Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sri Lanka zezwala na lądowanie chińskiego statku śledzącego satelitarnego w porcie zarządzanym przez Chińczyków |  Aktualności |  DW

Sri Lanka zezwala na lądowanie chińskiego statku śledzącego satelitarnego w porcie zarządzanym przez Chińczyków | Aktualności | DW

Sri Lanka poinformowała w sobotę, że chiński statek śledzący satelity Yuan Wang 5 otrzymał pozwolenie na zacumowanie na początku przyszłego tygodnia w Hambantocie, najbardziej wysuniętym na południe mieście Sri Lanki.

Hambantota jest portem zarządzanym przez Chińczyków od 2017 roku, kiedy Sri Lanka i Chiny podpisały 99-letnią dzierżawę po tym, jak Kolombo zmagało się ze spłatą długów.

Analitycy bezpieczeństwa opisali statek badawczy Yuan Wang 5 jako najnowszą generację chińskich statków kosmicznych, zdolnych do monitorowania satelitów, pocisków i międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Waszyngton poinformował, że statki typu Yuanwang są obsługiwane przez Siły Wsparcia Strategicznego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Czego chcą Chiny?

Chiny i Indie rywalizowały ze sobą o rozszerzenie wpływów na Sri Lance, gdy Kolombo stoi w obliczu najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od czasu uzyskania niepodległości.

Chiny zgodziły się na restrukturyzację pożyczek infrastrukturalnych dla Sri Lanki, co jest kluczowym krokiem dla tego kraju, aby osiągnąć porozumienie ratunkowe z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Yuan Wang 5 miał przybyć do Hambantoty w czwartek, 11 sierpnia, ale obecnie zmieniony harmonogram zawinął we wtorek, 16 sierpnia.

Colombo powiedział, że Yuan Wang 5 jest zaplanowany tylko do uzupełnienia i nie ma żadnej specjalnej misji badawczej do wykonania na wodach Sri Lanki.

Czego boją się Indie?

Indie dostarczyły Sri Lance największą pomoc w postaci żywności, paliwa, leków i gazu do gotowania, ale są zaniepokojone rosnącymi wpływami Pekinu na Oceanie Indyjskim.

Delhi obawia się, że Pekin chce wykorzystać Hambantotę jako bazę wojskową i może być w dokach, aby umożliwić monitorowanie indyjskich instalacji wojskowych. Jednocześnie Indie odrzuciły twierdzenia, jakoby próbowały wywrzeć nacisk na Sri Lankę, by wygnała Yuan Wang 5.

„Kategorycznie odrzucamy 'insynuacje’ i takie stwierdzenie na temat Indii. Sri Lanka jest suwerennym krajem i podejmuje własne niezależne decyzje” – powiedział rzecznik indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arindam Bagshi.

READ  Zelandia jest pierwszym kontynentem na Ziemi, który został w całości zmapowany

Bagshi dodał, że Indie są świadome planowanej wizyty Yuan Wang 5 i zamierzają chronić bezpieczeństwo i interesy gospodarcze Delhi.

pl / (AFP, AP, dpa, Reuters)