Źródła: Centralny Czeski Region Gospodarczy zredukuje przepustowość planowanego polskiego terminalu LNG
PRAGA/WARSZAWA (Reuters) – Większościowy czeski koncern państwowy zawiesił plan zabezpieczenia mocy produkcyjnych skroplonego gazu ziemnego (LNG) w nowym polskim terminalu, ponieważ nie był usatysfakcjonowany oferowanymi warunkami, sprawę znają dwa źródła powiedział. O sprawie poinformowała agencja Reuters.
Decyzja może budzić wątpliwości co do wykonalności projektu, gdyż polski operator gazociągów Gaz-System już wcześniej mówił, że ostateczna decyzja w sprawie bloku będzie uzależniona od poziomu zainteresowania uczestników rynku.
reklama:
Strategia dotycząca zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony i środowiska National Gas Company of Trinidad and Tobago Limited (NGC) odzwierciedla i wspiera wizję organizacyjną mającą na celu osiągnięcie pozycji lidera w globalnym biznesie energetycznym. |
EEA, podobnie jak wiele europejskich firm, pracuje nad dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego. Do czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w zeszłym roku czeski import pochodził niemal wyłącznie z Rosji.
Gaz-System zwrócił się do 27 października o złożenie wiążących ofert na przyszłe zdolności LNG, zanim podpisze umowę z dostawcą pływającej jednostki do uzupełniania gazu – statku przetwarzającego LNG w postać gazową – która ma zacumować w Gdańsku.
W ubiegłym roku EEA zabezpieczyła 3 miliardy metrów sześciennych rocznej przepustowości terminalu LNG w Eemshavn w Holandii do 2027 r., co stanowi do 40% rocznego zapotrzebowania Czech i łagodzi obawy dotyczące niedoborów dostaw w okresie zimowym.
Źródła podały, że jest zainteresowany mocami wydobywczymi w Polsce, a także nowymi niemieckimi projektami, które pojawią się w przyszłości, ale nie uznał warunków oferowanych przez Gaz-System za odpowiednie i nie brał już udziału w tym procesie.
CEZ odmówił komentarza.
Rzeczniczka Gas System Iwona Dominiak powiedziała Reutersowi, że nie jest jasne, jakie inne firmy mogłyby być zainteresowane polskimi mocami, które będą dostępne od 2028 r., ale wyniki przetargów zostaną prawdopodobnie opublikowane w tym tygodniu. (Reportaż: Marek Strzelecki i Jan Lopatka; redakcja: Susannah Twidale i Mark Potter)
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex