Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skrajnie prawicowy polski historyk przeszłości zrezygnował ze służby rządowej

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski historyk zrezygnował w poniedziałek z rządowej instytucji historycznej po tym, jak wybuchły kontrowersje wokół jego dawnych powiązań ze skrajnie prawicową organizacją i jego zdjęć z zaciekłym zbrojnym kultem faszystowskim.

Tomas Grenjeuch został niedawno mianowany szefem wrocławskiego biura Narodowego Instytutu Pamięci (IPN), państwowej organizacji zajmującej się dokumentacją zbrodni hitlerowskich i komunistycznych popełnionych na ziemiach polskich.

Szef firmy Jaroslav Shrek powiedział w poniedziałek w oświadczeniu, że Grenois przyjął jego rezygnację i została przyjęta. Szarek powiedział, że okoliczności towarzyszące nominacji uniemożliwiły Greni wykonanie swojej pracy.

Nominacja wywołała oburzenie w Polsce, która została silnie dotknięta rządami nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. Jednak niektórzy widzieli, że Grenouch został nominowany do tej roli jako dowód na dominację prawicowego ekstremizmu pod rządami polskiego konserwatywnego prawa i Partii Sprawiedliwości.

Partia starała się uniemożliwić innym partiom prawicowym odcięcie swojej bazy, co prowadziło do tego, że przywódcy czasami próbowali zaapelować do wyborców radykalnie nacjonalistycznych.

Granioch jest także autorem książki The Way of the Nationalist, wydanej w 2013 roku, która gloryfikowała Leona Tekrella, belgijskiego współpracownika III Rzeszy, według gazety Gazette Viborza.

Prezydent Andrzej Duda wręczył Granucciemu w 2018 roku Brązowy Krzyż Zasługi, odznaczenie państwowe przyznane tzw. Żołnierzom Wyklętym. Byli to bojownicy antypolscy, którzy sprzeciwiali się siłom komunistycznym w następstwie II wojny światowej i nie tylko.

Granich pod koniec lat 30. Społeczeństwo przeprosiło Piątek za jego przeszłe zachowanie.

„Nigdy nie byłem nazistą. Jeszcze raz przepraszam za nieodpowiedzialny gest, który istniał wiele lat temu i uważam to za niewłaściwe – powiedział. Opisał swoje przeszłe zachowanie jako „młodzieńczą odwagę” i powiedział, że nigdy nie zamierzał gloryfikować żadnej dyktatury.

Rzecznik prasowy biura IPN we Wrocławiu nie wypowiedział się w poniedziałek.

READ  Polska stara się promować eksport produktów rolno-spożywczych do Indonezji

Urzędnicy blisko zarówno prezydenta Dudy, jak i premiera Matosa Morawekiego zasygnalizowali, że Grenouille powinno zostać zwolnione.

„W trosce o organizację i wizerunek Polski musi nastąpić zmiana na stanowisku szefa Narodowego Instytutu Pamięci we Wrocławiu” – powiedział w poniedziałek Michael Dvo ோர் k, główny doradca Morawek.

Wiele lat temu Grenois wydał zaciekły, zbrojny salut, a w Polsce wybuchło oburzenie, gdy młody człowiek wziął udział w demonstracjach z narodowym obozem ekstremistów, przedwojennym ruchem faszystowskim, którego korzenie sięgają antysemityzmu i otwartości.

Greniusz miał już trzy lata temu kierować biurem IPN w Opolu w południowo-zachodniej Polsce. W wywiadzie w 2019 roku powiedział, że nie odłączył się od swoich poprzednich komentarzy, ale zmienił swoje zachowanie.

„Kiedy masz wymarzoną pracę, starasz się być profesjonalistą” – powiedział.