Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Space Invaders – Magazyn farmaceutyczny maj 2022

Terapie komórkowe i genetyczne nowej generacji pobudzają zapotrzebowanie na przestrzeń produkcyjną w głównych klastrach nauk przyrodniczych


Sektor life sciences z długoterminową orientacją na klastry! Rzeczywiście, korzyści płynące z fizycznej bliskości, współpracy i dzielenia się wiedzą są powszechnie uznawane, zarówno w przypadku grup przedsiębiorstw, jak i części składowych tej samej organizacji.

W niedawnym badaniu EY dyrektorzy nauk przyrodniczych przypisali 14,6% przychodów i 13,7% oszczędności kosztów uczestnictwu w ekosystemie. EY poinformował również, że firmy z najbardziej wydajnymi ekosystemami zwiększyły 1,7 razy więcej rocznych przychodów i dwukrotnie większy wzrost przychodów.

Istnieją inne sposoby mierzenia korzyści. AstraZeneca dostrzegła potencjał badań i rozwoju w ekosystemie Cambridge. Współpraca z jednymi z najlepszych naukowców na świecie była w centrum tego ruchu, a firma przytacza obecnie ponad 200 współpracy w całym ekosystemie Cambridge – 130 z samym Uniwersytetem Cambridge. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do 10 kolaboracji, które mieli w 2013 roku przed tym przeprowadzką.

Tak więc korzyści płynące ze współpracy badawczo-rozwojowej w ramach wiodących ekosystemów innowacji są niepodważalne, ale współpraca i partnerstwo wykraczają poza badania i rozwój iw coraz większym stopniu wpływają również na decyzje dotyczące bioprodukcji. Na przykład duża część rozwiązania polegała na zaspokojeniu szybko rosnących wymagań związanych z produkcją miliardów dawek szczepionki przeciw COVID w bezprecedensowej skali czasowej.klucz współpracy

Pandemia przyspieszyła rozwój i komercjalizację nowych platform do produkcji szczepionek, ale ich zastosowanie nie ogranicza się do COVID-19.

Terapie komórkowe i genetyczne wykorzystują platformy do produkcji wektorów wirusowych, podobnie jak wiele szczepionek, w tym wersja AstraZeneca/Oxford. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie produkcyjne na te terapie nowej generacji na najwyższym poziomie i ograniczone możliwości, w jaki sposób rozwijające się firmy biofarmaceutyczne i biotechnologiczne mogą skorzystać na umieszczeniu bioprodukcji w dobrze ugruntowanych systemach badawczo-rozwojowych w zakresie ochrony środowiska?

Rzeczywiście istnieje wiele przykładów, które dostarczają użytecznych wskazówek. W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba firm — zarówno start-upów, jak i bardziej dojrzałych firm — które wybrały kompleks Research Triangle Park (RTP) w renomowanym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Raleigh-Durham w Karolinie Północnej na ich komórki i geny w zakładach produkcyjnych leczenia.

READ  Lot helikopterem na Marsa z myślą o następnej pomysłowości opóźniony nawet po sparowaniu — oto, co poszło nie tak

RTP czerpie korzyści z bycia rozpoznawanym na całym świecie jako wiodący ekosystem biotechnologiczny, ale oprócz tego szersza skala bioprodukcyjna w Karolinie Północnej zapewnia dostęp do bogatych pul talentów i ugruntowanej infrastruktury łańcucha dostaw.

Firma Novartis Gene Therapies wybrała RTP do produkcji swojej przełomowej terapii genowej, Zolgensma. Kriya Therapeutics zakończyła produkcję genów GMP w lipcu 2021 r., a niedawno chiński CARsgen otworzył nowy zakład produkcyjny terapii komórkowej CAR-T.

W międzyczasie, główna firma biotechnologiczna Biogen ogłosiła w zeszłym roku plany rozszerzenia swojego istniejącego zakładu bioprodukcyjnego o produkcję terapii genowej, a Jaguar Gene Therapy ujawnił również plany dotyczące nowego zakładu produkcyjnego.Leczenie w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii kampus Stevenage Biosciences Catalyst (SBC) również prezentuje potencjał łączenia. Stevenage ugruntowało swoją pozycję jako jedna z największych grup terapii komórkowej i genowej w Europie i przyciąga wiodące firmy biotechnologiczne w tej dziedzinie, które są zainteresowane dostępem do silnej sieci naukowej, ale także możliwościami produkcyjnymi dostępnymi w ramach terapii komórkowej i genowej (CGT ) katapulta.

Jedną z takich firm jest Autolus Therapeutics, która wykorzystała wytwarzanie wewnątrzjamowe podczas opracowywania terapii komórkami CAR-T w leczeniu raka. Teraz, gdy poczyniła postępy w kierunku marketingu, buduje swój zakład produkcyjny o powierzchni 70 000 stóp kwadratowych – również w Stevenage – który pozostanie połączony z kampusem SBC. Daje to firmie Autolus możliwość ciągłości dostępu do możliwości produkcyjnych w ramach CGT do czasu zakończenia budowy w 2023 roku.

