Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sebastian Piñera: Były prezydent Chile zginął w katastrofie helikoptera

Sebastian Piñera: Były prezydent Chile zginął w katastrofie helikoptera

  • Napisane przez Patricka Jacksona i Vanessę Buchschlotter
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Prezydent Piñera obejmuje Florencio Avalosa, pierwszego z uwięzionych chilijskich górników uratowanych w 2010 roku

Były prezydent Chile Sebastian Piñera, który sprawował tę funkcję przez dwie kadencje i był także biznesmenem-miliarderem, zginął w katastrofie helikoptera w wieku 74 lat.

Trzy inne osoby na pokładzie samolotu przeżyły, gdy spadł do jeziora w pobliżu miasta Lago Rancho na południu.

Pinera poleciał własnym helikopterem, ale nie było oficjalnego potwierdzenia, że ​​to on był pilotem podczas wypadku.

Ogłoszono żałobę narodową i złożono kondolencje ze wszystkich stron podziałów politycznych w Ameryce Łacińskiej.

Pinera spędzała wakacje w kurorcie Bahia Quique nad jeziorem, 920 kilometrów (570 mil) na południe od stolicy, Santiago.

Lokalne media podały, że do poruszania się po okolicy często używa prywatnego helikoptera. Ekspert ds. lotnictwa Eddie Miceli powiedział CNN, że były prezydent był „doskonałym pilotem”.

Według doniesień Piñera jadł lunch ze swoim przyjacielem, biznesmenem Jose Coxem, na południowym brzegu jeziora Rancho i wracał na północny brzeg, gdy helikopter, którym podróżował, napotkał problemy.

Skomentuj zdjęcie,

Piñera, pokazana tutaj podczas wydarzenia związanego z kampanią w 2006 r., sprawował funkcję prezydenta przez dwie kadencje

Według chilijskiego urzędu lotnictwa cywilnego DGAC helikopter rozbił się we wtorek około godziny 15:30 czasu lokalnego (18:30 GMT), zaledwie kilka minut po starcie.

Rozbił się w jeziorze, a on nadal był na pokładzie. Pozostała trójka pasażerów – jego siostra Magdalena, jego przyjaciel i syn przyjaciela – przeżyli.

Według doniesień lokalnych mediów trzej ocalali wyskoczyli z helikoptera i zdołali bezpiecznie dotrzeć na plażę.

Na nagraniu widać, jak Magdalena Piñera wychodzi z ośrodka zdrowia, do którego została przeniesiona po wypadku. Powiedziała zebranym tam reporterom, że jej brat „był wielkim człowiekiem, hojnym i odważnym człowiekiem”.

Chilijska marynarka wojenna wydobyła później z helikoptera ciało Sebastiána Piñery.

Lokalni mieszkańcy powiedzieli, że kiedy doszło do wypadku, padał deszcz, ale trwa dochodzenie, które ma ustalić dokładną przyczynę katastrofy helikoptera.

Rząd chilijski ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Piñera doszedł do władzy w 2010 roku i był pierwszym konserwatywnym politykiem, który został wybrany na prezydenta po zakończeniu rządów wojskowych 20 lat wcześniej.

Ten urodzony w 1949 r. biznesmen zarobił znaczną część swoich pieniędzy w latach 80. XX wieku, kiedy za pośrednictwem swojej firmy Bankard wprowadził do Chile karty kredytowe.

Ten ekonomista z Harvardem i jeden z najbogatszych ludzi w Chile zwolnił pierwszą kobietę-prezydent kraju, Michelle Bachelet, i obiecał skierować swoją wiedzę biznesową na gospodarkę kraju.

Przypisuje mu się szybki wzrost gospodarczy podczas swojej pierwszej kadencji od 2010 do 2014 roku.

Część uratowanych górników złożyła hołd byłemu przywódcy. Mario Sepulveda powiedział CNN, że jest „smutny, bardzo smutny”. Pochwalił Piñerę za sposób, w jaki uspokajał krewnych górników, gdy 33 górników zostało uwięzionych pod ziemią.

Jednak jego drugą kadencję, trwającą od 2018 r. do zeszłego roku, naznaczyły gwałtowne niepokoje społeczne.

Przez kraj przetoczyły się masowe demonstracje przeciwko nierównościom, które spotkały się z surowymi represjami ze strony sił bezpieczeństwa.

Chociaż Piñera ogłosił stan wyjątkowy i stwierdził, że kraj jest „w stanie wojny”, później przyznał, że doszło do „nadmiernego użycia siły”.

Jego następcą na stanowisku w 2022 r. zostanie Gabriel Buric, były przywódca lewicowych studentów, który odegrał wiodącą rolę w demonstracjach podczas pierwszej kadencji Piñery.

Choć mają odmienne poglądy polityczne, prezydent Buric gorąco pochwalił we wtorek swojego poprzednika.

„Wszyscy jesteśmy Chile i musimy o tym marzyć, rysować i budować razem” – powiedział. „Sebastián Piñera powiedział to, obejmując swoją drugą kadencję prezydencką 11 marca 2018 r. Mocno ściskamy jego rodzinę i bliskich w tych trudnych czasach”.

Skomentuj zdjęcie,

Ludzie zapalili świece przed siedzibą partii Piñery w Santiago

Inni lewicowi przywódcy również chwalili byłego prezydenta.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powiedział: „Byliśmy zgodni, pracowaliśmy nad wzmocnieniem stosunków między naszymi obydwoma krajami i zawsze prowadziliśmy dobry dialog, zarówno wtedy, gdy byliśmy prezydentem, jak i wtedy, gdy nie byliśmy”. Napisane w dniu X.

Były konserwatywny prezydent Argentyny Mauricio Macri powiedział, że śmierć Pinery była „nieodwracalną stratą” i że poczuł się „głęboko smutny”, natomiast Ivan Duque, były konserwatywny prezydent Kolumbii, oświadczył, że jest głęboko zasmucony śmiercią swojego przyjaciela.

READ  Wiadomości na żywo: Türkiye reformuje Ministerstwo Finansów przed kluczowym posiedzeniem Banku Centralnego