Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Senat RP przyjmie ustawę postrzeganą jako ograniczającą wolność mediów

WARSZAWA, Polska (AP) – Senat RP rozpoczyna w czwartek dwudniową sesję, podczas której ma głosować – i oczekuje się, że odrzuci – projekt ustawy medialnej postrzeganej jako mający na celu zdolność amerykańskiej sieci telewizyjnej do dalszego nadawania niezależne wiadomości.

Senat nie jest jednak w stanie całkowicie go powstrzymać. Nawet po odrzuceniu przez Senat projekt ustawy mógłby wrócić do Izby do zatwierdzenia. Jeśli zostanie tam przekazany, trafi do prezydenta do podpisania.

Jednak szanse na wejście w życie ustawy wydają się w tej chwili niewielkie, głównie dlatego, że prezydent Andrzej Duda mówi, że nie podpisze jej w obecnej formie.


Ustawa, która została uchwalona w zeszłym miesiącu przez izbę niższą parlamentu, uniemożliwiłaby podmiotom pozaeuropejskim posiadanie ponad 49 proc. akcji nadawców telewizyjnych lub radiowych w Polsce.

Jego praktycznym efektem byłoby wymuszenie na Discovery Inc. , amerykański właściciel największej polskiej prywatnej sieci telewizyjnej TVN, sprzedaje swoją polską nieruchomość.

Rządząca partia nacjonalistyczna Prawo i Sprawiedliwość opracowała ustawę, argumentując, że zapobieganie wpływowi podmiotów zewnętrznych na opinię publiczną w Polsce jest kwestią bezpieczeństwa narodowego.

Przeciwnicy rządu postrzegają to jako próbę uciszenia prezentera prasowego, który krytykuje rząd i demaskuje złe postępowanie.