Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spotkanie BoJ jest nadal tematem rozmów w mieście

Spotkanie BoJ jest nadal tematem rozmów w mieście

rynki

Spadek rentowności obligacji bazowych ostatecznie został zatrzymany w piątek Pewna pomoc z wykresów technicznych. Na przykład rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji dotknęła (+6,1 punktu bazowego), a następnie odbiła się od 3,42% reprezentujących grudniowe minima i 50% zniesienia najwyższego poziomu rentowności z sierpnia i października. Inne rentowności wzrosły o 7,5-8,9 punktu bazowego w segmencie 2-5 lat io 3,4 punktu bazowego w przypadku najdłuższego terminu zapadalności. Niemieckie rentowności wzrosły tylko o 0,9 do 3,4 pb, ale to maskuje ruchy w ciągu dnia o więcej niż 7 pb. Pomimo wzrostu rentowności (USA), Wall Street odrobiła początkowy spadek o 1%, by wejść w długi weekend w górę o 0,3-0,71%. To było Obsługiwane przez US Consumer Confidence in Michigan. Seria poprawiła się bardziej niż oczekiwano, zarówno pod względem obecnych ocen, jak i przyszłych oczekiwań. Ponadto, Spadły oczekiwania inflacyjne na przyszły rok od 4,4% do 4%. Dobre nastroje wpłynęły także na dolara. Dolar szukał dna w europejskim handlu, ale ostatecznie zamknął się w najlepszym przypadku mieszanym. Para EUR/USD ustabilizowała się blisko dziewięciomiesięcznego maksimum powyżej 1,08. Indeks Trade Weighted Index stracił kolejny poziom wsparcia na poziomie 102,34 (62% zniesienie z maksimum z 2022 r.). Japoński jen nadal radzi sobie lepiej niż wszystkie inne główne waluty Spekulacje, że Bank Japonii dokona dalszych dostosowań polityki na posiedzeniu w środę. USD/JPY spadł ze 129,25 do 127,87. Sterling wyzdrowiał. Liczby produkcji były mieszane, ale waluta mogła wreszcie odetchnąć z ulgą, że UE i Wielka Brytania planują raz na zawsze rozstrzygnąć spór dotyczący protokołu NI w tym tygodniu. Kurs EUR/GBP zakończył tydzień na poziomie 0,8857.

Akcje azjatyckie notowane są dziś rano głównie na zielono, z wyjątkiem Japonii. Spotkanie BoJ jest nadal tematem rozmów w mieście. Rentowność 10-letnich obligacji Japonii ponownie przekracza pułap 0,5%, Ponowna presja na bank centralny, aby interweniował. Jednak japoński jen robi sobie dziś przerwę. Ludowy Bank Chin (PBOC) wstrzyknął dziś rano mniej pieniędzy w ramach pożyczek politycznych, niż oczekiwano, utrzymując stopę procentową na niezmienionym poziomie. Kraj świętuje b Święto Nowego Roku Księżycowego w przyszłym tygodniu W tym okresie zwykle wzrasta zapotrzebowanie na finansowanie. Amerykańskie rynki finansowe (obligacje i akcje) są dziś zamknięte z powodu Dnia Martina Luthera Kinga Jr. Oznacza to powolny początek tygodnia, zwłaszcza że nie zaplanowano publikacji istotnych danych ekonomicznych w Europie. Dolar amerykański znajduje się obecnie w defensywie. Nie ma powodów, aby sądzić, że dolar amerykański nagle odbije się dzisiaj. Kolejny opór dla EUR/USD znajduje się na poziomie 1,0942. Wsparcie DXY zaczyna się od 101,297 (dół korekty z maja 2022 r.). Na uwagę zasługuje początek Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Dziś. Spotkanie światowej elity politycznej i biznesowej potrwa do 20 stycznia.

READ  Alex Vigneri otworzył fabrykę czekolady Decocoa w Rochester w stanie Nowy Jork

Nagłówki wiadomości

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła w piątek rating kredytowy Polski „A” z perspektywą stabilną. Odzwierciedla on zróżnicowaną gospodarkę kraju, dość solidne ramy makroekonomiczne wspierane przez członkostwo w Unii Europejskiej oraz nieco niższy poziom długu publicznego w porównaniu z ocenianymi krajami. Jest to porównywane ze wskaźnikami zarządzania i niższymi niż przeciętne poziomami dochodów „A”. Fitch spodziewa się, że polski wzrost zwolni z 5,7% w ubiegłym roku do 1,1% w tym roku, po czym ponownie wzrośnie do 2,6% w 2024 r. Inflacja ma osiągnąć 15,5% do 2023 r., co oznacza wzrost z 14,3% w 2022 r. Oczekuje się, że w 2024 r. powróci do 7,7 proc., Nie pozostawia miejsca na włączenie się NBP w cykl ułatwień. Oczekuje się, że deficyt budżetowy Polski wzrośnie w tym roku do 5% PKB, z 3% w 2022 r. i przed powrotem do tego poziomu w 2024 r. Wskaźniki zadłużenia powinny przywrócić wskaźnikowi zadłużenia umiarkowaną trajektorię spadkową w latach 2023-2024 po osiągnięciu 50,4% w 2022 r. Polski złoty utrzymuje się już prawie trzy miesiące, w bardzo wąskim przedziale między 4,65 a 4,70.

Sekretarz skarbu USA Yellen w liście do szefa republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów McCarthy’ego poinformowała go o tym Od 19 stycznia zaczniemy podejmować specjalne środki księgowe, aby uniknąć naruszenia limitu zadłużenia USA. W tej chwili dług USA podlegający ograniczeniu jest o około 78 miliardów dolarów niższy (31,4 biliona dolarów). Yellen powiedziała, że ​​jest mało prawdopodobne, aby fundusze i środki nadzwyczajne zostały wyczerpane przed początkiem czerwca Analitycy przypuszczają, że bez podniesienia limitu zadłużenia Skarbowi Państwa zabraknie gotówki w okolicach sierpnia. Może to wywołać plik długi impas W podziale Kongresu, z Republikanami domagającymi się cięć wydatków w zamian za podniesienie pułapu, z Demokratami odrzucającymi takie wrogie manewry i domagającymi się bezpośrednich podwyżek, by mogli wypełnić wcześniejsze zobowiązania polityczne.

READ  Prospect buduje współpracę między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo w prowincji Zhejiang