Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że nowa Partia Jedności Łotwy prowadzi w głosowaniu

RYGA (Reuters) – centroprawicowa Partia Nowej Jedności Łotwy Krisjanisa Karenza wygra sobotnie wybory, wynika z sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w sobotę po kampanii zdominowanej przez obawy o bezpieczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jeśli wynik się potwierdzi, powinno to oznaczać, że Łotwa pozostanie wiodącym głosem obok swoich bałtyckich sąsiadów Litwy i Estonii w wywieraniu nacisku na Unię Europejską, by zajęła zdecydowane stanowisko przeciwko Rosji.

Ale może to pogłębić przepaść między łotewską większością a rosyjskojęzyczną mniejszością o ich miejsce w społeczeństwie, wśród powszechnego gniewu narodowego z powodu działań Moskwy na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Karenz, pierwszy pełniący służbę łotewski szef rządu w ciągu pełnej czteroletniej kadencji i 57-letni podwójny obywatel Stanów Zjednoczonych i Łotwy, skorzystał na jego polityce w Moskwie, która obejmowała ograniczenie wjazdu dla obywateli rosyjskich podróżujących z Rosji i Białoruś.

„Znamy rosyjską politykę od lat i przez lata staraliśmy się ostrzec naszych sąsiadów przed wybuchem wojny” – powiedział Karenz dziennikarzom po opublikowaniu sondaży.

„Będziemy nadal inwestować w naszą obronę… aby zapewnić, że Łotwa i region bałtycki pozostaną tak bezpieczne w przyszłości, jak są dzisiaj”.

Sondaż przeprowadzony przez LETA/LSM pokazał nową jednostkę na 22,5%, czyli dwukrotnie więcej głosów niż najbliższy konkurent, skonsolidowana lista mniejszych partii.

Związek Zielonych i Rolników, koalicja ściśle powiązanych konserwatywnych grup skupionych wokół Ivarsa Limbergsa, wieloletniego burmistrza Windawy, który został umieszczony na liście sankcji USA za rzekomą korupcję w 2019 roku, zajął trzecie miejsce z 10,9%.

Sondaże wykazały spadek poparcia dla mniejszościowych rosyjskojęzycznych partii na Łotwie, które stanowią około jednej czwartej 1,9 mln ludności kraju.

READ  12 krajów Europy pobiło rekordy temperatur w 2022 roku | Trudne warunki pogodowe

Lewicowa partia Harmonia odnotowała, że ​​jej poparcie spadło do pojedynczych cyfr, a obserwatorzy twierdzą, że było to częściowo spowodowane odwróceniem się wyborców od Łotwy. Niektórzy rosyjskojęzyczni byli również rozczarowani krytyką Kremla wobec Ukrainy przez kierownictwo partii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Andriosa Setasa i Janis Laysance); Montaż przez Justinę Pavlac i Davida Holmesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.