Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX kończy 25. start Falcona 9 w 2023 r. najnowszym wdrożeniem Starlink

SpaceX kończy 25. start Falcona 9 w 2023 r. najnowszym wdrożeniem Starlink

SpaceX z powodzeniem wystrzelił Falcona 9 po raz 25. do tej pory w 2023 r., z ostatecznym rozmieszczeniem satelitów Starlink dziś rano. Na szczęście pogoda się poprawiła, co umożliwiło zakończenie startu dwa dni po wstępnym planowaniu.

W Vandenberg zawsze jest mgła. Gdyby nie ryk silników, nikt nie wiedziałby, że SpaceX właśnie wystartował, dzięki grubej warstwie mgły nad platformą startową. Po dwudniowym opóźnieniu misja Starlink 3-5 wyniosła na orbitę 46 satelitów w wersji 1.5 po wystrzeleniu z bazy sił kosmicznych Vandenberg.

Falcon 9 wystartował o godzinie 6:40 czasu pacyficznego, uruchamiając silniki i rozpoczynając podróż na orbitę. Po około 2:27 spaleniu 9 silników Merlin 1D, pierwszy i drugi stopień rozdzieliły się, B1061 przystąpił do pomyślnego lądowania na pokładzie drona „Oczywiście, że wciąż cię kocham”, lądując mniej niż 6 minut później. Podczas tego startu B1061 wystartował i wylądował 13 razy, w tym starty załogi 1 i 2 dla NASA.

Po oddzieleniu się od pierwszego stopnia, drugi stopień Falcona 9 uruchomił swój pojedynczy silnik Merlin 1D Vacuum na około 6 minut na orbicie stojącej i stopniu przybrzeżnym, po czym szybko ponownie uruchomił silnik na 2 sekundy i 52 minuty przed rozpoczęciem misji, aby krążyć po orbicie i przygotować satelity Starlink do rozmieszczenia. Niecałą godzinę po starcie SpaceX umieściło 46 satelitów na orbicie synchronicznej ze Słońcem.

Po zakończeniu tej misji SpaceX dostarczy na orbitę ponad 4200 satelitów Starlink, a ponad 3300 nadal działa.

Dzisiejszy poranny start oznacza 220. misję Falcona 9 i 25. misję rakiety w tym roku. Nawet przy niewielkim spowolnieniu w tym miesiącu w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku, SpaceX jest na dobrej drodze do pobicia ustanowionej na 2022 r. kadencji startowej. Nadchodząca misja SpaceX to Falcon Heavy ViaSat-3, której start zaplanowano na 19:29 ET (23:29 UTC) z oknem startowym wynoszącym 57 minut. Obecnie prognozuje się, że temperatura wokół Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego będzie o 20 procent niższa.

READ  Oszczędzające miejsce akcenty właścicieli nadały posiadłości świeże ustawienie na nabrzeżu

Pytania lub komentarze? Napisz do mnie e-mail na adres [email protected] lub wyślij mi tweeta @pracownik.