Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Śmierć w jeziorze Maggiore: dlaczego włoscy i izraelscy agenci wywiadu byli na łodzi w północnych Włoszech?  |  Włochy

Śmierć w jeziorze Maggiore: dlaczego włoscy i izraelscy agenci wywiadu byli na łodzi w północnych Włoszech? | Włochy

Brzmi jak zachęta do podniecenia.

Grupa turystów na łodzi na pięknym jeziorze u podnóża Alp. Łódź wywraca się podczas nagłej burzy. Czterech tonie, podczas gdy inni płyną w bezpieczne miejsce. W kolejnych dniach, gdy władze starają się śledzić rezerwacje hotelowe pasażerów, okazuje się, że wszyscy należeli do wywiadu włoskiego i izraelskiego.

Pięć dni po tym, jak 16-metrowa łódź Godoria została połknięta przez jezioro Maggiore, narastają spekulacje na temat tego, co jej pasażerowie robią w tym zakątku północnych Włoch.

W czwartek źródło policyjne pracujące nad dochodzeniem potwierdziło, że ośmiu z 21 pasażerów łodzi służyło obecnie lub wcześniej we włoskim wywiadzie, a 13 miało powiązania z Izraelem.

Dwie z ofiar – Claudio Alonzi, lat 62 i Tiziana Barnobi, lat 53 – pracowały dla włoskiego wywiadu. Innym był emerytowany 50-letni agent izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad. Czwartą była Ania Bouzkova, pochodząca z Rosji, która pracowała na łodzi ze swoim mężem Włochem, Claudio Carminati, kapitanem łodzi. Carminati jest badany w sprawie śmierci.

Carminati i Bozhkova, którzy podobno nie umieli pływać, prowadzili firmę o nazwie Love Lake i świadczyli usługi „łódź i śniadanie” na Gooduria, która może pomieścić zaledwie 15 pasażerów.

Grupa weszła na pokład łodzi, która została zarejestrowana w Holandii, w stoczni Piccaluga w Lisanza w niedzielę rano na rzekomo obchodzone urodziny.

Źródło policyjne poinformowało, że grupa zwiedziła Wyspy Boromejskie, archipelag po zachodniej stronie laguny, i zatrzymała się na lunch w Isola Pescatori (Wyspa Rybaków). Łódź wywróciła się podczas nagłej i gwałtownej burzy na jeziorze w niedzielę wieczorem, a ocaleni albo dopłynęli do brzegu, albo zostali wyciągnięci w bezpieczne miejsce przez inne statki.

Zespoły ratownicze zbierają szczątki z miejsca śmiertelnego wypadku łodzi. Zdjęcie: Puricelli/Ansa/Zuma Press/Shutterstock

Dochodzenie dotyczy tylko roli dowódcy w incydencie, a nie przeszłości agentów ani powodów, dla których byli w okolicy.

READ  Międzynarodowy zespół rejestruje materiał filmowy przedstawiający zatopiony japoński lotniskowiec podczas II wojny światowej

Według doniesień włoskiej prasy, grupa spotkała się w celach biznesowych, aby „wymienić informacje i dokumenty” oraz że mieli tylko dwa dni odpoczynku po tym, jak Izraelczycy spóźnili się na samolot do domu.

Jedna z teorii, opisana przez Corriere della Sera, głosi, że agenci przebywali nad jeziorem Maggiore, aby szpiegować rosyjskich oligarchów, którzy podobno kupowali wille i hotele w okolicy, omijając sankcje finansowe Unii Europejskiej nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę, przekazując pieniądze. Do Włoch ze szwajcarskich kont bankowych. Inna teoria głosi, że agenci izraelscy monitorowali komunikację między firmami irańskimi a firmami włoskimi zlokalizowanymi w strefie przemysłowej Lombardii.

Klienci, którzy przeżyli tragedię, wyjechali następnego dnia. Według śledzenia lotów z Izraela do Mediolanu leciały dwa odrzutowce biznesowe, być może w celu szybkiego sprowadzenia ocalałych izraelskich gości.

Nie wiadomo, gdzie się zatrzymali, ponieważ według włoskiej prasy po rezerwacjach hotelowych nie było śladu.

„Nie wiem, skąd pochodzi ta przebudowa, ale wygląda na to, że wszyscy zostali trochę zmuszeni” – powiedziało źródło policyjne. „Każdy może pisać, co chce, a nawet powiedzieć, że łódź była celem kosmitów. Ale stało się tak, że doszło do wypadku spowodowanego zjawiskiem pogodowym. Nie widzę większej tajemnicy poza faktem, że wynajęli turystę łodzią, co na początku było pięknym dniem Zwiedzanie jeziora, może na urodziny – to nie jest typowa okazja dla agenta 007”.

Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

Źródło w stoczni Bajkaługa powiedziało: „Łódź odpłynęła stąd, ale nic nie wiem o ludziach na pokładzie. To była straszna tragedia, w której zginęły cztery osoby, to wszystko. Źródło dodało, że zmiany pogody nie należy się spodziewać. Niestety, znaleźli się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie.

Izraelscy cenzorzy rządowi na krótko zapobiegli informowaniu o tożsamości utopionego emerytowanego agenta Mossadu, wśród zamieszania co do tego, co się stało i dlaczego był w północnych Włoszech.

Włoskie media ochrzciły go Erez Szimoni, aw środę izraelskie biuro premiera ostatecznie potwierdziło, że zmarły służył w agencji szpiegowskiej Mossadu, ale nie podał swojego nazwiska. Izraelscy klienci często używają fałszywych nazwisk.

„Mosad stracił drogiego przyjaciela, lojalnego i profesjonalnego pracownika, który poświęcił swoje życie na rzecz bezpieczeństwa państwa Izrael, nawet po przejściu na emeryturę” – napisano w oświadczeniu. „Mosad opłakuje stratę i podziela smutek rodziny”.

Dodała, że ​​”ze względu na jego służbę w organizacji nie sposób szczegółowo opisać” jego działalności.

Incydent miał miejsce zaledwie dwa miesiące po wizycie premiera Benjamina Netanjahu w Rzymie, aby scementować więzi ze skrajnie prawicową administracją Meloniego – oba kraje już handlują sprzętem wojskowym.

Nie jest niczym niezwykłym nazywanie izraelskich agentów „emerytami”, a po doniesieniach, że wszyscy pasażerowie na feralnej łodzi byli agentami wywiadu, w Izraelu pojawiły się spekulacje, czy podróż była naprawdę dla przyjemności, czy może była częścią nisko- kluczowy lot. – Profil podróży służbowej.