Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Słoń świątynny ze Sri Lanki zostanie przewieziony do Tajlandii po oskarżeniach o zaniedbanie

COLOMBO, Sri Lanka — Weterynarze przygotowują się do przetransportowania słonia azjatyckiego ze Sri Lanki do jego ojczystej Tajlandii w ten weekend po tym, jak spędził ponad dwie dekady w świątyni buddyjskiej, o której aktywiści twierdzili, że była wykorzystywana.

Tajska rodzina królewska podarowała słonia w 2001 roku rządowi Sri Lanki, który z kolei podarował go świątyni, gdzie nazwano go Muthu Raja i wyznaczono honorowe role w procesjach religijnych.

Jednak grupa aktywistów Rally for Animal Rights and Environment (RARE) podniosła zarzuty nadużyć, w tym sztywność nogi z powodu długo zaniedbywanej kontuzji. W zeszłym roku lobbował za interwencją tajlandzkich urzędników, którzy poprosili urzędników świątyni Kandi Viharaya o pozwolenie na powrót zwierzęcia do Tajlandii w celu leczenia.

„To nie koniec, ale początek nowego życia dla Muthu Raja” — powiedział założyciel RARE Group, Panchali Panapitiya.

Świątynia zgodziła się na przewiezienie słonia w listopadzie zeszłego roku do Narodowego Zoo na Sri Lance, gdzie zostanie poddany leczeniu i przygotuje się do zaplanowanego na niedzielę transportu lotniczego do Tajlandii.

Madusha Pereira, lekarz weterynarii w zoo, powiedziała, że ​​dwa duże ropnie, które miał słoń, kiedy przybył, zostały w większości zagojone. Powiedziała jednak, że zoo nie było w stanie w pełni przetworzyć nogi zwierzęcia z powodu braku udogodnień.

„Kiedy wróci do Tajlandii, tamtejsi eksperci zadbają o warunki, abyśmy pewnego dnia mogli zobaczyć, jak idzie normalną drogą” – powiedział Pereira.

Leczenie w Tajlandii może obejmować hydroterapię, laseroterapię i akupunkturę, powiedział odwiedzający tajski weterynarz Arsaithamkul.

W zoo poranna rutyna Muthu Raja obejmowała kontrole weterynarza, kąpiel w kałuży i ćwiczenie wchodzenia do kontenera, który zabierze go w prawie sześciogodzinny lot do Chiang Mai w Tajlandii.

Pojemnik jest wyściełany i ma okienka do karmienia, które będzie zawierało banany, dynię i trzcinę cukrową. Urzędnicy z zoo podnieśli 9-metrowe, 4-tonowe stworzenie w eksperymentalnych windach, aby przetestować wytrzymałość pojemnika.

READ  Putin ostrzega, że ​​nie należy rozpętać wojny nuklearnej

W razie potrzeby Muthu Raja otrzyma środki uspokajające i będzie obserwowany przez dwóch weterynarzy podczas podróży. Na pokładzie znajdą się również trzy tajskie oferty i jeden ze Sri Lanki.

Panapitiya powiedziała, że ​​jej grupa bezskutecznie próbowała poruszyć kwestię zaniedbań Muthu Raja wobec rządu Sri Lanki przez kilka miesięcy, zanim zwróciła się do rządu Tajlandii, i powiedziała, że ​​brak działań ze strony lankijskich urzędników zajmujących się dziką przyrodą „zszargał reputację” kraju.

Premier Dinesh Gunawardena powiedział parlamentowi na początku tego miesiąca, że ​​wyraził ubolewanie premierowi Tajlandii z powodu traktowania słonia podczas jego podróży do Tajlandii w maju.

Panapitiya powiedziała, że ​​jej grupa również naciska na uwolnienie kolejnego słonia ze świątyni Kandy Viharaya.