Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Science News Briefing: Ekskluzywny polski projekt genetyczny zmierza do usunięcia chińskiej technologii z powodu obaw o dane; NASA dzieli ludzką jednostkę lotów kosmicznych na dwie części, odzwierciedlając nową gospodarkę orbitalną i nie tylko

Poniżej znajduje się podsumowanie aktualnych podsumowań wiadomości naukowych.

Ekskluzywny polski projekt Gene porusza się w celu usunięcia chińskiej technologii z powodu obaw związanych z danymi

Jeden z liderów projektu powiedział agencji Reuters, że finansowany przez UE projekt budowy mapy genomowej Polski planuje zrezygnować z technologii sekwencjonowania genetycznego z chińskiego pakietu BGI ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa danych. Marek Figlerowicz, profesor Instytutu Biochemii PAN, który kieruje projektem, powiedział, że mapa genomowa Polski wywodzi się z pytań o to, jak wykorzystywane są polskie dane genomowe, które odnoszą się do bezpieczeństwa narodowego.

NASA dzieli ludzką jednostkę lotów kosmicznych na dwie części, odzwierciedlając nową gospodarkę orbitalną

NASA dzieli swój dział lotów kosmicznych na dwa oddzielne ciała – jeden skupiający się na dużych, przyszłościowych misjach na Księżyc i Marsa, a drugi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innych operacjach bliżej Ziemi. Reorganizacja, ogłoszona we wtorek przez szefa NASA Billa Nelsona, odzwierciedla ewoluujące relacje między prywatnymi firmami, takimi jak SpaceX, które skomercjalizowały loty rakietowe, a agencją federalną, która od dziesięcioleci ma monopol na loty kosmiczne w USA.

Naukowcy z Singapuru zamieniają skrawki owoców w opatrunki antybakteryjne

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) w Singapurze przetwarzają odpady żywnościowe, zamieniając wyrzucone skórki duriana w antybakteryjne podkładki żelowe. Proces polega na ekstrakcji proszku celulozowego ze skórek owoców po ich pokrojeniu i liofilizacji, a następnie zmieszaniu z gliceryną. Ta mieszanina zamienia się w miękki hydrożel, który jest następnie cięty na paski bandaża.

Doki statków kosmicznych Tianzhou-3 z modułem chińskiej stacji kosmicznej

Chiński statek kosmiczny, który zaopatruje roboty, z powodzeniem zadokował moduł stacji kosmicznej krążącej wokół kuli ziemskiej w poniedziałek, czwarta z 11 misji wymaganych do zakończenia budowy pierwszej chińskiej stacji kosmicznej do końca przyszłego roku. Rakieta Długiego marca 7, niosąca Tianzhou-3, czyli „statek powietrzny” po chińsku, wystartowała o 15:10 czasu pekińskiego (0710 GMT) z Centrum Wyrzutni Kosmicznych Wenchang na południowej wyspie Hainan, podały państwowe media.

READ  Polska spółka PGNiG zamierza kupić fabrykę CCGT

Zapnij pasy: Kambodżańscy studenci budują drony, aby pomóc społeczeństwu

Początkowo zainspirowana chęcią pokonania osławionego ruchu ulicznego w ich mieście, grupa studentów z Kambodży zbudowała prototypowy dron, który, jak mają nadzieję, zostanie ostatecznie wykorzystany do transportu ludzi po Phnom Penh, a nawet do pomocy w walce z pożarami. Z ośmioma śmigłami i wykorzystaniem szkolnego krzesła jako fotela pilota, dron został opracowany przez studentów z National Polytechnic Institute of Cambodia (NPIC) na obrzeżach stolicy.

(Ta historia nie została edytowana przez pracowników Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)