Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Solar Eclipse 2021: Widok na Wielką Brytanię i Irlandię | Wielka Brytania pogoda

Prognozy twierdzą, że obserwacje częściowego zaćmienia Słońca będą „dość przejściowe” w niektórych częściach Wielkiej Brytanii z powodu zachmurzonego nieba.

Ale te w centrum i na południowym wschodzie Anglia Według biura Met będzie miał jasne okresy na oglądanie sceny. W czwartek rano obserwatorzy nieba będą mogli zobaczyć prawie jedną trzecią słońca przesłoniętego przez księżyc w tak zwanym zaćmieniu obrączkowym.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Słońce i Księżyc są idealnie wyrównane z Ziemią, ale pozorny rozmiar Księżyca jest mniejszy niż Słońca. Powoduje to, że Słońce pojawia się jako bardzo jasny pierścień lub pierścień w zjawisku znanym jako pierścień ognia”.

Ale jeśli pozwala na to pogoda, monitory w Wielkiej Brytanii i Irlandia Zobaczysz sierp księżyca zamiast pierścienia, ponieważ będzie to zaćmienie częściowe. Met Office powiedział, że niektóre obszary Wielkiej Brytanii będą pochmurne, chociaż oczekuje się, że większość obszarów pozostanie sucha.

zaćmienie Słońca
Zaćmienie Słońca „pierścień ognia” widziany w Boxing Day – wideo

Rzecznik Met Office Stephen Dixon powiedział: „W czwartkowy poranek będzie więcej chmur niż w ciągu ostatnich dni na wschodzie, południowym wschodzie i większości południowej Anglii, chociaż niektórym dobrym przerwom będą prawdopodobnie towarzyszyć okresy nasłonecznienia. Podobne warunki prawdopodobnie wystąpią na wschodzie i północy . orientalny Szkocja Wszystkie te regiony mają najlepszy widok na zaćmienie Słońca.

„Będą jasne okresy na większości środkowej i południowo-wschodniej Anglii. Znaczna część dalekiego południowo-zachodniej Anglii i Walii” Irlandia Północna, zachodnia i środkowa Szkocja będą miały więcej zachmurzenia i chociaż w ciągu dnia może być ono słabe, istnieje prawdopodobieństwo, że widoczność zaćmienia będzie nieco przejściowa.

„Dla wielu będzie sucho, zwłaszcza we wschodnich regionach, podczas gdy zachodnie i wyższe wyżyny prawdopodobnie doświadczą lekkiego deszczu i mżawki”.

„Pierścień ognia” będzie widoczny z Rosji, Grenlandii i północnej Kanady, powiedziała dr Emily Drabeck-Munder, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich.

READ  Jak zimny jest wszechświat?

„Z Wielkiej Brytanii zaćmienie obrączkowe Słońca będzie zaćmieniem częściowym, co oznacza, że ​​zobaczymy tylko księżyc przechodzący przed niewielką częścią Słońca” – powiedziała.

Drabeek Maunder powiedział, że zjawisko rozpocznie się w czwartek o 10:08 w Wielkiej Brytanii, a maksymalne zaćmienie nastąpi o 11:13, kiedy Księżyc zakrywa prawie jedną trzecią Słońca. Zaćmienie częściowe zakończy się o godzinie 12.22.

Chociaż pokryta byłaby duża część dysku słonecznego, częściowo zaćmione Słońce byłoby widoczne bez niego. odpowiednia ochrona Może spowodować poważne i trwałe uszkodzenie oczu.

Drabeek Maunder powiedział: „Zaćmienie z Wielkiej Brytanii będzie widoczne tylko przy użyciu pewnych technologii i pomocy optycznych. Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce ani nie używaj zwykłych okularów przeciwsłonecznych – może to spowodować poważne uszkodzenie oczu”.

Nie jest też mądrze patrzeć na słońce przez lornetkę, teleskop lub teleobiektyw lustrzanki.

Zasugerowała użycie prostego projektora, okularów do oglądania zaćmienia – które można kupić online – lub specjalnych filtrów słonecznych, które można umieścić w teleskopach, aby obserwować zaćmienie.

„Możesz zrobić projektor, robiąc mały otwór w kartce. Umieść kartę skierowaną do słońca, aby światło przeświecało przez otwór i na kartce papieru za kartą. Będziesz mógł zobaczyć kształt słońce rzuciło się na kartkę papieru i obserwuj, jak zmienia się jego kształt, gdy księżyc przed nim przechodzi.

Królewskie Obserwatorium Greenwich również transmituje zaćmienie na swojej stronie internetowej i kanale YouTube.