Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sonda NASA robi pierwsze od dziesięcioleci zbliżenia największego księżyca Jowisza | Jowisz

Sonda kosmiczna Juno NASA dostarczyła pierwsze od dwóch dekad zbliżenia największego księżyca Jowisza.

Juno minęła lodowiec Ganimedes w poniedziałek, mijając 645 mil (1038 km). Ostatni raz sonda kosmiczna zbliżyła się tak blisko w 2000 roku, kiedy sonda kosmiczna NASA Galileo minęła największy księżyc naszego Układu Słonecznego.

NASA opublikowała we wtorek pierwsze dwa zdjęcia Juno, podkreślające kratery Ganimedesa i długie, wąskie cechy, które mogą być związane z uskokami tektonicznymi. Jeden pokazuje dalszą stronę księżyca, naprzeciwko słońca.

To zdjęcie NASA pokazuje ciemną stronę Ganimedesa, gdy statek kosmiczny Juno przelatuje obok. Zdjęcie: AP

„Jest to statek kosmiczny najbliższy temu gigantycznemu księżycowi w całym pokoleniu” – powiedział główny badacz Juno, Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. „Poświęcimy trochę czasu, zanim wyciągniemy jakiekolwiek naukowe wnioski, ale do tego czasu możemy po prostu podziwiać ten niebiański cud – jedyny księżyc w naszym Układzie Słonecznym jest większy od Merkurego”.

Ganimedes jest jednym z 79 znanych księżyców wokół Jowisza, gazowego giganta. Włoski astronom Galileo Galilei odkrył Ganimedesa w 1610 roku wraz z trzema największymi księżycami Jowisza.

Wystrzelona dziesięć lat temu Juno krąży wokół Jowisza od pięciu lat.

READ  Sieci dają Kyrie Irvingowi jego „przestrzeń”, ale nie ma ani słowa o jego powrocie