Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sojusznicy wciąż nie są pewni, kiedy nałożyć sankcje na Rosję – POLITICO

Naciśnij play, aby posłuchać tego artykułu

UE, USA i inni zachodni sojusznicy są nieugięci, że Rosja spotka się z surowymi sankcjami, jeśli zaatakuje Ukrainę – ale istnieje powszechna niepewność co do tego, co stanowiłoby atak bez inwazji na pełną skalę, poinformowali we wtorek dyplomaci i urzędnicy.

Waszyngton na co dzień konsultuje się z europejskimi odpowiednikami w zakresie opracowywania pakietu sankcji, których szczegóły są niezwykle pilnie strzeżone – częściowo po to, by Moskwa zgadła, ale także aby zapobiec nieporozumieniom między sojusznikami w sprawie konkretnych środków.

Ale podczas gdy zachodnie rządy twierdzą, że istnieje niepodważalna jedność w karaniu Rosji w przypadku ataku, brak konsensusu co do tego, kiedy zostaną wprowadzone sankcje, pozostawia chmurę niepewności co do tego, jak szybko i zdecydowanie Moskwa odczuje reakcję.

„Teraz musi być sporo pracy nad wyzwalaniem [the sanctions]”, powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik UE. „Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia ze scenariuszem, który jest wieloaspektowy”.

Ustalenie jasnych parametrów nakładania sankcji na Rosję, które według dyplomatów byłyby najbardziej dotkliwymi karami, jakie kiedykolwiek nałożono, jest szczególnie trudne, biorąc pod uwagę rozległe możliwości Rosji do przeprowadzania ataków wojskowych lub hybrydowych, w tym cyberataków. Wielu analityków twierdzi, że konwencjonalna inwazja na ziemię to tylko jedna opcja, a być może nie najbardziej prawdopodobny scenariusz.

W 2014 roku Rosja wysłała wojska bez insygniów do inwazji na Krym i od dawna odmawia jakiejkolwiek roli w wojnie separatystycznej we wschodnioukraińskim regionie Donbasu, chociaż obecność rosyjskich sił i broni, a także konsekwencje rosyjskich wojsk, zostały dobrze udokumentowane przez analityków wywiadu i wywiadu.

Kwestia, kiedy wprowadzić sankcje, pozostała nierozwiązana w poniedziałek na spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych UE i, jak powiedzieli dyplomaci, nie było również jasnego konsensusu podczas telekonferencji przywódców pod przewodnictwem prezydenta USA Joe Bidena później tego dnia.

READ  Samolot z Prezydentem RP ląduje w Rzeszowie na spotkanie z Biden

„O ile wiem, wyzwalacz nie został konkretnie zdefiniowany”, powiedział wysoki rangą dyplomata z Europy Środkowej, dodając, że „oczywiście” pełna inwazja oznaczałaby sankcje i „byłyby one omówione”, gdyby Rosja przeprowadziła „hybrydowy” atak.

Dyplomata z UE powiedział: „Nie sądzę, aby był jeszcze prawdziwy konsensus, ponieważ te dyskusje wciąż trwają”.

Ten dyplomata dodał: „Nie ma wspólnego uzgodnionego stanowiska co do tego, co wywołałoby sankcje, ponieważ rozmowa jeszcze do tego nie dotarła, to samo dotyczy tego, jak miałyby wyglądać sankcje”.

Niektórzy urzędnicy w centrum procesu opracowywania sankcji zdają się mieć nadzieję, że atak Rosji na Ukrainę stworzy poczucie pilności, że zachodni sojusznicy odłożyliby na bok wszelkie różnice, aby szybko zatwierdzić pakiet kar.

Jednak wśród 27 krajów UE potencjalne szkody gospodarcze wynikające z nałożenia takich sankcji są dość zróżnicowane, co stwarza realną możliwość sporów. Na przykład kraje takie jak Niemcy są stosunkowo bardziej zależne od rosyjskiego gazu ziemnego, podczas gdy inne, takie jak Luksemburg czy Austria, odczułyby większe skutki sankcji nałożonych na banki i instytucje finansowe.

