Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Standardowy czarterowany

Standardowy czarterowany

Standard Chartered ogłosił finansowanie pożyczki społecznej w wysokości 73 mln USD dla Ministerstwa Finansów Republiki Angoli na rozbudowę Uniwersytetu Namibii. Położony w południowo-zachodniej części kraju uniwersytet oferuje kształcenie akademickie i zawodowe w zakresie rybołówstwa, technologii, nauk humanistycznych i przyrody.

Komentowanie finansowania kredytowego, Claudia Conceicao, CEO, Angola Powiedział: „Ta ważna pożyczka społeczna wzmacnia reputację Standard Chartered jako pioniera i innowatora w finansowaniu wspieranym przez ECA w Afryce Subsaharyjskiej. Z dumą oferujemy kolejne finansowanie, ściśle współpracując z KUKE, Ministerstwu Finansów Angoli”.

Bank pełnił funkcję Koordynatora Kredytów Społecznych, Administratora Oferty, Pierwotnego Upoważnionego Organizatora Wiodącego, Banku Strukturalnego i Koordynującego, Pierwotnego Kredytodawcy i Agenta Kredytu, przy wsparciu Polskiej Agencji Kredytów Eksportowych, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) SA. Poprzez kontrakt EPC „pod klucz” (umowa obejmująca pełen zakres prac projektowych od początku do końca) z wiodącym polskim wykonawcą EPC, firmą Quenda Business Initiative. Połączenie KUKE i finansowania komercyjnego umożliwia Ministerstwu Finansów Angoli dostęp do długoterminowego finansowania kluczowej infrastruktury po konkurencyjnych cenach. Jest to priorytetowy projekt edukacyjny w Angoli, zgodny z planem rządu Angoli mającym na celu poprawę sektora edukacji i rybołówstwa. Jako uczelnia publiczna projekt przyczyni się do rewitalizacji rybołówstwa i rybołówstwa morskiego w Namib.

Środki pomogą w ukończeniu w pełni działającego kampusu, co będzie miało znaczący wpływ na lokalną gospodarkę miasta Moçamedes, a także cały region Namibii. Dostęp do szkolnictwa wyższego, wcześniej dostępny tylko w innych dużych miastach, teraz będzie możliwy lokalnie, co zachęca młodych ludzi do pozostania w południowej Angoli. Przyjazd profesorów i pracowników uczelni zwiększy popyt na towary i usługi, a obiekty stworzą nowe i stałe miejsca pracy dla miejscowej ludności. Projekt ten daje możliwość stworzenia synergii pomiędzy wyższym szkolnictwem zawodowym a przemysłem, przy czym bliskość lokalnego przemysłu sprzyja kształceniu studentów, co ma fundamentalne znaczenie w programach szkolenia rybackiego.

READ  Engen Pitch i polscy zwycięzcy otrzymują nagrody warte milion rand

Janusz Władyczak, Prezes Zarządu, KUKEPowiedział: „Ten projekt pokazuje, że polskie firmy mogą zdobywać kontrakty na rynkach, na których do tej pory były marginalnie obecne. Tutaj KUKE odegrało ważną rolę, łącząc uczestników i zapewniając finansowanie. Jesteśmy dumni, że angażując się w rozwój szpitali położniczych na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Wspieramy kolejny projekt, który ma tak pozytywny wpływ na lokalną społeczność w Afryce.”

Ta umowa po ostatnim ogłoszeniu[1] Finansowanie w wysokości 238 mln EUR wspierane przez ECA dla rządu Angoli na budowę nowej infrastruktury, wsparcie krajowego przemysłu rolnego i sieci transportowej. Bank poinformował również we wrześniu 2021 r[2] 1,1 miliarda dolarów na finansowanie rozwoju krytycznej infrastruktury zaopatrzenia w wodę dla stolicy Angoli, Luandy.

[1] https://www.sc.com/uk/2022/12/01/standard-chartered-announce-eur-238-million-of-financing-to-build-agricultural-and-transport-infrastructure-in-angola/

[2] https://www.sc.com/en/feature/usd-1bn-financing-project-water-infrastructure-angola/