Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sędziowie europejscy zakwestionowali zatwierdzenie przez UE planu ratunkowego Polski

Sędziowie europejscy zakwestionowali zatwierdzenie przez UE planu ratunkowego Polski

Flagi Unii Europejskiej i Polski powiewają w Możejkach na Litwie 5 kwietnia 2019 r. REUTERS / Ints Kalnins / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 28 sierpnia (Reuters) – Europejskie związki sędziów poinformowały w niedzielnym oświadczeniu, że zaskarżyły decyzję o zatwierdzeniu planu naprawy i odporności Polski w Sądzie Unii Europejskiej.

Dostęp Polski do 23,9 mld euro (23,8 mld dolarów) dotacji i 11,5 mld euro tanich pożyczek został zablokowany z powodu sporu o niezawisłość sądownictwa.

Jednak w czerwcu Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​zatwierdzi plan ratunkowy dla Polski, otwierając drogę do otrzymania pieniędzy przez Warszawę. Posunięcie to zostało zatwierdzone przez Radę UE, która składa się z europejskich ministrów gospodarki i finansów. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Cztery europejskie stowarzyszenia – Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters i Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés (MEDEL) – zaskarżyły orzeczenie do Sądu Unii Europejskiej.

„W niniejszym wniosku żąda się unieważnienia decyzji Rady… „kamienie milowe” w zakresie praworządności… nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i do zignorowania wyroków Trybunału Sprawiedliwości. Unii”, powiedzieli.

Związki powiedziały, że ich postępowanie prawne nie zawiesiło automatycznie skutków decyzji rady o zatwierdzeniu planu naprawczego, ale powiedziały, że mogą wszcząć postępowanie tymczasowe w celu takiego zawieszenia.

Rzecznik polskiego rządu stwierdził, że decyzja Rady jest ważna, a działania prawne stowarzyszeń są „bezpodstawne”.

Komisja od dawna spiera się z rządzącymi w Polsce nacjonalistami, którzy oskarżają ją o podważanie demokracji. Komisja zablokowała dostęp Warszawy do pieniędzy ratunkowych do czasu wprowadzenia pewnych zmian w sądownictwie.

Polska przyjęła w maju ustawę, która zastąpiła kontrowersyjną izbę dyscyplinarną dla sędziów nowym systemem. Chociaż UE stwierdziła, że ​​nie została jeszcze dokonana oficjalna ocena, nie rozwiązała wszystkich problematycznych kwestii. Czytaj więcej

READ  Największe kontrakty na lokomotywy wielosystemowe w Polsce!

(1 USD = 1,0039 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk; Montaż przez Edmunda Blaira

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.