozostają jednym z „najważniejszych sojuszników” Stanów Zjednoczonych w Europie i podziękował im za wsparcie Ukrainy.