Sprzedaż detaliczna wykazała pierwsze oznaki rocznego wzrostu od stycznia, wzrastając o 2,3% rok do roku. Produkcja budowlana również wzrosła o 9,8% rok do roku, co oznacza mocny początek czwartego kwartału dla polskiej gospodarki. Ożywienie to powinno być kontynuowane w związku z ożywieniem konsumpcji prywatnej i publicznej, a w 2024 r. PKB może wzrosnąć o około 3%.
Dobry początek czwartego kwartału dla handlu detalicznego otwiera drogę do ożywienia konsumpcji
Sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w październiku o 2,8% r/r (wobec naszych 2,3% i konsensusu 1,4%) po spadku o 0,3% r/r miesiąc wcześniej. Był to pierwszy realny wzrost sprzedaży towarów od początku roku 2022/23. Dane sezonowe pokazały wzrost sprzedaży piąty miesiąc z rzędu. Największe dwucyfrowe wzrosty zanotowano w sprzedaży paliw (16,7% r/r) i samochodów (12,3% r/r). Sprzedaż dóbr trwałych innych niż motoryzacyjne w dalszym ciągu spadała. Dwucyfrowe spadki zanotowano w kategorii meble, RTV i AGD (-10,9% r/r) oraz w grupie obejmującej prasę, książki i pozostałą sprzedaż w sklepach niespecjalistycznych (-11,1% r/r).
Po miesiącach spadków sprzedaż detaliczna ponownie wzrosła
Sprzedaż detaliczna towarów, % r/r
Początek czwartego kwartału tego roku jest zachęcający dla handlu detalicznego. Utrzymuje się ożywienie realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. W październiku płace realne w sektorze przedsiębiorstw wzrosły rok do roku o około 6%. Od początku roku nastroje konsumentów – w tym chęć dokonywania dużych zakupów – systematycznie się poprawiają. Oczekujemy, że w czwartym kwartale konsumpcja gospodarstw domowych będzie rosła rok do roku, a dalsze ożywienie będzie kontynuowane w 2024 r.
Oczekuje się, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy sięgnie 3%, napędzany głównie wzrostem spożycia prywatnego i publicznego. Konsumpcję prywatną wspierać będzie wzrost realnych dochodów do dyspozycji w związku z niższą inflacją, natomiast spożycie publiczne czerpać będzie z wysokiej wartości świadczeń socjalnych (ponad 800 emerytur) oraz planowanych podwyżek wynagrodzeń w służbach publicznych i administracji.
Dynamika produkcji budowlanej pozostaje bliska dwucyfrowej wartości
Produkcja budowlana wzrosła w październiku o 9,8% rok do roku po 11,5% we wrześniu, nieco poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 10,5%. Rocznemu wzrostowi sprzyjała większa liczba dni roboczych (22 w porównaniu do 21 w roku poprzednim) oraz sprzyjające warunki pogodowe dla działalności budowlanej (średnia temperatura powietrza wyniosła 10,9°C, o 2,1°C więcej niż średnia wieloletnia dla w tym miesiącu). W ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła o 2,5% m/m po 11,4% we wrześniu, choć po wyłączeniu sezonowym spadła o 1,1% m/m.
Prawie dwucyfrowy wzrost w budownictwie
Produkcja budowlana, % r/r
W ujęciu kompozycyjnym produkcja w budownictwie kubaturowym w październiku spadła (1,1% r/r po 3,9% we wrześniu), budownictwo inżynieryjne utrzymało się na wysokim poziomie (+17,6% r/r po +17,9% we wrześniu), a rozwój biznesu spowolnił Specjalistyczne. Nieznacznie (7,1% r/r w październiku po 10,0% w poprzednim miesiącu).
Utrzymujący się silny rozwój budownictwa inżynieryjnego łączymy z inwestycjami publicznymi współfinansowanymi z funduszy europejskich. Grudzień tego roku oznacza koniec dostępu do środków z perspektywy fiskalnej na lata 2014-2020, a koniec perspektywy budżetowej zwykle skutkuje zaległościami w wydatkach.
Wzrostowi produkcji budownictwa mieszkaniowego sprzyjał łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych, związany z dużą popularnością rządowego programu wsparcia kredytów hipotecznych (rozpoczęty w lipcu) oraz niższe oprocentowanie kredytów po obniżkach stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski (o 75 punktów).podstawa we wrześniu i wrześniu). 25 punktów bazowych w październiku) i ulgę w rezerwie regulacyjnej. Czynniki te poprawiły zdolność kredytową kredytobiorców i wsparły popyt na kredyty hipoteczne.
Branża budowlana wpisuje się w scenariusz ożywienia polskiej gospodarki. W nadchodzących miesiącach zakładamy dalszą poprawę sytuacji w budownictwie. Sytuację w inżynierii lądowej będą sprzyjać dobre perspektywy szybkiego uwolnienia środków unijnych, w tym z Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności, już na początku 2024 r. Bez tego napływu obserwowalibyśmy spadek napływu środków europejskich w porównaniu do 2023 r. .
Perspektywa ożywienia gospodarczego, któremu towarzyszy inflacja CPI znacznie powyżej celu, oznacza, że RPP może powstrzymać się od dalszych obniżek stóp procentowych. Nasz bazowy scenariusz zakłada, że krajowe stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca 2024 roku (przy głównej stopie na poziomie 5,75%).
Pobierz artykuł w formacie PDF
Tagi
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex