Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Siły ukraińskie zgłaszają awarię Starlink, jednocześnie wywierając presję na Rosję

Siły ukraińskie zgłaszają awarię Starlink, jednocześnie wywierając presję na Rosję

Ukraińscy urzędnicy i żołnierze donoszą, że siły ukraińskie zgłosiły awarię ich sprzętu komunikacyjnego Starlink na linii frontu, utrudniając starania o wyzwolenie terytorium z sił rosyjskich.

Tysiące stacji Starlink, wyprodukowanych przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska, zostało zakupionych przez rząd USA i sfinansowanych przez darczyńców, aby pomóc siłom ukraińskim w obsłudze dronów, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą w obszarach pozbawionych sieci innych bezpiecznych. Systemy, które łączą małą antenę ze stacją o wysokości 35 centymetrów, zapewniają dostęp do Internetu ukraińskim cywilom.

Wysoki rangą urzędnik ukraińskiego rządu mający bezpośrednią wiedzę na ten temat powiedział, że niektóre awarie doprowadziły w ostatnich tygodniach do „katastrofalnej” utraty łączności. Urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że kilku żołnierzy zostało zgłoszonych, gdy przełamali linię frontu na terytorium kontrolowanym przez Rosjan, a niektórzy z nich podczas zaciekłych walk.

Urzędnik powiedział, że pociski były ostre na południu wokół obwodów Chersoniu i Zaporożu, ale pojawiły się również na linii frontu we wschodnim Charkowie, Doniecku i Ługańsku.

Wszystkie cztery regiony są przedmiotem intensywnej ukraińskiej kontrofensywy, za którą w zeszłym miesiącu prezydent Władimir Putin przyznał się jako część Rosji po referendach przez pełnomocników Kremla.

Inny urzędnik z Kijowa powiedział, że awarie komunikacji były powszechne i powodowały spanikowane telefony żołnierzy na telefony zaufania. Dwaj ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że problemy pojawiły się, gdy żołnierze wyzwolili terytorium z Rosji i przekroczyli linię frontu.

Niepokoje podkreślają ogromną rolę systemów komunikacyjnych Muska na polu bitwy, gdy kontrataki Ukrainy na wschodzie i południu kraju odpychają Rosjan. Biznesmen z USA rozwścieczył Kijów w zeszły weekend, kiedy przedstawił plan zawieszenia broni, który doprowadziłby do oddania ukraińskiego terytorium Rosji.

Problem mógł wystąpić, ponieważ SpaceX próbował zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu go przez siły rosyjskie, powiedział Roman Senesin, koordynator w Fundacji Charytatywnej Serhija Pretuły, fundacji, która przekazuje systemy Starlink ukraińskim siłom zbrojnym.

READ  Najnowsze wieści z Ukrainy: Kijów rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Moskwą

Powiedział, że przerwy w dostawie prądu mają miejsce na niedawno odzyskanych obszarach, więc ich wyzwolenie „nie zostało jeszcze ogłoszone”.

„Jest dla mnie jasne, że przedstawiciele Starlink robią to, aby zapobiec wykorzystywaniu ich technologii przez rosyjskie siły okupacyjne” – powiedział Senesin. Powiedział, że ukraińskie wojsko i SpaceX muszą ściślej koordynować.

Musk i SpaceX nie odpowiedziały na prośby o komentarz. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow odmówił komentarza. Rzecznik naczelnego dowódcy sił zbrojnych ukraińskiego generała Walerego Załużnego odmówił komentarza.

Trzech żołnierzy pracujących na linii frontu potwierdziło, że ich systemy Starlink przestały działać podczas bitew. Kilka stacji nie działało w ostatnich dniach na nowo wyzwolonych obszarach w pobliżu Charkowa, ponieważ Ukraińcy parli na wschód w kierunku Ługańska, jak powiedział jeden z żołnierzy, część jednostki sił specjalnych walczącej w tym rejonie.

Ale dwa inne ukraińskie źródła wojskowe powiedziały na początku tego tygodnia, że ​​ich systemy Starlink działały na nowo wyzwolonych terytoriach na wschód od Izyum i w południowym regionie Chersoniu.

Dwóch zachodnich urzędników powiedziało, że są świadomi awarii, ale odmówili dalszych komentarzy, w tym dotyczących ich lokalizacji.

Musk dał Kijowowi impuls we wczesnych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pozwalając swoim satelitom Starlink na emisję w tym kraju, pomagając wojsku obejść awarię Internetu w Moskwie.

Ale w tym tygodniu rozgniewał Ukraińców i ich sojuszników, proponując, aby granica między Rosją a Ukrainą została określona w nowych referendach. Powiedział również, że uznaje Krym, który Moskwa jednostronnie zaanektowała w 2014 roku, i uważa, że ​​rosyjskojęzyczne regiony wschodniej Ukrainy są „sprzyjające Rosji”.

W 2021 r. Musk przemawiał przez łącze wideo na konferencji zorganizowanej przez szefa polityki wewnętrznej Putina Siergieja Kirijenkę, odpowiedzialnego za wchłonięcie przez Rosję zaanektowanych terytoriów. W środę Musk napisał w tweecie, że rozmawiał z prezydentem Rosji w zeszłym roku.

READ  Ujawnienie akt 320 000 żołnierzy Pendżabu z I wojny światowej | Pierwsza wojna światowa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił w czwartek komentarza na temat wideo spotkania Muska z Putinem i powiedział, że nie jest świadomy dostępu Starlinka do Rosji.

Dodatkowe raporty Maxa Seddona w Rydze i Richarda Watersa w San Francisco