Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy „musi posprzątać” po zatrzymaniu oskarżonego o szpiega | Ukraina

Aresztowanie wysokiego rangą agenta ukraińskiego wywiadu pod zarzutem szpiegostwa na jego rzecz Rosja Podkreślił pilną potrzebę oczyszczenia głównego aparatu bezpieczeństwa kraju, powiedział były zastępca szefa agencji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek, że aresztowała w swoich szeregach podpułkownika podejrzanego o „zdradę stanu” i opublikowała zdjęcie paczki gotówki znalezionej w jego domu.

Mówi się, że anonimowy mężczyzna użył swojego telefonu komórkowego do kserokopii dokumentów wyszczególniających lokalizację wojskowych punktów kontrolnych w Zaporożu, regionie linii frontu na południowym wschodzie kraju, i do przesłania informacji za pośrednictwem konta e-mail zarejestrowanego w rosyjskiej domenie.

Zdjęcie opublikowane wraz z oficjalnym oświadczeniem przedstawiało karty SIM wydane przez rosyjskich przewoźników, paczki walut obcych, ściereczkę do odkurzania palców, dwa noże i rosyjski przewodnik do nauki języka angielskiego.

„Ustalono również istnienie stałych kontaktów z przedstawicielami organów ścigania i agencji rządowych Federacji Rosyjskiej” – czytamy w oświadczeniu. „W szczególności wśród nich są bliscy krewni zdrajcy”.

Generał dywizji Victor Yahon, który był zastępcą szefa SBU do 2015 r., powiedział, że potrzebne jest gruntowne uporządkowanie służby, która, jak powiedział, od dawna ma bliskie stosunki ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, FSB.

W następstwie rosyjskiej inwazji 24 lutego ubiegłego roku ponad 60 członków Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego i Prokuratury Generalnej pozostało na okupowanych terytoriach i współpracowało z siłami rosyjskimi, co podkreśla skalę infiltracji ukraińskich sił porządkowych przez Kreml.

Podpułkownik Zaporoskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego został w czwartek aresztowany pod zarzutem zdrady stanu. Zdjęcie: SBU

W ciągu ostatnich 11 miesięcy doszło również do wielu aresztowań agentów SBU za zdradę w pozostałej części Ukrainy, w tym Olega Kulenicha, który został mianowany przez Wołodymyr Zełenski w 2020 r. nadzorować operacje na Krymie, który Rosja kontroluje od 2014 r. Na razie nie skomentował.

w październiku, Ukraina Zwrócił się także do Serbii o ekstradycję Andrieja Naumowa, który kierował Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ale opuścił kraj na kilka godzin przed rosyjską inwazją. Nie skomentował.

„Kulinić i Naumov byli na szczycie rankingu i mieli dostęp do najbardziej tajnych informacji” – powiedział Yahon.

Jeszcze w 2010 roku Yahon powiedział, że SSO wewnętrznie obchodziło Dzień KGB, upamiętniający utworzenie rosyjskiego wywiadu w czasach komunistycznych, a w szeregach tej służby nadal byli agenci prorosyjscy.

Yahon twierdził, że największy atak na placówkę wojskową pod Lwowem na zachodniej Ukrainie w zeszłym roku został umożliwiony przez 77-letniego byłego agenta SBU, który przekazał szczegóły koordynacji i obawiał się, że wielu członków służby nadal uważa się za Rosjan.

Yahon dodał, że podczas gdy pokolenie, które pracowało w sowieckich służbach bezpieczeństwa, przeszło na emeryturę, praktyki rekrutacyjne SBU oznaczały, że ich synowie i córki są teraz w agencji.

„Zostali wychowani z tymi samymi wartościami, co ich rodzice” – powiedział. „Ukraina popełniła ogromny błąd, nie idąc śladem poniepodległościowych państw bałtyckich w reformowaniu od podstaw służb bezpieczeństwa”.

„Oczywiście w Departamencie Bezpieczeństwa Państwowego zawsze byli patrioci, ale byli oni w mniejszości” – powiedział. „Jest coraz lepiej, a od 24 lutego prezydent Zełenski czyści najwyższe szczeble, więc nie wydaje mi się, żeby do Rosji przekazano jakiekolwiek istotne informacje strategiczne. Teraz schodzą w dół”.

Yahon powiedział, że niektórzy agenci wywiadu zostali przekupieni i szantażowani do pracy dla Rosji, podczas gdy inni byli podwójnymi agentami. „Inni uważają się za Rosjan” – powiedział. „Aresztowano czterdziestoparoletnią kobietę pracującą dla Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego, która rozpowszechniała rosyjską propagandę w mediach społecznościowych”.

READ  Rosja zakazuje eksportu ropy do krajów, które narzuciły pułap cenowy Rosja