Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skały Marsa wciąż zderzają się z Ziemią, ale coś jest nie tak

Skały Marsa wciąż zderzają się z Ziemią, ale coś jest nie tak

Tysiące lat temu Ziemia została zbombardowana przez marsjańskie skały wysłane w przestrzeń kosmiczną po wyrzuceniu z macierzystego świata w wyniku gwałtownych uderzeń lub procesów wulkanicznych. Jednak w miarę zbierania tych małych próbek naukowcy zaczynają dowiadywać się czegoś interesującego: wiek tych marsjańskich skał nie pokrywa się z tym, co wiemy o wieku Marsa jako całości. Są znacznie młodsi.

Mars jest naprawdę stary. Naukowcy uważają, że planeta zakończyła swoje formowanie około 4,56 miliarda lat temu, czyli około 90 milionów lat przed naszą planetą. Co więcej, dowody sugerują, że znaczna część powierzchni Marsa jest stara. Dlaczego więc kawałki marsjańskiej skały wydają się tak młode?

Krajobraz Marsa uchwycony przez lądownik Pathfinder. Źródło obrazu: NASA/JPL

Mówią, że odpowiedź najprawdopodobniej leży w ciągłym bombardowaniu powierzchni Marsa meteorytami i asteroidami. W wyniku prawie 200 bombardowań, które każdego roku tworzą kratery o głębokości 4 metrów, powierzchnia Marsa nieustannie wyrzuca w przestrzeń kosmiczną więcej skał, z których część trafia na Ziemię. Powodem, dla którego wiek skał marsjańskich nie wydaje się proporcjonalny, jest to, że młodsze skały zastępują starsze skały wyrzucane z planety.

Oznacza to, że młodsze skały spod powierzchni, wciąż uzupełniane przez aktywność wulkaniczną, w końcu wychodzą na powierzchnię i stają się w ten sposób pociskami wysyłanymi przez meteoryty w przestrzeń kosmiczną. Tak wyjaśniła grupa naukowców w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „ Listy z zakresu nauk o Ziemi i planetach, Może pomóc nam zrozumieć, dlaczego skały marsjańskie znalezione na Ziemi pojawiły się tak wcześnie.

Zrozumienie zmian Marsa – wewnątrz i na zewnątrz – jest ważne, ponieważ NASA i inne organizacje przygotowują się do pierwszych misji załogowych na Marsa. Co więcej, naukowcy nieustannie szukają nowych sposobów zrozumienia, w jaki sposób planety powstały w naszym Układzie Słonecznym i w jaki sposób mogą nas one dowiedzieć więcej o ewolucji wszechświata jako całości.

READ  Wczesny Wszechświat powinien być usiany aktywnymi galaktykami, ale Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie mógł ich znaleźć