Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sejm uchwalił ustawę o powołaniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów

Sejm uchwalił ustawę o powołaniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów

Partia rządząca przeforsowała ustawę mającą na celu utworzenie nowej, potężnej komisji, która byłaby uprawniona do zbadania domniemanych rosyjskich wpływów w Polsce i ukarania osób uznanych za działające w interesie Rosji.

Ustawa, która trafiła teraz do prezydenta Andreja Dudy do zatwierdzenia, spotkała się z krytyką opozycji i wielu ekspertów, którzy przekonują, że jej prawdziwym celem jest pomoc partii rządzącej w wygraniu tegorocznych wyborów lub, w przypadku przegranej, utrudnienie jej prac . Potem nowy rząd.

Plany powołania komisji zostały po raz pierwszy zatwierdzone przez większość rządową w izbie niższej parlamentu, Sejmie, w kwietniu. Następnie wysłano ich do kontrolowanego przez opozycję Senatu izby wyższej, który je odrzucił.

Jednak w głosowaniu wczoraj wieczorem silniejszy Sejm uchylił decyzję Senatu i uchwalił ustawę. Prezydent Duda, na co dzień sojusznik rządu, może teraz podpisać ustawę, uchylić ją lub zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę jej konstytucyjności.

Jeśli zostanie zatwierdzony przez Tudę, Prawo Powołać komisję z uprawnieniami do karania „rosyjskiego wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022” oraz „funkcjonariuszy publicznych, którzy pod wpływem rosyjskim działali na szkodę interesów RP”.

Kary, jakie może nałożyć, to m.in. zakaz prowadzenia działalności związanej z wydatkowaniem środków publicznych przez okres do 10 lat oraz zakaz uzyskiwania poświadczenia bezpieczeństwa na ten sam okres.

READ  Policja wkracza do Pałacu Prezydenckiego, aby aresztować polityków opozycji – The Irish Times

Komisja może unieważnić decyzje administracyjne uznane za podjęte pod wpływem Rosji. Będzie mieć również szerokie uprawnienia w zakresie dostępu do materiałów niejawnych, przeszukiwania i zajmowania oraz zamawiania dowodów. Ci, którzy odmówią stawienia się na rozprawę, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 50 000 złotych (11 000 euro).

Dziewięciu członków organu wybiera Sejm, w którym rząd ma większość, a jego przewodniczącego wybiera premier Mateusz Morawiecki.

Opozycja – wszyscy posłowie głosowali wczoraj przeciwko ustawie – przekonywała, że ​​prawdziwym zamiarem komisji było zaatakowanie ich przed jesiennymi wyborami.

Największa partia opozycyjna, Platforma Obywatelska (PO), liczy na to, że zostanie wykorzystana w szczególności przeciwko swojemu liderowi Donaldowi Tuskowi, który był premierem w latach 2007-2014. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) często obwinia Tuska. interesy Rosji za jego kadencji.

W listopadzie, kiedy po raz pierwszy dyskutowano nad pomysłem komisji, Janusz Kowalski, poseł i wiceminister klubu PiS, powiedział, że chce, aby został on wykorzystany do „postawienia prorosyjskiego Tuska przed trybunałem państwowym, a następnie wtrącenia go do więzienia”. .

„To prawo reprezentuje czyste tchórzostwo [PiS chairman Jarosław] Kaczyński chce się pozbyć swojego największego rywala – mówił Borys Budka, szef klubu parlamentarnego PO, podczas wczorajszej burzliwej debaty nad ustawą w Sejmie. Jego partia nazwała ustawę „Legs Dusk”.

READ  Bosch zbuduje fabrykę pomp ciepła w Dobromyers w Polsce

W odpowiedzi Łukasz Schreiber, poseł PiS i minister rządu przekonywał, że „to nie jest ugrupowanie”. [intended] nie powinno być skierowane przeciwko nikomu”, a raczej „wołaniem o prawdę” i próbą „umocnienia konstytucji i suwerenności” – donosi Polsat News.

W rozmowie z telewizją TVN były rzecznik praw człowieka Adam Bodnar przyznał opozycji, że komisja miała „czysto polityczny cel związany z wyborami”. Ma na celu „poniżenie kogoś, a następnie pozbawienie go możliwości uczestniczenia w życiu publicznym”.