Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Simona Halep przedstawia wezwanie na Wimbledon

Ukryty nie do odróżnienia wśród niezliczonej wiedzy, która jest nieszkodliwa, inauguracyjny obrońca tytułu grał na korcie głównym Wimbledonu. Jest to potwierdzenie dawnej sprawności przez największe mistrzostwa świata.

Ale szansa została zmarnowana dla Simony Halep. Mistrzyni z 2019 roku nie była w stanie obronić swojego tytułu w 2020 roku po odwołaniu turnieju z powodu COVID-19 i nie zagrała w 2021 roku z powodu kontuzji łydki. W tym roku, kiedy obrońca tytułu Ash Party ogłosiła w marcu odejście na emeryturę, została zlekceważona przez All England Club na rzecz Igi Świątek, numer jeden na świecie.

„Wrócić jest tak wyjątkowy”

Mamy też ciebie, Umieść tweeta # Wimbledon | # CentrumCourt100 pic.twitter.com/TIoRouruD7

– Wimbledon (@wimbledon) 4 lipca 2022

Podobno myśl stojąca za tą decyzją była związana z urazem szyi Halep, którego doznała podczas ataku w Bad Homburg w zeszłym miesiącu. Po kilku latach niepewności i zaległościach naznaczonych problemami fizycznymi założono, że Rzymianin nie sprosta zadaniu na SW19 w tym roku.

Dlatego jej bardzo wyczekiwane spotkanie w pierwszej rundzie z Karoliną Muchovą spadło na kort nr 1, gdzie wygrała 6-3, 6-2. Następnie zmierzyła się z dwoma kolejnymi wślizgami – przeciwko Belgijce Karen Flipkens i Polce Magdalenie Fritsch – w dwóch setach, po czym zdołała ponownie wybić się na najsłynniejszy kort tenisowy, a czwarta rozstawiona Paula Padusa zmierzyła się w czwartej rundzie.

Był to występ godny sceny i nieprzyjemne przypomnienie jej umiejętności tym, którzy go liczyli, miażdżąca porażka 6-1, 6-2 zawodniczki w formie w biegu przypominającym jej dominację. Pokazano na szczyt przeciwko Serenie Williams trzy lata temu.

Halep pokonał Padusę pod każdym względem w poniedziałek. Uwolnił 17 zwycięzców i zaowocował tylko dziewięcioma niekompulsywnymi faulami. Padusa, która przez cały tydzień była w swoim narożniku i została w tym czasie złamana tylko trzy razy, została złamana pięć razy przez Halepa, który w sumie zdobył 11 breakpointów. To najlepszy wynik Halep w tym roku, który uczynił ją jedną z faworytek tegorocznego tytułu Wimbledonu.

READ  Polskie Duszniki-Zdrój odnotowują zaostrzone od dawna problemy z powodu napływu ukraińskich uchodźców

Ostatnia niepewność

Halep, światowy numer jeden i dwukrotny mistrz Wielkiego Szlema, nie jest zarozumiały. Chociaż nie zagrała w jednej z gwiazd w gorącej formie, była częścią trio byłych mistrzów – wraz z Angelique Kerber i Petrą Kvitovą – którzy mieli szansę na zewnątrz. Ale jej dominujące występy były zaskoczeniem, biorąc pod uwagę stan jej kariery w ciągu ostatnich kilku lat.

Rumunka ujawniła na początku tego roku, że rozważała całkowite wycofanie się ze sportu po kontuzji łydki, która uniemożliwiła jej występ we French Open, Wimbledonie i zeszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich, które spowodowały duże rozczarowanie. „Miałem największą kontuzję w swojej karierze i na początku nie wiedziałem, jak sobie z tym poradzić […] Byłam przerażona i miałam niską pewność siebie, ponieważ czułam, że moje ciało nie trzyma się już razem” – powiedziała CNN na początku tego roku. „Naprawdę walczyłam i nie widziałam żadnego światła na zewnątrz tunelu”.

Halep zmieniła sytuację w 2022 roku. Połączyła siły z trenerem Patrickiem Muratoglu – który poprowadził Serenę Williams do 10 z jej ostatnich 23 turniejów – i rozpoczęła rok od tytułu w Australian Open w Melbourne. Od tamtej pory nie zdobyła tytułu, a reszta sezonu była chaotyczna.

Po kilku obiecujących miejscach do półfinałów w Indian Wells i Doha nastąpił rozczarowujący sezon błotny. Kontuzja szyi przyćmiła dobre wyniki na trawie przed Wimbledonem. Pokazywała wszystkie cechy niegdyś dominującej zawodniczki w schyłku, co stało się ostatnio dość powszechne podczas kobiecej trasy koncertowej. Jednak głęboka trasa Wimbledonu powinna położyć kres tym obawom.

Droga przed nami

Halep miała trudny remis, ale jej zwycięstwo nad Badosą i wczesna porażka Świątka zwiększyły jej szanse na zwycięstwo w SW19. W nadchodzących ćwierćfinałach zmierzy się z przebojową Amandą Anisimovą.

Amerykanka zdobyła ogromne zwycięstwo nad Halep w ćwierćfinale French Open 2019, a jej wyniki na Wimbledonie pokazały, jak dobra jest jej wszechstronna gra ofensywna. W najlepszym wydaniu umiejętności Halep w kontrataku są dobrze znane i musi zająć trudne pozycje na boisku, aby przekierować kroki z linii bazowej. Zasadniczo, biorąc pod uwagę ostatnie wyniki, będzie wspierać się w wygrywaniu dłuższych giełd.

READ  Jak zderzył się sen olimpijski

Jeśli minie Anisimovą, będzie czekać na mecz półfinałowy z Eleną Rybakiną lub Agla Tomljanovic. Przed nami jeszcze długa droga, ale jej obecność na SW19 prawdopodobnie wzbudzi dużo pewności siebie przez resztę sezonu, a jej ulubiona pozycja w losowaniu sprawi, że będzie ocierała się o ręce przed szansą na drugie zwycięstwo w Wimbledonie.