Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sensechat: Poznaj SenseChat, najnowszą chińską odpowiedź na ChatGPT

Sensechat: Poznaj SenseChat, najnowszą chińską odpowiedź na ChatGPT

SensCzas Grupa Inc. Nowe możliwości sztucznej inteligencji opracowane dzięki dostępowi firmy do ogromnych zbiorów danych i głębokiej mocy obliczeniowej, a to najnowszy chiński konkurent fenomenu sztucznej inteligencji czat.
Dyrektor generalny Xu Li wszedł na scenę, aby zademonstrować duży model sztucznej inteligencji SenseNova i chatbota skierowanego do użytkownika o nazwie SenseChat. Pokaż jak Sensowny czat Może opowiedzieć historię o kocie łowiącym ryby, z wieloma rundami pytań i odpowiedzi. Następnie pokazał, jak bot może pomóc w pisaniu kodu komputerowego, odpowiadając na laickie pytania w języku angielskim lub chińskim, a następnie tłumacząc je na działający produkt.
Xu powiedział, że programiści wykonują obecnie około 80% pracy nad rozwojem sztucznej inteligencji, ale w przyszłości zostanie to odwrócone, aby sztuczna inteligencja mogła obsłużyć 80% wysiłku, podczas gdy ludzie zajmą 20% pracy na routing i udoskonalenie. Powiedział, że model AI może również pomóc w sprawdzaniu krzyżowym, kompilowaniu i przeglądaniu kodu.
SenseTime z siedzibą w Szanghaju, znany jako pionier w dziedzinie wizji komputerowej, dołącza do globalnego wyścigu w celu opracowania generatywnej sztucznej inteligencji, odkąd ChatGPT OpenAI zawładnął popularną wyobraźnią. Microsoft zobowiązał się zainwestować 10 miliardów dolarów w amerykański startup, podczas gdy rywale od Google po Baidu Inc. O usługach sztucznej inteligencji, które mogą również tworzyć oryginalne treści, od poezji po sztukę, za pomocą prostych podpowiedzi użytkownika.
SenseTime, który transmitował wydarzenie w poniedziałek marca, ujawniając postępy w szkoleniu dużych generatywnych modeli zamiany tekstu na obraz, jest również wspierany przez Alibaba Group Holding Ltd. Jak każda inna duża firma technologiczna, chiński lider handlu online Jack Ma pracuje nad integracją generatywnej sztucznej inteligencji w swoich różnych usługach i zaczął zapraszać klientów korporacyjnych w chmurze do testowania usługi w zeszłym tygodniu.
Istnieją jednak obawy, czy chińskie firmy będą w stanie zapewnić niezawodny dostęp do chipów i najnowocześniejszych technologii potrzebnych do długoterminowego opracowywania wielkoskalowych modeli AI. Sam SenseTime działa w ramach amerykańskich sankcji, które blokują mu dostęp do kapitału, a także kluczowych komponentów amerykańskich, a administracja Bidena w zeszłym roku ograniczyła sprzedaż chińskim klientom chipów przyspieszających sztuczną inteligencję – kluczowego elementu każdego rozwoju na dużą skalę. model generatywny.
SenseTime, którego współzałożycielem jest absolwent MIT Tang Xiao, miał jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów 2021 roku. Pomimo niepewności co do skutków amerykańskich sankcji, SenseTime od samego początku wzrósł aż o 23%, przez krótki czas czyniąc Tang jednym z najbogatszych na świecie.
Firma wzrosła o prawie 25% w kilka dni po tym, jak wiadomość o wydarzeniu z 10 kwietnia pojawiła się w mediach społecznościowych, wywołując oczekiwanie wśród inwestorów zaangażowanych w każde większe odkrycie AI. Ale wciąż jest o ponad 10% niższa od pierwotnej ceny.
W momencie debiutu giełdowego SenseTime twierdził w swoim prospekcie emisyjnym, że jest największą firmą zajmującą się oprogramowaniem AI w Azji, z całkowitym udziałem w rynku wynoszącym 11%. Jego technologia jest wdrażana w wielu obszarach, w tym pomaga policji w Chinach, zapewnia lokowanie produktu w filmach, a nawet tworzy scenę rzeczywistości rozszerzonej w grze mobilnej firmy Tencent Holdings Ltd. Ale jej przychody zaczęły gwałtownie spadać w 2022 r., gdy chińska gospodarka podlegała wahaniom.
Teraz inwestorzy mają nadzieję, że postępy w sztucznej inteligencji ożywią wzrost, który kiedyś napędzał rynki.
Chiny nie ukrywały chęci podniesienia poziomu sztucznej inteligencji w czasie, gdy kraj toczy walkę ze Stanami Zjednoczonymi o technologię od chipów po pojazdy elektryczne. Nie jest jednak pewne, w jaki sposób rząd zamierza stymulować i monitorować rozwijającą się dziedzinę.
Pekin planuje wprowadzić zasady regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji w wielu branżach. Może to mieć na celu zapewnienie, że usługi podobne do ChatGPT podlegają surowemu zakazowi Partii Komunistycznej dotyczącemu kontrowersyjnych lub budzących sprzeciw treści online. Ale może również wzmocnić firmy takie jak Baidu i SenseTime, zapewniając jaśniejsze podstawowe zasady dla przyszłych usług.
Baidu, które w zeszłym miesiącu wprowadziło Erniego Bota na mieszane przyjęcie, jest uważane za pioniera w kraju.
Baidu zamierza z czasem zintegrować Erniego ze swoimi usługami wyszukiwania i innym oprogramowaniem, podobnie jak integracja ChatGPT firmy Microsoft w przeglądarce Edge i wykorzystanie Bard przez Google w celu zwiększenia wyników wyszukiwania. Kierownictwo Alibaba i Tencent również rozmawiało o integracji sztucznej inteligencji ze swoimi produktami.