Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX wkurza naukowców blokując widok wszechświata

SpaceX wkurza naukowców blokując widok wszechświata

Napisane przez Charlene Badsey | zaktualizowane

Satelity SpaceX emitują fale radiowe o niskiej częstotliwości, które mogą zakłócać badania astronomiczne, ponieważ fale pojawiają się w obserwacjach jako jasne smugi. Odkrycia dokonali naukowcy korzystający z Teleskopu Niskich Częstotliwości (LOFAR) w Holandii w celu zbadania promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez konstelacje satelitów na dużą skalę.

Naukowcy z kilku międzynarodowych instytucji użyli teleskopu do obserwacji 68 satelitów i opublikowali swoje badania w czasopiśmie Astronomia i astrofizyka. Międzynarodowa Unia Astronomiczna powiedziała o odkryciach: „Wykryto niezamierzone promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez elektronikę na pokładzie satelitów Starlink firmy SpaceX”.

Naukowcy odkryli, że prawie 50 satelitów SpaceX Starlink emituje „niezamierzone” promieniowanie.

Podczas gdy radioastronomowie skupiali się głównie na transmisjach komunikacyjnych, autorzy badania odkryli, że mogą określić promieniowanie. Autorzy wyjaśnili, że badanie skupiło się na satelitach SpaceX ze względu na ich dużą obecność na orbicie, która w momencie obserwacji przekraczała 2000.

Naukowcy odkryli, że prawie 50 satelitów SpaceX Starlink emituje „niezamierzone” promieniowanie i spodziewają się podobnych wyników od konstelacji satelitów obsługiwanych przez inne firmy. powiedział astronom i współautor badania Cess Bassa V komunikat prasowy.

statek kosmiczny SpaceX
Start SpaceX

Według Bassy omawiany zakres częstotliwości obejmuje chronione pasmo od 150,05 do 153 megaherców, które zostało specjalnie przeznaczone dla radioastronomii przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Aby wykryć słabe sygnały z wszechświata, astronomowie polegają na obserwatoriach radiowych, co wymaga umieszczenia teleskopów dalej od sygnałów radiowych generowanych przez człowieka.

Zwykle obserwatoria radiowe są zlokalizowane w odległych obszarach. Jednak satelity, niezależnie od swojego położenia, przelatują nad głową i emitują sygnały, które mogą zakłócać pracę obserwatoriów. Ale naukowcy zwracają też uwagę, że satelity SpaceX nie łamią żadnych obowiązujących przepisów, ponieważ nie ma międzynarodowych przepisów dotyczących tego rodzaju promieniowania.

Obawy o satelity SpaceX

Biorąc pod uwagę zakłócenia spowodowane przez satelity SpaceX Starlink, należy wprowadzić pewne przepisy. Kolejne symulacje przeprowadzone przez naukowców wykazały, że efekt tego promieniowania pogarsza się wraz ze wzrostem rozmiaru konstelacji. To nie tylko budzi obawy dotyczące istniejących wież satelitarnych, ale zwiększa obawy o więcej.

READ  Użytkownik Reddita odrzuca połączenie od swojego przyjaciela na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; żałować później

Obawy te są z pewnością uzasadnione. Obecnie SpaceX ma na orbicie około 4000 satelitów Starlink i otrzymał zgodę FCC na łącznie prawie 12 000 satelitów. Firma wezwała FCC do zwiększenia limitu do 30 000. Jednak regulator wahał się z zatwierdzeniem wniosku ze względu na obawy wyrażone przez NASA dotyczące potencjalnego ryzyka misji kosmicznych.

Satelity SpaceX nie naruszają żadnych obowiązujących przepisów, ponieważ nie ma międzynarodowych regulacji dotyczących tego typu promieniowania.

Jednak te liczby reprezentują tylko jedną firmę. Naukowcy nie wspomnieli o zamiarach Amazona wystrzelenia prawie 3000 własnych satelitów, aby konkurować ze Starlink. Bez rychłego zatrzymania konstelacji sztucznych satelitów zatłoczonych na naszym niebie, naukowcy aktywnie współpracują ze SpaceX w celu zbadania sposobów złagodzenia wpływu jej satelitów na astronomię.

Starlink firmy SpaceX to sieć satelitarna opracowana przez prywatną firmę zajmującą się lotami kosmicznymi SpaceX w celu zapewnienia taniego internetu w odległych obszarach. Ale istnieje wiele innych zastosowań rewolucyjnej konstelacji, zarówno planowanych, jak i już używanych. Firma uruchomiła swoje pierwsze dwa pojazdy testowe Starlink, nazwane TinTinA i TinTinB, w lutym 2018 roku.