Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Siły Powietrzne Putina poniosły ciężkie straty po niepowodzeniach taktycznych

Siły Powietrzne Putina poniosły ciężkie straty po niepowodzeniach taktycznych

Piąty

LONDYN (Reuters) – Brytyjscy szefowie obrony poinformowali w czwartek, że siły powietrzne prezydenta Władimira Putina poniosły ciężkie straty po wrzuceniu do bitew bardziej odpowiednich dla jednostek ciężkozbrojnej piechoty.

Podkreślili, że rosyjskie elitarne WDW, Siły Powietrznodesantowe, były zamieszane w szereg „taktycznych niepowodzeń” w wojnie Putina na Ukrainie, która rozpoczęła się nieco ponad trzy miesiące temu.

Wśród nich zostali zmuszeni do odwrotu po zdobyciu dużego lotniska pod Kijowem, ponieważ rosyjski prezydent próbował przejąć ukraińską stolicę w ciągu kilku dni od rozpoczęcia inwazji 24 lutego.

Szefowie obrony Wielkiej Brytanii powiedzieli, że rozczarowujące wyniki VDV pokazały, że wojsko Putina było „niezrównoważoną siłą publiczną”.

Twierdzili również, że „zadowolenie” wśród rosyjskich przywódców było częściowo odpowiedzialne za ciężkie straty wielu elitarnych jednostek.

Ministerstwo Obrony w Londynie w swoim najnowszym raporcie wywiadowczym stwierdziło, że „rosyjskie siły powietrzne – WDW – były głęboko zamieszane w kilka znaczących taktycznych niepowodzeń od początku rosyjskiej inwazji.

„Obejmuje to próbę dotarcia do Kijowa przez lotnisko Hostomel w marcu, zatrzymany postęp na osi Izyum od kwietnia oraz nieudane i kosztowne przeprawy przez rzekę Seversky Doniec”.

Dodała: „Rosyjska doktryna przewiduje poświęcenie WDW na niektóre z najbardziej wymagających operacji. 45-tysięczny VDV składa się głównie z zawodowych żołnierzy kontraktowych. Jej członkowie cieszą się statusem elitarnym i otrzymują dodatkowe pensje.

„VDV był używany w misjach bardziej odpowiednich dla ciężkozbrojnej piechoty i poniósł ciężkie straty podczas kampanii. Jego mieszane osiągi prawdopodobnie odzwierciedlają strategiczne złe zarządzanie tą zdolnością i niepowodzenie Rosji w zapewnieniu przewagi powietrznej.”

Szefowie wywiadu wojskowego podkreślili również: „Nadużywanie WDW na Ukrainie pokazuje, jak znaczne inwestycje Putina w siły zbrojne w ciągu ostatnich piętnastu lat doprowadziły do ​​niezrównoważenia władzy publicznej.

„Nieprzewidzenie ukraińskiego oporu i późniejsze samozadowolenie rosyjskich przywódców doprowadziło do wielkich strat w wielu jednostkach rosyjskiej elity”.

READ  Zdjęcia satelitarne pokazują śmiertelne zniszczenia w Gazie

Wielka Brytania i inne kraje Zachodu toczą wojnę medialną z Rosją o to, co dzieje się na Ukrainie.

Według ukraińskich urzędników siły rosyjskie podobno zdobyły terytorium we wschodnim Donbasie, przynajmniej w lokalnych atakach, po tym, jak generałowie Putina wysłali do walki „szaloną” liczbę żołnierzy i sprzętu.

Ukraińskie wojsko twierdzi, że siły rosyjskie zbombardowały ponad 40 miast w Donbasie i grożą teraz zamknięciem ostatniej głównej drogi ucieczki dla cywilów uwięzionych na ich ofensywnej ścieżce w jednym obszarze.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa lub jego drugiego miasta, Charkowa, Rosja próbuje przejąć pełną kontrolę nad regionem wschodnim, który składa się z obwodów donieckiego i ługańskiego oraz obejmuje obszary kontrolowane przez wspieranych przez Moskwę separatystów.

Rosja wysłała tysiące żołnierzy do regionu, gdzie zaatakowała z trzech stron, próbując okrążyć siły ukraińskie stacjonujące w mieście Siewierodonieck i jego bliźniaczym Łysiczańsku. Ich upadek pozostawiłby całą obwód ługański pod kontrolą Rosji, co było głównym celem wojny Kremla.

Okupanci zbombardowali ponad 40 miast w obwodzie donieckim i ługańskim, niszcząc lub uszkadzając 47 obiektów cywilnych, w tym 38 domów i szkół. „W wyniku tego bombardowania zginęło pięciu cywilów, a 12 innych zostało rannych” – poinformowała na Facebooku Połączona Grupa Zadaniowa Ukraińskich Sił Zbrojnych.

W oświadczeniu stwierdzono, że odparto dziesięć ataków wroga, zniszczono cztery czołgi i cztery drony, a 62 „żołnierzy wroga” zginęło.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie mają „znaczną przewagę liczebną” w niektórych częściach wschodu, gdy Putin przestawia swoją kampanię wojskową po tym, jak jego plan szybkiej inwazji nie powiódł się.

Gdy Moskwa stara się zacieśnić kontrolę nad zajętymi ziemiami, Putin podpisał dekret ułatwiający mieszkańcom nowo zdobytych prowincji proces uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa i paszportów.

Rosyjski parlament zniósł w środę maksymalny wiek służby kontraktowej w wojsku, aby osoby po 40. roku życia mogły zostać odwołane, podkreślając potrzebę zastępowania utraconych żołnierzy.

READ  Wojna Hamasu z Izraelem: Sekretarz Generalny ONZ oskarża siły izraelskie o tworzenie przeszkód dla pomocy po głosowaniu Rady Bezpieczeństwa

W nocnym przemówieniu wideo Zełenski powiedział, komentując nowe zasady rosyjskiego poboru do wojska: „(Nie mają już dość młodych mężczyzn, ale wciąż mają wolę walki. Zmiażdżenie tej woli zajmie trochę czasu”.

Wielka Brytania szacuje, że ponad 20 000 rosyjskich żołnierzy zostało już zabitych w inwazji Putina, a dziesiątki tysięcy cywilów obawia się również śmierci w często masowych bombardowaniach miast, miast i wsi przez Rosję.

Uważa się również, że zginęło tysiące ukraińskich żołnierzy.

Zełenski powiedział w tym tygodniu, że konflikt może zakończyć się tylko bezpośrednimi rozmowami między nim a Putinem.