Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Społeczność polska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest gotowa na rozwój wraz z otwarciem nowej rady biznesowej

Mała polska społeczność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie się rozwijać, a spodziewana jest większa liczba firm i rodzin osiedlających się w tym kraju, twierdzą wyżsi urzędnicy.

We wtorek w Dubai Chamber otwarto Polską Radę Biznesu w Dubaju, w ramach szerszych działań na rzecz wzmocnienia relacji między obydwoma krajami.

Jakub Slavik, Ambasador RP, powiedział: „Ma to dla nas ogromne znaczenie, ponieważ zwiększy widoczność Polski w Dubaju i na rynkach Zjednoczonych Emiratów Arabskich”. Narodowy.

Będzie tu więcej Polaków, którzy będą tu przyjeżdżać, żeby załatwić swoje sprawy i swoje życie

Ambasador RP w kraju Jakub Szlawek

„To konsolidacja relacji. Moim największym życzeniem jest, aby było to motorem przyciągającym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich kolejne polskie firmy.

Społeczność licząca około 5 000 obywateli Polski podwoiła się po pandemii Covid-19 do 9 000 osób, które obecnie mieszkają i pracują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Brama do Afryki

Polskie firmy programistyczne są najliczniej obecne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale celem jest przyciągnięcie innych firm z sektora spożywczego do branż energii odnawialnej.

„Tendencja jest wzrostowa, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie są atrakcyjnym i konkurencyjnym miejscem dla biznesu” – powiedział Sławk.

„Będzie tu więcej Polaków, którzy będą tu przyjeżdżać, żeby załatwić swoje sprawy i swoje życie”.

Rada jest świadoma strategicznego położenia Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako bramy do Afryki oraz stosunków, jakie otwierają się z ponad 200 narodowościami, które uważają Emiraty za swoją ojczyznę.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie dają nam wyjątkową platformę, dzięki której możemy tu być, oraz możliwość obecności w GCC, Indiach i poza nią” – powiedział we wtorek Sławek grupie polskich przedsiębiorców.

„Żaden inny kraj na świecie nie może Ci tego zaoferować.

„Bardzo trudno jest to zrobić z Polski czy jakiegokolwiek innego kraju w Europie, ale będąc tutaj, wiemy, że partnerzy biznesowi ZEA są bardzo silni w regionie, w Afryce i Indiach, i jest to coś, co Wasze firmy powinny zbadać”.

W ciągu ostatnich kilku lat Polska zacieśniła współpracę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

READ  Premier Polski Mateusz Morawiecki z wizytą w Kanadzie

Prezydent RP Andrzej Duda w zeszłym roku dwukrotnie odwiedził ZEA – w marcu oraz później podczas konferencji Cop28, aby omówić dalszy rozwój współpracy gospodarczej i inwestycyjnej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały kompleksowe umowy o partnerstwie gospodarczym z 11 krajami, w tym z Indiami, Indonezją i Turcją. Środki te pobudzają handel poprzez usuwanie barier i upraszczanie procedur celnych.

Dubai Chamber ma również około 40 rad biznesowych z takimi krajami, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja.

Stosunki polsko-emirackie

Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii, określił Zjednoczone Emiraty Arabskie jako najbardziej innowacyjne spośród wszystkich krajów arabskich i stwierdził, że Rada będzie ważną platformą przyciągania inwestycji z obu stron.

Stwierdził: „Jestem głęboko przekonany, że takie inicjatywy dodadzą dodatkowego impulsu do dalszego rozwoju stosunków polsko-emirackich”.

Mamy nadzieję, że działalność Polskiej Rady Biznesu w Dubaju będzie inspiracją do rozpoczęcia kolejnych wspólnych projektów na rzecz zarówno emirackich, jak i polskich firm.

Maciej Białko, Przewodniczący Polskiej Rady Biznesu w Dubaju, powiedział, że fizyczna obecność w Dubaju jest kluczowa dla poszerzenia zasięgu firm.

Cierpliwość i utrzymanie się na stałym poziomie jest kluczem do sukcesu, powiedział.

„Polscy przedsiębiorcy będą potrzebowali więcej zrozumienia, jak prowadzić biznes w innej kulturze” – stwierdził.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, w którym spotykają się twarzą w twarz. Nie chodzi tylko o znalezienie odpowiedniego partnera. Muszą zrozumieć i zaplanować strategię perspektywiczną na co najmniej trzy lata.

„Firmy będą musiały być obecne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uzbroić się w cierpliwość, podejmować małe kroki i budować tutaj relacje.

„Właściwe podejście przyniesie sukces.”

Aktualizacja: 28 lutego 2024 o 6:46