Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ścisłe zabezpieczenia, gdy posłowie Sri Lanki spotykają się, aby wybrać nowego prezydenta w obliczu pierwszego przybycia paliwa |  Sri Lanka

Ścisłe zabezpieczenia, gdy posłowie Sri Lanki spotykają się, aby wybrać nowego prezydenta w obliczu pierwszego przybycia paliwa | Sri Lanka

Parlament Sri Lanki rozpoczął spotkanie w sobotę, aby rozpocząć proces wyboru nowego prezydenta, gdy przybyła partia paliwa, aby przynieść ulgę krajowi dotkniętemu kryzysem.

Parlament w piątek zatwierdził rezygnację byłego prezydenta Gotabayi Rajapaksy po tym, jak uciekł do Singapuru przez Malediwy, aby uciec przed protestującymi przeciwko rządowi, którzy zajmowali jego oficjalną rezydencję i biura.

Ponad 100 policjantów i pracowników ochrony niosących karabiny szturmowe zostało rozmieszczonych na drodze przed Parlamentem w sobotę, ustawiając barykady i armatki wodne, aby zapobiec wszelkim zamieszkom. Kolumny sił bezpieczeństwa patrolowały kolejną zbliżającą się drogę parlamentu, choć nie było śladów protestujących.

Prawodawcy mają wybrać nowego prezydenta w ciągu tygodnia, a sześciokrotny premier Ranil Wickremesinghe, sojusznik Rajapaksas i jedyny przedstawiciel jego partii w parlamencie, zaprzysiężony do tego czasu jako pełniący obowiązki prezydenta. Przewodniczący parlamentu Mahinda Yapa Abiwardana obiecał szybki i przejrzysty proces polityczny.

Sekretarz generalna parlamentu Damika Dassanayake powiedziała podczas krótkiej sesji w sobotę, że nominacje w wyborach na nowego prezydenta zostaną wysłuchane we wtorek, a jeśli będzie więcej niż jeden kandydat, posłowie będą głosować w środę.

Dassanayake przeczytał także w parlamencie list rezygnacyjny Gotabayi.
W liście Rajapaksa powiedział, że ustąpił na podstawie próśb mieszkańców Sri Lanki i przywódców partii politycznych. Zauważył, że kryzys gospodarczy zbliżał się nawet, gdy objął urząd w 2019 r., i został spotęgowany przez powtarzające się wyłączenia podczas pandemii koronawirusa.

Wickremesinghe, również poszukiwany przez protestujących, został w piątek wybrany na kandydata partii rządzącej na prezydenta, co stwarza perspektywę dalszych niepokojów w przypadku wyboru.

Kandydatem opozycji na prezydenta jest Sajith Premadasa, podczas gdy prawdopodobnie czarnym koniem jest główny ustawodawca partii rządzącej, Dulas Alahabiruma.

Protesty uliczne w związku z załamaniem gospodarczym Sri Lanki nasilały się miesiącami, zanim zagotowały się ponad tydzień temu, kiedy setki tysięcy ludzi przejęło rządowe budynki w Kolombo, obwiniając rodzinę Rajapaksa i ich sojuszników o hiperinflację, niedobory podstawowych towarów i korupcję.

READ  Rosja zamienia ukraiński film Avdiivka w „postapokaliptyczną scenerię filmową”

Dni kolejek paliwowych stały się normą w 22-milionowym kraju wyspiarskim, podczas gdy rezerwy walutowe zmniejszyły się prawie do zera, a inflacja zasadnicza osiągnęła w zeszłym miesiącu 54,6%.

Minister energetyki Kanchana Wijesekera powiedział, że Sri Lanka otrzymała w sobotę pierwszą z trzech dostaw paliwa. Były to pierwsze przesyłki, które dotarły do ​​kraju w ciągu około trzech tygodni.

Druga dostawa oleju napędowego przybędzie w sobotę, a dostawa benzyny zaplanowana jest na wtorek.

„Płatności zrealizowane dla wszystkich trzech” – powiedział minister w tweecie.

Z powiązaną prasą