Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skrajnie prawicowa partia Vox w Hiszpanii szuka włoskiej inspiracji – Politico

Skrajnie prawicowa partia Vox w Hiszpanii szuka włoskiej inspiracji – Politico

Kliknij Odtwórz, aby posłuchać tego artykułu

Wyrażony przez sztuczną inteligencję.

MADRYT — skrajnie prawicowy lis z Hiszpanii rzuca zazdrosne spojrzenia Śródziemnomorski w Giorgia Meloni i jej bracia bawią się we Włoszech.

Zwycięstwo wyborcze Meloni we wrześniu było dużym impulsem dla Foxa, który dzieli ideologiczny grunt z Bractwem Włoch i ma silne relacje z jego przywódcą.

Prezydent Vox Santiago Abascal zamieścił na Twitterze montaż jego zdjęć z Meloni dzień po tym, jak Włosi udali się na wybory, chwaląc ją za „pokazanie drogi do Europy, która jest dumna, wolna, suwerenne narody i jest zdolna do współpracy na rzecz bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystko.”

Jego partia nie mogła liczyć na wyraźniejszy sygnał, że południowa Europa dojrzała do prawicowego nacjonalizmu.

Ale wzrost Meloni nadchodzi, gdy Fox zmaga się z kryzysem, który skłonił wielu do kwestionowania jego przyszłości.

Gorączkowy rok wyborczy, który ma się rozpocząć w Hiszpanii, pokaże albo, że partia jest w stanie pójść za przykładem Braci Włoch i wejść do rządu krajowego, albo stwierdzić, że jest to zmniejszająca się populistyczna aberracja.

Vox ogłosił się jako siła polityczna w wyborach regionalnych w Andaluzji w 2018 r., po tym, jak startował na ultranacjonalistycznej, antyimigracyjnej i zaciętej unionistycznej platformie. W następnym roku potwierdził swój wzrost, zdobywając 52 miejsca w Zjeździe Narodowym, za Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) na czele z premierem Pedro Sánchezem i konserwatywną Partią Ludową (PP). Następnie poczyniła dalsze postępy na szczeblu lokalnym, wchodząc na początku tego roku w koalicję rządową z Partią Ludową Kastylii i Leona.

Ale wrócił do Andaluzji, gdzie doszło do pierwszego poważnego rozczarowania Voxa, kiedy impreza była… To było znacznie poniżej oczekiwań Zdobywając tylko dwa nowe mandaty, Partia Ludowa zdobyła w czerwcu większość. Ten wynik doprowadził do odejścia głównej kandydatki Vox w regionie, Macareny Olony, która od tego czasu toczyła wojnę na słowa ze swoją byłą partią, jednocześnie dając do zrozumienia, że ​​planuje stworzyć własną rywalizującą siłę.

READ  Viktor Orban kontroluje węgierskie uniwersytety

„Dla mnie Vox to przeszłość” Powiedziałem El Pais Gazeta oskarża partię o publikowanie fałszywych wiadomości i obelg.

Pisarz i dziennikarz Enrique Giuliana zauważył, że „fenomen Olony jest pierwszym poważnym pęknięciem w szczelnie zamkniętej partii”.

Obniżenie w październiku stanowiska zastępcy lidera Vox, Javiera Ortegi Smitha, tylko spotęgowało poczucie napływu. Tymczasem telewizyjny film dokumentalny pokazał byłych polityków Foxa, którzy twierdzili, że partia ma w swoich szeregach neonazistów i jest kierowana przez autorytarnych hipokrytów. podczas gdy, Sondaże wykazały, że Vox odnotował spadekgdzie Partia Ludowa powstała pod przywództwem lidera Alberto Núñez Figo, który został mianowany w kwietniu.

Nie było wysokich rangą polityków Vox, którzy mogliby skomentować ten artykuł. Jednak Rafael Bardagi, współzałożyciel Vox, który nie zajmuje stanowiska w partii, ale jest bliski Abascalowi, przyznaje, że odczuwa kryzys. Przypisuje to w dużej mierze wynikowi Andaluzji i atakom Olony. Jednak Bardají uważa również, że Vox czuje się bardzo komfortowo, unosząc się w sondażach blisko 15-procentowego udziału w głosach.

