Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spór o bank centralny pokazuje, że wycofywanie kontroli państwa w Polsce nie będzie łatwe ⋆ Wizja Wyszehradzka

Spór o bank centralny pokazuje, że wycofywanie kontroli państwa w Polsce nie będzie łatwe ⋆ Wizja Wyszehradzka

Sojusz Polskich Demokratów wygrał październikowe wybory dzięki obietnicy przywrócenia niezależności przechwyconych politycznie instytucji państwowych, w tym Narodowego Banku Polskiego, którego prezes prowadzi międzynarodową kampanię na rzecz uniknięcia śledztwa w sprawie jego postępowania.

W ciągu dwudziestu lat, jakie upłynęły od upadku komunizmu w 1990 r., Narodowy Bank Polski zyskał reputację podmiotu profesjonalizmu i niezależności, sprzyjającego stabilności gospodarczej oraz zaufaniu inwestorów krajowych i zagranicznych. Zmieniło się to w 2016 roku, kiedy bank stał się łupem zwycięstwa w autorytarnej rewolucji zorganizowanej przez PiS po zwycięstwie w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w roku poprzednim.

Przywrócenie wiarygodności i niezależności Banku było kluczową obietnicą złożoną przez nowo mianowanego Premiera Donalda Tuska, który obecnie zastanawia się, jak podjąć się tego zadania w sposób zapewniający należyty proces i przestrzeganie standardów odpowiedzialności demokratycznej.

Zamień „głęboki stan” na wiernych partii

Lider PiS Jarosław Kaczyński nigdy nie przepadał za ograniczaniem władzy politycznej przez niezawisłe sądownictwo, a także inne instytucje stanowiące kontrolę i równowagę nowoczesnego państwa demokratycznego.

Adama Jacira

Zastępca redaktora naczelnego

Od 2021 roku Adam jest współgospodarzem podcastu o tematyce zagranicznej „Dookoła Świata w Onecie” dla wiodącego polskiego portalu onet.pl. Pracował jako konsultant biznesowy i polityczny, w tym dla Banku Światowego w obszarach konkurencji, prywatyzacji i reform regulacyjnych w gospodarkach w okresie transformacji. W latach 2014-2016 Adam był Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji. W latach 2010-2014 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w Kancelarii Premiera Donalda Tuska. Był sekretarzem Rady Gospodarczej przy Premierze i nadzorował Departament Analiz i Oceny Wpływu Polityki. Przed dołączeniem do rządu Adam był dyrektorem programowym w warszawskim think tanku Demos Europa – Centrum Strategii Europejskiej. Wcześniej przez prawie 20 lat pracował w agencji informacyjnej Reuters, zajmując różne stanowiska, od tłumacza i szefa reportażu gospodarczego w Warszawie, po szefa biura we Frankfurcie i redaktora regionalnego na Europę Środkową, Bałkany i Turcję.

READ  Dla białoruskich pracowników technologicznych na wygnaniu polska wiza pracownicza jest kluczem do ucieczki przed represjami

wiadomości

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzami redakcyjnymi.