Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Słynny polski poeta Adam Zhakzevsky zmarł w wieku 75 lat

Słynny polski poeta Adam Zhakzevsky zmarł w wieku 75 lat

WARSZAWA, Polska (AP) – W Krakowie zmarł słynny polski poeta Adam Zhakzevsky, który wyraził tragiczne reakcje na globalną erozję, wyrażając niezmierzony moment szoku i straty po atakach na świat z 11 września. Ma 75 lat.

Śmierć Jagajevsky’ego, który był na Światowym Dniu Poezji UNESCO, potwierdziła w niedzielę Christina Krinica, wydawca A5 Publishing. Nie podano przyczyny śmierci.

„Próba gloryfikowania zniekształconego świata” przez Zhagjovsky’ego została napisana przed atakami, ale nabrała one nowego i historycznego znaczenia. Przetłumaczony na angielski przez Claire Cavanaugh i opublikowany w The New Yorker po tragedii z 2001 roku, ten wiersz jest opowieścią o szczęśliwych chwilach i uznaniu aktualnych okrucieństw świata.

Widziałeś stylowe łodzie i statki;

Jeden z nich odbył przed nim długą podróż,

Na innych czekało solne zapomnienie.

Widziałeś uchodźców idących wszędzie,

Słyszałeś, jak kaci śpiewają z radości.

Musisz chwalić zniekształcony świat.

Zhagjovsky powiedział, że najbardziej interesował go „świat historyczny poruszający się w stałym lub zupełnie innym rytmie ze światem kosmicznym”.

„Te światy walczą, ale kończą się ze sobą – to naprawdę zasługuje na głębszą refleksję” – powiedział w wywiadzie.

Prowadził warsztaty poetyckie na Uniwersytecie Jacoelonian w Craigo oraz twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Był także wykładowcą na University of Chicago.

Media w Szwecji donosiły, że był on wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Pisarze na całym świecie chwalili Zhagjovsky’ego.

Jory Graham, zdobywca nagrody Pulitzera, napisał na Twitterze: „Dear Voyager & Voice of the Ages”. Nie przestaniemy słuchać tego, co mamy do powiedzenia. Jesteś tu na zawsze. ”

Salman Rushdie napisał na Twitterze „Emerytura, poeta. Żyj swoją pracą. ”

W Polsce laureatka Nagrody Nobla Olga Dokorsuk powiedziała, że ​​studenci „uwielbiali go, ponieważ był szczególnie utalentowany w poezji i umiał o niej mówić”. Powiedział, że odczyta ten werset jako „jedyny powód dla poezji ze specjalnym, ceremonialnym dźwiękiem”.

READ  Polska apeluje do społeczeństwa o oszczędzanie energii, ponieważ rząd przygotowuje plan ograniczenia cen

Pod koniec lat sześćdziesiątych nowej fali Polski, czyli pokolenia ’68, Zhagjovsky był czołową postacią ruchu literackiego, wzywając do bezpośredniego odniesienia prostego języka do rzeczywistości. Była to reakcja na bogate wiersze wychwalające życie w PRL.

Jagajevsky i inny poeta Julian Kornhauser napisali książkę, która stała się deklaracją ruchu. Agatha Kornhauser-Duda, córka Kornahousera, jest teraz pierwszą kobietą w Polsce.

Po podpisaniu protestu 59 intelektualistów przeciwko zmianom ideologicznym w polskiej konstytucji, prace Zakażewskiego zostały zakazane przez polskie władze komunistyczne w 1975 roku, obiecując nierozerwalny sojusz ze Związkiem Radzieckim i żywotną rolę partii komunistycznej. W 1982 r. Wyemigrował do Paryża, ale w 2002 r. Wrócił do Polski i mieszkał w Crago.

Zkazhevsky urodził się w czerwcu 1945 roku w Luo, obecnie Lwowie na Ukrainie. W tym samym roku jego rodzina musiała przenieść się do zachodniej i środkowej Polski, ponieważ po II wojnie światowej zmieniły się granice i miasto stało się częścią Związku Radzieckiego. W jego pracach widać odbicie utraty rodzinnej ojczyzny. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jacqueline.

Jego zbiory poezji to „Niewidzialna ręka”, „Duchowość początkowa” i „Asymetria”. Zdobyła kilka nagród literackich, w tym Międzynarodową Nagrodę Literacką Newstad w 2004 r., Literacką Nagrodę Nobla oraz nagrodę Princess of Asturias w 2017 r. Za najlepszą hiszpańskojęzyczną nagrodę humanitarną na świecie.

W 2016 r. Otrzymał kilka odznaczeń państwowych oraz Francuską Legię Honorową.

___

Hillel Italy przyczynił się do powstania tego raportu z Nowego Jorku.