„Z partii, która jest praktycznie poza systemem, stała się częścią życia instytucjonalnego” – powiedział Bardaji, starszy doradca byłego konserwatywnego premiera Jose Marii Aznara. „Na przykład Santiago Abascal przemawia tylko w Parlamencie. Hiszpanie nie słyszą ani nie śledzą tego, co dzieje się w Parlamencie na tyle, aby być najlepszym miejscem, w którym może być partia opozycyjna. Musi więcej wychodzić na ulicę.”

Inni twierdzą, że Vox nie ma pomysłu na dietę, aby uzyskać populistyczne zęby. Chociaż partia prowadziła ostrą kampanię przeciwko nielegalnym imigrantom, skierowaną w szczególności do nieletnich z Afryki Północnej, imigracja zajęła dopiero 16 miejsce w rankingu ostatnie badania Wymień największe obawy Hiszpanów związane z gospodarką, korupcją i zachowaniem partii politycznych.

W przeciwieństwie do innych skrajnie prawicowych partii w Europie, wzrost Voxa był ściśle związany z jego zdecydowanym sprzeciwem wobec regionalnego nacjonalizmu.

READ  Polska inwestuje „setki milionów złotych” w infrastrukturę gazową - Pierwsze Wiadomości

„Nasi przeciwnicy to dwie siły, które wyrządziły największe szkody Hiszpanii w ostatnich latach: lewica i separatyzm” – powiedział niedawno rzecznik parlamentu Vox, Ivan Espinosa de los Monteros. „A w niektórych przypadkach są czymś więcej niż konkurencją, są wrogami”.

Ale kampania niepodległościowa Katalonii, której kulminacją był 2017 rok, zniknęła z politycznego centrum uwagi.

„Katalonia była benzyną, która napędzała rozwój Foxa” – powiedział Miguel Gonzalez, autor książki.Vox SA: El negocio del patriotismo español„Biografia partii. Ale sytuacja katalońska się uspokoiła i imigracja nie działa” [as a mobilizing issue]. „

Jednak Vox miał poparcie swoich sojuszników poza Hiszpanią. Na wiecu imprezowym w październiku Donald Trump wysłał wiadomość wideo Gratulując Abascalowi „wspaniałej pracy, którą wykonuje”, podczas gdy Węgier Viktor Orbán i były prezydent Kolumbii Alvaro Uribe pojawili się również za pośrednictwem łącza wideo.

Ale najcenniejsze relacje zagraniczne Vox są z Meloni, który również wysłał wiadomość wideo na to wydarzenie.

Początkowe zaloty z Matteo Salvinim z Ligi zostały unieważnione kilka lat temu z powodu poparcia Włoch dla katalońskiego nacjonalizmu. Zamiast tego Vox zabiegał o Meloni, kiedy wciąż miała niskie szanse. Abascal pojechała na spotkanie z nią do Rzymu i uczestniczyła w wielu wydarzeniach w Hiszpanii, między innymi w wiecu Vox w Marbelli podczas kampanii wyborczej w Andaluzji, gdzie wygłosiła płomienne przemówienie.

„Z Meloni, odkąd to zobaczyła [Vox] To dało jej pewną dozę uznania, istniały tam osobiste relacje, bardziej niż polityczne” – powiedział Bardaji.

Bracia z Włoch i Fox są członkami Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w Parlamencie Europejskim, obok polskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejnym wyzwaniem hiszpańskiej partii są wybory samorządowe i regionalne zaplanowane na maj, a następnie wybory powszechne do końca 2023 roku. Jednak ambicje Voxa są skromniejsze niż jego włoskich i polskich sojuszników, biorąc pod uwagę, że tylko realistycznie wydaje się, że jest w stanie wejść do rządu jako młodszy partner dla konserwatywnej Partii Ludowej, zakładając, że obie partie mogą uzyskać większość.

READ  Polskie firmy i instytuty – Jakościowi Partnerzy Współpracy – CERN Courier

Bardaje mówi, że Abascal chce zapewnić Foxowi kilka stanowisk w rządzie, aby nadzorować obszary polityki, które są zbliżone do ultranacjonalistycznych wartości katolickich, takich jak sprawy wewnętrzne, sprawiedliwość i edukacja.

Tymczasem Gonzalez mówi, że pogarszająca się gospodarka może stanowić podatny grunt dla Vox na wyjście z obecnych problemów wewnętrznych.

„Jesteśmy w bardzo niepewnej sytuacji gospodarczej” – powiedział. „Do tej pory to PP odniósł z tego dużo większe korzyści niż Vox. Ale impreza taka jak Vox podsyca niepokoje społeczne i kryzysy.”