Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Śmierć Michaiła Gorbaczowa: brak oficjalnego pogrzebu rosyjskiego przywódcy, mówią państwowe media

Śmierć Michaiła Gorbaczowa: brak oficjalnego pogrzebu rosyjskiego przywódcy, mówią państwowe media

W środę rosyjska agencja informacyjna poinformowała, że ​​nie będzie oficjalnego pogrzebu byłego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

„Nie ma planów zorganizowania państwowego pogrzebu Gorbaczowa” – podały źródła. Interfaks Agencja.

Wcześniej jego Fundacja Gorbaczowa powiedziała tej samej agencji, że zostanie pochowany na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 roku.

Gorbaczow zmarł we wtorek w szpitalu w centrum Moskwy w wieku 91 lat po długiej chorobie.

Hołdy napływały z całego świata do człowieka, który rządził Związkiem Radzieckim od 1985 do 1991 roku i był postrzegany jako jedna z najbardziej wpływowych postaci końca XX wieku, pomagając zakończyć zimną wojnę i jednocześnie uspokoić stosunki Wschód-Zachód . Kiedy wielu bało się wojny nuklearnej.

Ale pomimo jego popularności za granicą, wielu w Rosji nienawidziło Gorbaczowa i obwiniało go o upadek kraju.

Wielu Rosjan nie wybaczyło Gorbaczowowi zamieszania spowodowanego jego reformami, postrzegając późniejszy spadek standardu życia jako wysoką cenę za demokrację, prowadzącą do upokarzającego końca, kiedy został zmuszony do ustąpienia po zamachu stanu.

Badanie z 2017 r. wykazało, że tylko 15 procent Rosjan uzyskało wynik pozytywny Opinia Ostatni prezydent ZSRR.

Podczas gdy wielu na Zachodzie gromadziło się po jego dziedzictwie po wieści o jego śmierci, reakcja w Rosji była bardziej stłumiona.

Michaił Gorbaczow i jego żona Raisa. Była przywódczyni ZSRR zostanie pochowana obok niej na Cmentarzu Nowodziewiczy

(AFP przez Getty Images)

Prokremlowscy komentatorzy i politycy skrytykowali jego spuściznę w rosyjskich mediach państwowych.

Śmierć Gorbaczowa była pierwszą wiadomością głównego rosyjskiego programu informacyjnego Channel One, w której pięciominutowa retrospektywa podkreślała jego wspólne podejście i chęć poprawy sowieckiej gospodarki, jednocześnie zaznaczając, że brakuje mu zdecydowania i zbyt mocno ufał Stanom Zjednoczonym.

Poranna transmisja na innym kanale, rosyjskim 24, zajęła 12 minut na ujawnienie wiadomości, plasując ją na trzecim miejscu za forum edukacyjnym w Moskwie i planowaną wizytą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w zaporoskiej elektrowni atomowej w pobliżu linii frontu. między Rosją a Ukrainą.

READ  Reuters zaprzecza jakimkolwiek sugestiom jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku Hamasu na Izrael 7 października

Prezenterzy podkreślili różnicę w reakcji Zachodu na śmierć byłego sowieckiego przywódcy i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, od tych w krajach takich jak Chiny, które były bardziej krytyczne, zwłaszcza w odniesieniu do ich stosunków z Waszyngtonem i Europą.

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził w środę, że Gorbaczow miał „znaczący wpływ na bieg historii świata” w telegramie kondolencyjnym, który wysłał do swojej rodziny.

Dodał, że ostatni przywódca sowiecki „głęboko zdawał sobie sprawę, że reformy są konieczne” i starał się zaproponować rozwiązania problemów, z którymi borykał się Związek Radziecki w latach 80-tych.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow Powiedział, że w oświadczeniu Putin złożył najgłębsze kondolencje z powodu śmierci Gorbaczowa.

Obaj ścierali się ideologicznie, a Gorbaczow miał oskarżyć obecnego rosyjskiego przywódcę, uwikłanego w katastrofalną wojnę na Ukrainie, o zniszczenie swojego dziedzictwa reform politycznych.