Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Śledztwo niemieckich pracowników w sprawie „szpiegostwa na rzecz Rosji” |  Niemcy

Śledztwo niemieckich pracowników w sprawie „szpiegostwa na rzecz Rosji” | Niemcy

Według lokalnych mediów, niemiecka agencja wywiadowcza bada zarzuty, że dwóch wyższych urzędników służby cywilnej pracujących dla Ministerstwa Gospodarki mogło szpiegować na rzecz Rosji.

Gazeta Die Zeit, która jako pierwsza ujawniła sprawę, powiedziała, że ​​badani urzędnicy byli ściśle powiązani z kwestiami dostaw energii i zajmowali kluczowe stanowiska.

Ministerstwo Gospodarki i Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV), krajowa agencja wywiadowcza, nie skomentowały doniesień. Ministerstwo Gospodarki powie tylko, że jest w stałym dialogu z BfV i że ministerstwo znalazło się „w szczególnej koncentracji” w związku z działaniami na rzecz walki z kryzysem energetycznym.

Die Zeit powiedział, że zna nazwiska i stopnie podejrzanych urzędników, ale nie może ich opublikować. Pracownicy zostali określeni jako „prorosyjscy” i podejrzewa się, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy starali się utrudniać politykę ministra gospodarki Roberta Habecka.

Gazeta podała, że ​​to członkowie Partii Zielonych, do której należy Habeck, złożyli skargę do BfV, który mógł być kierowany przez samego Habecka.

Habeck był przeciwnikiem nieistniejącego już gazociągu Nord Stream 2 na długo przed jego opuszczeniem przez rząd niemiecki w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Die Zeit zasugerował, że urzędnicy, którzy pracowaliby nad projektem rurociągu pod rządami poprzednika Habecka, Petera Altmaiera, którego nazwał „suwerennym narodowym projektem oszczędzania energii”, mogli mieć problem z zaakceptowaniem zmiany niemieckiej administracji, gdy projekt został zlikwidowany w lutym .

Die Zeit podaje, że wewnętrzne dokumenty resortu dotyczące Nord Stream 2 wydają się przeczyć nowemu stanowisku rządu w tej sprawie i popierać stanowisko Moskwy.

Die Zeit powiedział, że niespójności w komunikacji dotyczą również poziomu gazu w magazynach w Niemczech, odnosząc się do mechanizmu uważanego za kluczowy dla zdolności kraju do przetrwania zimy.

Die Zeit powiedział, że według jej kontaktów życiorysy podejrzanych zostały zbadane i stwierdzono, że zawierają „cechy autobiograficzne”, w tym czas spędzony na studiowaniu w Rosji i dowody „emocjonalnej bliskości z Rosją”.

READ  Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams jest oskarżony o napaść na tle seksualnym w 1993 roku

Zwrócono uwagę, że samo to nie może być traktowane jako akt oskarżenia, ponieważ może dotyczyć wielu niemieckich urzędników, zwłaszcza starszego pokolenia, które dorastało w komunistycznych Niemczech Wschodnich, gdzie nauka języka rosyjskiego była obowiązkowa, oraz tych, którzy zdecydowali się studiować język po upadku. z muru berlińskiego.

Nie ma żadnych wskazówek, co do konkretnego zarzutu, ani czy funkcjonariusze zostali oskarżeni o zabranie pieniędzy z Moskwy, czy działanie z wyroku skazującego.

Bez względu na wynik, jest to kolejne obciążenie dla Habecka w już i tak trudnym dla jego ministerstwa czasie, gdy stara się wyrwać z uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu i, bardziej bezpośrednio, zapewnić dostawy energii dla największej gospodarki Europy na zimę. .

Habeck jest najpopularniejszym politykiem w Niemczech i jest chwalony za jasny komunikat wyjaśniający, w jaki sposób rząd ma nadzieję wydobyć kraj z bagna. Został nawet nominowany na konsultanta.

Jednak w ciągu ostatnich kilku dni skrytykował planowany „podatek gazowy” mający na celu zabezpieczenie dostaw energii, które będą finansowane przez konsumentów i wypłacane firmom energetycznym, nawet tym, których zyski wzrosły z powodu inflacji energii. Habek przyznał się do swoich niedociągnięć i zapowiedział restrukturyzację funduszu.

Obserwatorzy stwierdzili, że ostatnie zarzuty grożą podważeniem zaufania pracowników ministerstwa do Habika w czasie, gdy jest to najbardziej potrzebne. Mówi się, że niektórzy pracownicy są źli, ponieważ znajdują się pod publicznym podejrzeniem.

Zastępca redaktora naczelnego i ekspert ds. bezpieczeństwa w Die Zeit, Holger Stark, powiedział, że gdyby sprawa została potwierdzona, byłaby to „całkowita porażka rządu niemieckiego i zwycięstwo Kremla, któremu udałoby się postawić lub więcej kretów wysoko jako jedno z najważniejszych ministerstw”.