Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skamieniałe kości znalezione w Izraelu mogą należeć do tajemniczych wymarłych ludzi | ewoluował

Skamieniałe kości ekshumowano ze starożytnego dołu w Izrael Może należeć do nieznanej wcześniej grupy wymarłych ludzi, którzy żyli w Lewancie ponad 100 000 lat temu.

Naukowcy odkryli kości wraz z kamiennymi narzędziami oraz szczątkami koni, danieli i dzikiego wołu podczas wykopalisk na prehistorycznym stanowisku Nesher Ramla w pobliżu miasta Ramla w środkowym Izraelu.

Kości, które jeden z ekspertów określił jako „wielkie znalezisko”, mają charakterystyczną mieszankę cech neandertalskich i wczesnych ludzi, które odróżniają je od Homo sapiens żyjących w tym samym czasie. Chociaż uczeni niechętnie twierdzą, że nowy gatunek, wierzą, że mieszkańcy Nesher Ramla mogli odegrać ważną rolę w ludzkiej historii.

Odkąd w Europie znaleziono najstarsze skamieniałości neandertalczyków, wielu naukowców podejrzewało, że nasi dawno zaginieni kuzyni pochodzą tylko z kontynentu. Ale Ostatni, ubiegły, zeszły studia Podało to w wątpliwość to założenie i podniosło możliwość istnienia nieznanej dotąd grupy wymarłych ludzi, która ukształtowała ewolucję naszych krewniaków o grubych brwiach.

Anatomia kości Nesher Ramla jest uważana za bardziej prymitywną niż kości współczesnych neandertalczyków w Eurazji i Homo sapiens w Lewancie, co prowadzi badaczy do zasugerowania, że ​​grupa zwana Nesher Ramla Homo może być nieuchwytną grupą, która przyczyniła się do ewolucji neandertalczyków.

„Wraz z innymi badaniami ta praca burzy prosty obraz współczesnych ludzi z Afryki i neandertalczyków żyjących w Europie. Obraz jest znacznie bardziej złożony” – powiedział dr Yossi Zeidner z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

„Chodzi o to, że to, co tutaj obserwujemy, to ostatni ocaleni z populacji, która przyczyniła się do ewolucji neandertalczyków. Żyli razem z Homo sapiens”.

Analiza, która opierała się na częściowej czaszce, kościach szczęki i zębach, sprawiła, że ​​naukowcy zastanawiali się, czy inne wczesne ludzkie kości znalezione na tym obszarze mogły należeć do tej samej grupy. Istnieją kontrowersje dotyczące tożsamości ludzkich skamieniałości znalezionych w jaskiniach Kassem, Al-Zawtiyah i Tabun, z których wszystkie znajdują się w Izraelu. Mogą to być pretendenci do dołączenia do środkowych osobników plejstocenu znalezionych w Nesher Ramla, napisali naukowcy w czasopiśmie. Nauka.

READ  W 1952 roku z nocnego nieba zniknęły 3 gwiazdy. Co się im stało?

Otwór, w którym znaleziono kości, został zasypany, gdy naukowcy przybyli na miejsce wykopalisk. Ale w odległej przeszłości uważa się, że dół zawierał wodę i przyciągał zwierzęta, które z kolei przyciągnęły ludzi, którzy polowali na bestie.

W drugim artykule w czasopiśmie naukowcy opisują ilość płatków kamienia i kropek znalezionych obok kości ludzkich i zwierzęcych, datowanych od 120 000 do 140 000 lat temu. Techniki wytwarzania narzędzi stosowane przez Nesher Ramla były wcześniej znane tylko wśród neandertalczyków i Homo sapiens.

W komentarzu towarzyszącym opublikowanym wraz z artykułami, profesor Marta Mirazon Lar, paleontolog z University of Cambridge, powiedziała, że ​​wcześni współcześni ludzie istnieli w Lewancie około 100 000 do 130 000 lat temu.

„Skamieliny homininów z Nesher Ramla wskazują teraz, że inna grupa populacji, o cechach anatomicznych bardziej starożytnych niż u ludzi i neandertalczyków, żyła na tym obszarze w tym samym czasie na dużą skalę” – powiedziała.

„Interpretacja skamieniałości Nesher Ramla i narzędzi kamiennych spotka się z różnymi reakcjami wśród paleoantropologów. Mimo to wiek materiału Nesher Ramla, niedopasowane podobieństwa morfologiczne i archeologiczne oraz położenie stanowiska na skrzyżowaniu Afryki i Eurazji uczyń z tego ważne odkrycie”.