Farmaceutyczny gigant GSK jest również sercem ekosystemu Stevenage i używa teraz katapulty CGT do przyspieszenia procesu terapii komórkowej i genowej. Taka głośna współpraca umocni reputację Stevenage jako preferowanego miejsca docelowego dla firm rozwijających firmy zajmujące się terapią komórkową i genową w Wielkiej Brytanii i za granicą.

Oxford to kolejny wiodący ekosystem nauk przyrodniczych zajmujący się badaniami i rozwojem, który w ciągu ostatnich kilku lat odnotował znaczny rozwój w zaawansowanych terapiach i produkcji szczepionek. Platforma wektorów wirusowych firmy Oxford Biomedica była szeroko wykorzystywana w produkcji szczepionki Astra Zeneca COVID-19, ale firma nawiązała również szereg partnerstw w celu opracowania i produkcji terapii komórkowych i genowych.

READ  Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA wykrywa przerażające „buczenie” poza naszym Układem Słonecznym

Obecnie ma kilka lokalizacji w Oksfordzie, w tym najnowocześniejszy zakład produkcyjny Oxbox. Rząd Wielkiej Brytanii, we współpracy ze środowiskiem akademickim i przemysłem, zbudował wkrótce ukończone Centrum Innowacji Produkcji Szczepionek na terenie kampusu Harwell w Oksfordzie.

Skoncentruje się on na strategicznym rozwoju szczepionek, ale także zapewni szereg usług wspierających rozwój szczepionek poprzez ich komercjalizację. Nic więc dziwnego, że rozwijające się startupy – takie jak Oxford’s Vaccitech – zdecydowały się pozostać w Oksfordzie i zlokalizować swoje nowe centrum badawczo-rozwojowe o powierzchni 31 000 stóp kwadratowych w kampusie Harwell.

Tymczasem Leiden w Holandii to kolejny prężnie rozwijający się ekosystem badawczo-rozwojowy. Firma Bristol Myers Squibb (BMS) ogłosiła niedawno plany zbudowania pierwszego europejskiego zakładu produkcyjnego terapii komórkami CAR-T w Leiden Biosciences Park na terenie Uniwersytetu Leiden.

Leiden jest już faworyzowany przez gigantów branży Johnson & Johnson, średniej wielkości gracz Astellas i potencjalny biotechnologiczny Galapagos. Decyzja BMS o ulokowaniu swojego nowego, najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego terapii komórkami CAR-T w pobliżu Leiden University Medical Center oferuje wiele korzyści ze współpracy w ramach istniejących sieci wiedzy.bądź sobą

Co z perspektywy nieruchomości możemy wynieść z tych zmian? Konsekwencje nie ograniczają się do zmian w preferencjach pozycyjnych dla bioprodukcji, ale obejmują również nowe sposoby zakupu przestrzeni.
Preferencje lokalizacyjne dla nowych platform produkcyjnych są zgodne z modelem B+R, a nie z tradycyjną produkcją, z dostępem do wyspecjalizowanych talentów i klucza do innowacji. Posiadanie dostępnych możliwości produkcyjnych zwiększa atrakcyjność najbardziej uznanych systemów B+R dotyczących środowiska, szczególnie dla firm na późniejszych etapach rozwoju terapeutycznego.

Długoterminowe umowy najmu i odroczone finansowanie zakładów produkcyjnych nowej generacji w istniejących centrach stają się coraz bardziej powszechne w porównaniu z tradycyjnym modelem własności farmaceutycznej.

W Stanach Zjednoczonych obserwujemy duże skupiska produkcji terapii komórkowych i genowych w Research Triangle Park w Raleigh-Durham, podczas gdy w Europie już widzimy wczesne oznaki rozwoju klastrów zajmujących się produkcją szczepionek, komórek i genów w Stevenage, Oksfordzie i Lejde.

READ  Czy wojna zadziała na przemysł kosmiczny? | Aktualności Biznesowe i Ekonomiczne

Ponieważ sektor nadal się rozwija, a nowe metody leczenia dojrzewają w kierunku komercjalizacji, popyt na bioprodukcję będzie kontynuował swoją trajektorię wzrostu. Agregacja w istniejących centrach badawczo-rozwojowych, pomimo przesunięcia produkcyjnego, ma sens i oferuje wiele korzyści związanych ze współpracą, dostępem do wiedzy i budowaniem zdolności.

Samym grupom daje to więcej możliwości motywowania i inspirowania przyszłych projektów.

Joanne Henderson jest dyrektorem wykonawczym i dyrektorem ds. nauk przyrodniczych w Wielkiej Brytanii, regionie EMEA i CBRE. iść do cbre.co.uk