Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spadające gwiazdy: Rosjanie pokonali USA w wyścigu o pierwszy film nakręcony w kosmosie |  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Spadające gwiazdy: Rosjanie pokonali USA w wyścigu o pierwszy film nakręcony w kosmosie | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Lista „pierwszych” na orbicie w ramach sowieckiego programu kosmicznego jest legendarna: pierwszy satelita, pierwszy pies, pierwszy mężczyzna, pierwsza kobieta.

Teraz zbliża się kolejny krok po tym, jak Rosja wysłała aktora i reżysera do… Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) w ramach planów zrobienia pierwszego filmu na orbicie — i po raz kolejny umieścić film o Amerykanach.

Przybycie na Międzynarodową Stację Kosmiczną 37-letniej aktorki Julii Peresild i 38-letniego reżysera Klima Shipenko wydaje się wyprzedzać hollywoodzki projekt ogłoszony w zeszłym roku. Tom CruiseNASA i SpaceX autorstwa Elona Muska.

„Witamy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!” Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała na Twitterze, zanim przeszła do tweetowania zdjęć Peresilda i innych. Wejście na stację Podczas 12-dniowej misji kręcenia scen do filmu The Challenge.

Aktorka Julia Peresild sprawdza się przed startem. Zdjęcie: Roskosmos/Reuters

Roscosmos powiedział, że fabuła filmu, z której większość była utrzymywana w tajemnicy wraz z budżetem, koncentruje się na chirurgu wysłanym na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby uratować astronautę.

Mówi się, że dużą rolę odegrał Anton Shkaplerov, weteran trzech misji kosmicznych, który podróżował z aktorem i reżyserem, wraz z dwoma innymi rosyjskimi kosmonautami na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Szef amerykańskiej agencji kosmicznej ujawnił w zeszłym roku, że Cruz prowadzi rozmowy z NASA o pracy nad filmem, którego akcja rozgrywa się w kosmosie.

„Potrzebujemy popularnych mediów, aby zainspirować nowe pokolenie inżynierów i naukowców do urzeczywistnienia ambitnych planów NASA”. ćwierkanie Ówczesny administrator NASA Jim Bridenstine.

Śledziłem tweeta raport Że Cruise współpracował z Muskiem, założycielem SpaceX, aby wyprodukować pierwszy film fabularny nakręcony w kosmosie.

W zeszłym miesiącu, Cruz Zobacz, jak to jest okrążać Ziemię w zasięgu SpaceX kapsuła, gdy aktor podzielił się telefonem z czterema kosmicznymi turystami krążącymi po orbicie ponad 360 mil podczas pierwszego prywatnego lotu czarterowego firmy.

READ  10-krotny zoom optyczny – trzy powody, dla których Apple go nie oferował
Peresild, Shkaplerov i Shipenko.
Aktorka Julia Peresild, kosmonauta Anton Szkaplerow i reżyser Klim Shipenko. Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images

Teraz jednak przybycie statku kosmicznego Sojuz MS-19 przewożącego Peresild i Shipenko oznacza, że ​​rosyjskie plany prawdopodobnie przewyższą plany NASA, Cruise i firmy.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która obejmuje również obywatela Francji, obywatela Japonii i trzech astronautów NASA, powitała nowo przybyłych na otwarciu włazu we wtorek.

„To było trudne psychicznie, fizycznie i emocjonalnie… ale myślę, że kiedy osiągniemy nasz cel, nie wszystkie wyzwania będą wyglądać tak źle” – powiedział Peresild, który został wybrany spośród 3000 kandydatów do pracy, w prasie przed lotem. konferencja. w poniedziałek.

Peresild, którego poprzednie role obejmowały granie radzieckiego snajpera Ludmiły Pawliczenko w bitwie o Sewastopol w 2015 roku, Shipenko ma powrócić na Ziemię 17 października. Wejdą do kapsuły powrotnej z kosmonautą Olegiem Nowickim, który od sześciu miesięcy przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Jestem w szoku. Córka aktora, Anna, powiedziała w komentarzach telewizyjnych w Rosji: „Wciąż nie mogę sobie wyobrazić, że moja matka tam jest.

Sonda Sojuz MS-19 wystartowała z Bajkonuru w Kazachstanie.
Sonda Sojuz MS-19 wystartowała z Bajkonuru w Kazachstanie. Zdjęcie: Roskosmos/AFP/Getty Images

Shipenko, który wyprodukował kilka filmów, które odniosły sukces komercyjny i który zakończy zdjęcia na Ziemi po nakręceniu odcinków kosmicznych, również określił ich szybkie przygotowanie do czteromiesięcznej podróży jako trudne.

„Oczywiście nie mogliśmy zrobić wielu rzeczy za pierwszym razem, czasami za trzecim, ale to normalne” – powiedział.

Szkaplerow przejął ręczną kontrolę nad statkiem kosmicznym przewożącym ich do dokowania w bazie kosmicznej po tym, jak automatyczny system uległ awarii pod koniec ich trzyipółgodzinnego lotu z Bajkonuru w Kazachstanie.

Ponieważ Rosja pozostaje w tyle w globalnym wyścigu kosmicznym i mierzy się z silną konkurencją ze strony najbardziej innowacyjnych i dobrze wyposażonych projektów w Stanach Zjednoczonych i Chinach, Kreml pochwalił inicjatywę.

„W kosmosie staliśmy się pionierami i mimo wszystko utrzymujemy dość pewną pozycję” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

READ  Na aukcji internetowej pojawiają się mocno przecenione rowery szosowe i szutrowe

W zeszłym miesiącu SpaceX zakończyło swoją pierwszą całkowicie cywilną misję w kosmos, lecąc czterech astronautów na trzydniową orbitę wokół Ziemi.

Podróż odbyła się po misjach Richarda Bransona, który w lipcu spędził kilka minut w stanie nieważkości, oraz założyciela Amazona Jeffa Bezosa, który kilka dni później ukończył podobną misję.

W tym miesiącu aktor William Shatner, obecnie 90-letni i najbardziej znany z roli kapitana Kirka w Star Trek, poleci w kosmos samolotem. Misja z Bezos Blue Origin.