Wysoki rangą urzędnik UE powiedział, że w Brukseli jest nadzieja, że ​​stolice UE zareagują z taką samą szybką jednością, jaką okazały po tym, jak Białoruś zmusiła samolot pasażerski, by aresztować opozycjonistę politycznego, który był na pokładzie. Incydent zdarzył się dzień przed szczytem Rady Europejskiej, co dało przywódcom natychmiastowy impuls polityczny do osiągnięcia szybkiego porozumienia.

Nawet bez ujawnienia dokładnych szczegółów dotyczących sankcji dochodziło do nieporozumień, np. niektórzy niemieccy urzędnicy wyrażali sprzeciw wobec pomysłu odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu płatności finansowych SWIFT. Pojawiły się też inne luki w kwestii tego, jak najlepiej radzić sobie z napięciami militarnymi na granicy z Ukrainą. Niektórzy urzędnicy UE najeżyli się w USA i Wielkiej Brytanii za nakazanie częściowej ewakuacji personelu dyplomatycznego lub ich rodzin, twierdząc, że wyjazdy były przedwczesne i groziły wywołaniem paniki.

READ  Wojna rosyjska stworzyła próżnię władzy w Europie

W apelu zorganizowanym przez Bidena w poniedziałek wzięli udział: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Polski Andrzej Duda oraz Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Ale podczas gdy USA i Wielka Brytania mogą narzucić własne środki, wszystkie 27 krajów członkowskich UE musi zgodzić się na podjęcie działań przez Brukselę.

Podczas briefingu we wtorek wysocy urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że oprócz tradycyjnych sankcji finansowych, Stany Zjednoczone są „przygotowane do narzucenia nowatorskich kontroli eksportu, które dałyby Putinowi słabą strategiczną władzę w perspektywie średnioterminowej”.

„Tak więc, podobnie jak sankcje finansowe, które ograniczają kapitał zagraniczny, kontrola eksportu odmawia Rosji czegoś, czego potrzebuje i nie może łatwo zastąpić nigdzie indziej” – powiedział wysoki rangą urzędnik. „W przypadku kontroli eksportu mówimy o wyrafinowanych technologiach, które projektujemy i produkujemy, które są niezbędnym wkładem w realizację strategicznych ambicji Rosji. Można więc myśleć o tych kontrolach eksportu jako ograniczeniach handlowych w służbie szerszej interesów bezpieczeństwa. Używamy ich, aby zabronić eksportu produktów z USA do Rosji i, potencjalnie, niektórych produktów zagranicznych, które podlegają amerykańskim przepisom eksportowym”.

Rosja odczułaby presję z powodu „globalnej dominacji amerykańskiego oprogramowania, technologii i narzędzi”, dodając: „Opcje kontroli eksportu, które rozważamy wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, uderzyłyby w strategiczne ambicje Putina dotyczące uprzemysłowienia. „jego gospodarka jest dość trudna. I osłabiłoby to obszary, które są dla niego ważne, czy to sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe, obronność, lotnictwo i inne kluczowe sektory”.

Trzeci dyplomata z UE powiedział, że urzędnicy są pewni, że ostatecznie będzie konsensus co do tego, jakie sankcje nałożyć. Mimo to trzeci dyplomata przyznał się do zaniepokojenia… skutkiem sankcji. „Są oczywiście obawy o konsekwencje – powiedział trzeci dyplomata. – Ale wspólne stanowisko jest ważne dla wszystkich państw członkowskich.

READ  Oto Twój kolor lakieru tej wiosny

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że Waszyngton przygotowuje plany awaryjne, aby pomóc krajom europejskim na wypadek, gdyby Rosja zemściła się poprzez odcięcie dostaw gazu ziemnego. Te plany awaryjne obejmowałyby dodatkowe dostawy skroplonego gazu ziemnego.

Ale nawet przy takich środkach kwestia dokładnego zdefiniowania rosyjskiego ataku pozostawała nierozwiązana.

„Nie widziałem ani nie słyszałem takiej determinacji” – powiedział trzeci dyplomata. „UE powinna być przygotowana na różne rodzaje zagrożeń i scenariuszy hybrydowych. Definiowanie lub decydowanie, kiedy wywołają one sankcje, czy nie, to inna sprawa”.